CHP’de Ön Seçimlerde Kadınların Başarısı

CHP’de Ön Seçimlerde Kadınların Başarısı

Kadınlara siyasette daha fazla yer açmak için oluşturduğumuz Haklı Kadın Platformu olarak, önceki akşam CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştük ve taleplerimizi ilettik.

Neydi taleplerimiz?
Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği KA.DER Başkanı Çiğdem Aydın, platformumuzun taleplerini kısa ve net olarak ortaya koydu:
1) Partinizin listelerinde ilk 4 sırada 2 kadına yer verin.
2) Kadın adaylarınıza pozitif ayrımcılık yaparak, seçim kampanyası harcamalarının partiniz tarafından karşılanmasını sağlayın.
3) Kadın adaylar için caydırıcı ve engelleyici olan, Yüksek Seçim Kurulu’nun bağımsız adaylardan istediği 7734 liralık başvuru ücreti kaldırılsın.
4) Partinizin kadın politikaları, tüm netliğiyle kamuoyuna açıklansın.

Sihirli değneği yok
Kemal Bey’in verdiği yanıtları sondan başa doğru aktarmak istiyorum.
4) Kılıçdaroğlu, muhtaç ailelerde kadınlara 600 lira aylık bağlanmasını öngören Aile Sigortası’nı, CHP’nin kadınlara dönük politikasının temel direği olarak kabul ediyor. Bizim kastettiğimiz ise kadın sorunlarını makro bir bakışla ele alan ve çözüm üreten bir yaklaşım. Ama görebildiğimiz kadarıyla CHP’de henüz böyle bir çalışma yok.
Deniz Baykal’dan devralınan, Kadın Kolları’nın neredeyse lağvedildiği enkazı düşünürsek, Kılıçdaroğlu’ndan sihirli değneğiyle CHP’yi, bir anda kadın dostu bir partiye dönüştürmesini beklemek, herhalde haksızlık olur.
3) Bağımsız adaylardan başvuru ücretini 17 kat arttırarak 476 liradan 7734 liraya yükselten YSK kararına, Kılıçdaroğlu da bizim kadar tepkili.
2) Listeye giren kadın adayların seçim kampanyasındaki harcamalarının, parti tarafından karşılanması önerimize yanıt vermedi. Biz de üsteleyip yeniden sormadık.

“Yüzde 80-90 artar”
Gelelim hepimizin en çok merak ettiği ilk soruya; yani yeni dönemde CHP’den TBMM’ye kaç kadın milletvekilinin girebileceğine…
Kılıçdaroğlu, her zamanki şeffaflığı ve samimiyetiyle “Kadın milletvekili sayımızda % 80-90 artış olur. Zaten kadın aday adayı başvurularında geçen döneme göre % 82 artış var; bu oran TBMM’ye de yansır” dedi. Geçen dönemde CHP’den 9 kadın milletvekilinin seçildiğini düşünürsek, bu sayı ancak 16-17’ye çıkabilecek demektir ki, bizler için tam bir düş kırıklığı!
Sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir parti, seçmenlerin % 35’inden oy beklediğini ifade ederken, TBMM’de kadın siyasetçilerine sadece 16-17 sandalyeyi mi münasip görüyor?
Sorun, münasip görüp görmeme meselesi değil tabii. Parti teşkilatlarının da gerçekleri var. Neredeyse hepsi öylesine erkek egemen ki, aralarına kadın üye bile almıyorlar. Doğan Haber Ajansı’nın belirlemelerine göre 81 ilden 24’ünde CHP’nin tek bir kadın aday adayı yok.

Ön seçim yüzünden
Kılıçdaroğlu açık yüreklilikle şu gerçeği önümüze koydu:
“Bakın AKP bütün illerde Merkez yoklamasıyla adayları belirliyor. Ben parti içi demokrasiye çok önem veriyorum. Bu yüzden de 29 ilde ön seçim yaptık. Ön seçim yaptığımız illerde, seçilebilecek yerlerde maalesef çok daha az kadın göreceksiniz. Aslında gönlüm 81 ilin tümünde ön seçimden yana; ama onu yapsaydık, kadınlar listelerde daha da gerilere düşer ve biz TBMM’ye daha da az kadın milletvekili sokabilirdik. Çünkü toplumumuz gibi parti örgütlerimiz de çok erkek egemen…”
Dün tam bu satırları yazarken CHP’nin Kadından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan‘dan sevinçli telefon geldi. Sesi şıkır şıkırdı. Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil‘le birlikte ön seçim yapılan illerdeki listeleri incelemişler ve sürpriiiiiz…

Kadınların sürprizi
“Uşak’ta listenin 1 numarası bir kadın. Tekirdağ’da 1 ve 3 numara kadın. Bolu, Afyon, Kütahya, Denizli ve Manisa’da 2 numaraya kadın adaylar yerleşmişler. Trabzon ve Aydın’da 3 numara kadın. İlk 3’e giren pek çok kadın var.”
Bu sonuca Kılıçdaroğlu da eminim çok sevinmiştir. Gittiği her ilde kadınlara “Kadın adayları destekleyin” diye çağrı yaptığını anlatmıştı bize.
Bilgehan’d

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM