Anasayfa / Siyaset Haberleri / CHP nükleere gerçekten karşı mı

CHP nükleere gerçekten karşı mı

CHP nükleere gerçekten karşı mı? Parti programı ve seçim
bildirgesinde yazılanlarla söylemler arasındaki çelişkiler…
Son zamanlarda CHP sozculerinin dile getirdigi goruslere bakildiginda CHP nin
nukleer enerjiye karsi oldugu sanilacak.
Abdullah Ayan parti programi ve secim beyannamesinden yola cikarak CHP nin
nukleere karsi olmak soyle dursun aksine nukleerin tesvik edileceginin taahut
edildigini ortaya koyuyor.

Soru önemli çünkü Mersin yerelinde CHP’li adaylarca sıkça dile getirilen görüşe bakılırsa cevabı “evet” durumuyla karşı karşıyayız.
MESİAD’ın düzenlediği son etkinliğe de aynı tartışma damgasını vurdu.
Ertuğrul Kürkçü’nün alternatif çözümlere dönük öneri getirmeyen “istemezük” pasını iyi değerlendiren Bakan Çağlayan,  “Çarşı her şeye karşı” söylemiyle karşı kaleye iyi bir gol attı.
“Nükleer enerji istemiyorsan, ülkenin gelecekteki ihtiyacını nasıl karşılayacağını da yanıtlayacak, çözüm getireceksin. Nükleere karşıyken tümü dışa bağımlı ve inanılmaz döviz gerektiren doğal gazı mı destekliyorsun? “ gibisinden uzayıp gidecek, hepsi can yakıcı sorular…
Çağlayan karşısında içi geçmiş sloganlardan başka elinde argüman olmayan birini yakalamış ya, dövmekten beter etmiş anlayacağınız…
Kürkçü ve Çağlayan Milletvekili olup gidecekler, 12 Haziran’dan sonra biz bize kalacağız. Birde nükleer santral gerçeğimiz…
Tarafların bir kısmının görüşlerini öğrendik. Tamam da, CHP ne diyor nükleer santraller konusunda bileniniz var mı?
Partinin genel politikasını anlatmadan önce isterseniz aynı MESİAD gecesine CHP’yi temsilen katılan ve konu hakkında görüşlerini dile getiren Vahap Seçer’e kulak verelim izninizle:
“Gelişime engel olmadıklarını ancak halkın iradesinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyerek, nükleer santral konusunda hükümeti Mersin’de referandum yapmaya çağırdı. ‘Bir gecede ben karar verdim, gidin şuraya şu tesisi yapın’ zihniyeti ile ülkenin yönetilemeyeceğini”
İnsanın kulaklarına inanası gelmiyor değil mi? Ama ajanslardan alıntıladım konuşmayı…
O zaman soralım Seçer’e…
Gerçekten bir gecede mi belirlendi Akkuyu? 1977’de hem de Baykal’ın Enerji Bakanlığı döneminde düzenlenen ve elektrik kesintilerinin insanları canından bezdirdiği, bürokratların paltolarına sarıldığı Birinci Enerji Kongresinde Türkiye’nin tek kurtuluşunun nükleer enerjide olduğunu söyleyen kimdi ve santral için neresi belirlenmişti.
Şimdi birileri çıkıp, “dün dünde kaldı, sen bugüne bak” diyebilir.
O zaman bakalım bugünün CHP’ si ne diyor?
Önce dünden yarına, yenisi yazılmadıkça herkesi bağlayan son Parti programına bakalım.
Öyle eski metinler falan değil, “Çağdaş Türkiye için Değişim Programı” başlığını taşıyan metinde acaba nükleerden söz ediliyor mu? Ediliyorsa ne söyleniyor?
Öncelikle müjdeleyeyim. CHP günün birinde iktidara gelirse nur topu gibi bir kurulumuz daha olacak.
Adı da NEDK… Yani Nükleer Enerji Düzenleme Kurulu… Kurulun ne yapacağı da belirlenmiş aynı metinde: “Kurul nükleer enerjinin her tür ithalat ve yatırım faaliyetlerini koordine edecek, izne bağlayacaktır.”
Asıl ilginci bu başlık altında yer alan ve hiçbir yoruma yer bırakmayan detaylı açıklamalar:
“Nükleer enerjiye kategorik olarak karşı olunmayacak, ancak yıllardır değerlendirmesi sürdürülen nükleer santral projelerinin nihai kararından önce nükleer atıkların güvenli bir şekilde saklanması sorunun çözümü dikkate alınacaktır.”
Demek ki neymiş? CHP kategorik olarak nükleere karşı değilmiş, sadece atıkların güvenli saklanması sorununun çözümüne dikkat edilecekmiş.. E zaten Ruslarla yapılan anlaşma da aynı sorunların çözümünü de içermiyor mu?
Sadece bununla kalsa iyi.
Devam ediyor program:
“Nükleer ve uzay teknolojileri gibi stratejik nitelikli alt sanayi sektörleri belirlenerek, hızla geliştirilmeleri hedef alınarak, güçlü destek sağlanacaktır.”
Nükleere kategorik olarak karş

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir