Anasayfa / Güncel Haberler / CHP kurultayı başladı

CHP kurultayı başladı

CHP tarihinin ‘en tartışmalı kurultaylarından’ biri olacak 37. Olağan Kurultay bugün toplanıyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeniden genel başkan seçilmesine kesin gözüyle bakılan kurultayda, çeşitli muhalif gruplar, Kılıçdaroğlu’nun ‘anahtar listesini’ delip Parti Meclisi’ne girme mücadelesi verecek.

ZİHNİ ERDEM / ANKARA

RAP MÜZİKLE ‘Z KUŞAĞI’NA MESAJ VERECEK

CHP’nin iki gün sürecek 37. Olağan Kurultayı Ankara Bilkent Odeon’da bugün bir araya geliyor. “İktidar Kurultayı” sloganı ile toplanan kurultay, Kılıçdaroğlu’nun açış konuşması ile başlayacak.

2023 seçimlerinde oy kullanacak olan ve “Z kuşağı” olarak nitelendirilen gençlere mesaj vermek için salona rap müzikle girecek olan Kılıçdaroğlu, konuşmasında partisinin yeni vizyonunu ortaya koyacak. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında, 1959 yılındaki 14. Olağan Kurultay’da kabul edilen ‘İlk Hedefler Beyannamesi’ne benzeyen bir “manifesto” açıklayacağı belirtiliyor.

ÜÇ İSİM ADAY OLMAK İMZA ARAYACAK

Divan Başkanlığı’na Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun seçilmesi beklenen kurultayda, yeniden seçilmesine kesin gözüyle bakılan Kılıçdaroğlu’na karşı CHP Onur Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tolga Yarman, PM Üyesi eski milletvekili İlhan Cihaner ve eski milletvekili Aytuğ Atıcı adaylıklarını açıkladı. CHP Tüzüğü’ne göre genel başkan adayı olabilmek için delegelerin yüzde 5’i olan 68 imza ile Kurultay Divan Başkanlığı’na başvuruda bulunmak gerekiyor. Üç ismin bu sayıda delegenin imzasını bulup bulamayacakları kurultayın ilk günü ortaya çıkacak.

MARDİN KURULTAYDA YOK

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı bu kez 81 il yerine 80 ilden gelen delegelerin yanı sıra, doğal delege sayılan milletvekilleri, PM üyeleri ve YDK üyelerinden oluşan 1356 delege ile toplanacak. Kurultayda CHP Mardin İl Örgütü temsil edilmeyecek. Mardin Örgütü kongre sürecinde kongresini yapmadığı için Genel Merkez tarafından feshedilerek kapatılmıştı.

‘FİRE’LERE KARŞI ÖNLEM

Kılıçdaroğlu’nun her kurultayda aday gösterilme sürecinde yaşanan fireleri önlemek için, bu kez il başkanları aday gösterecek. Kılıçdaroğlu, daha önceki kurultaylarda bini aşkın imza ile aday gösterilmesine karşın, bunun çok altında oy alması “Kendisini aday gösterenlerin bile oyu alamadı” eleştiriyle karşılaşmıştı.

MUHALİF İSİMLER KURULTAYI TERK EDECEKLER

CHP’li muhalif grupların, kurultayın yapılış biçimine, yeri ve zamanına yönelik itirazları sürüyor. Onur üyeleri kurultayı izlemeleri için kendilerine ayrılan çadıra girmeyecek. İçerinde Önder SavKemal AnadolŞahin MengüErgün Aydoğan gibi isimlerin yer aldığı çok sayıda eski parti yöneticisi ve milletvekilinin, bugün kurultayın yapıldığı açık Bilkent Odeon Gösteri ve Kültür Merkezi’ne girmeye çalışacakları, alınmamaları durumunda ise grup adına Kemal Anadol’un yapacağı açıklamanın ardından kurultayı terk edecekleri öğrenildi.

‘ŞİPŞAK KURULTAY’

CHP yönetiminin izlediği siyasi çizgiyi eleştiren potansiyel genel başkan adaylarından Umut Oran da kurultaya katılmayacağını açıkladı.

Tüm içeriği ‘açılış-seçimler-kapanış’ olan bir kurultayın yanlış olduğu belirten Oran, şöyle dedi:

“Delegeleri de önemsizleştiren ‘Şipşak Kurultay’ ısrarı partiye tahmin edilemeyecek kadar zarar verme kabiliyetindedir. Mevcut koşullarda neredeyse hiçbir üyenin kendisini delegelere tanıtamayacağı ve aday olmak için gereken imzaları asla toplayamayacağı bir kurultayın bugüne kadar biriken sorunları arşa çıkaracağı bilinmelidir. Kurultaydan beklenebilecek bir ‘yapısal çözüm’ yoktur. Korona salgınının ortasında, hiçbir önemli konuyu konuşmadan kurultay yapma ısrarının sebebi ne olabilir? Bu sorunun ‘fırsattan istifade’ etmek dışında bir sebebi görünmemektedir. Davet edilmediğim, konuşma hakkım olmayan bir kurultaya katılmayı doğru bulmuyorum. Demokrasicilik oyununun parçası olmayacağım. Adaylığım da söz konusu olmayacaktır. Mevcut CHP üst yönetimini kendi yanlışlarıyla baş başa bırakıp, tarihin herkes hakkında vereceği hükmü beklemeyi uygun görüyorum.”

ESAS MÜCADELE PM ÜYELİĞİ İÇİN

İlk gün sonuçlanacak genel başkanlık seçimlerinden sürpriz bir sonuç çıkması beklenmeyen kurultayın ikinci gününde yapılacak Parti Meclisi seçimlerinde, genel merkez ile muhalif gruplar arasında liste savaşı yaşanacak.

KILIÇDAROĞLU LİSTESİNİN DELİNMESİNİ İSTEMİYOR

Kılıçdaroğlu’nun PM üyelikleri için 75 kişilik bir anahtar liste çıkarması bekleniyor. İl başkanlarından “çıkaracağı anahtar listeye sahip çıkmalarını” istediği öğrenilen Kılıçdaroğlu’nun, mecvut MYK üyelerinin yanı sıra Salim Sayek Böke’yi de listesine alabileceği belirtildi. Kılıçdaroğlu’nun listesinde Ankara, İstanbul ve İzmir’in yanı sıra Anadolu’nun diğer illerinden temsilcilere de yer vereceği ifade edildi.

Kılıçdaroğlu’nun “Ali Babacan’ın kurduğu Deva Partisi ile uyumlu yönetim oluşturulacağı” iddiasının basında yer alması üzerine tepkiler gelmişti. Eski CHP Genel Başkan Yardımcı Yılmaz Ateş, “Bu yapılandırılma Türkiye’de solu iktidar alternatifi olmaktan çıkarma projesidir. 37. Kurultay da CHP’nin son, Y-CHP’nin ilk kurultayı olur. CHP’de yeni bir yol açar” demişti.

MUHALEFET TEK LİSTEDE ANLAŞMAYA ÇALIŞIYOR

Muhalif grupların da güçbirliği yaparak, ortak bir anahtar liste oluşturmaya çalıştıkları öğrenildi. Milli İrade Grubu olarak bilenen ve yaklaşık 250 delegesi olan grubun da bu çalışmalarda yer aldığı belirtildi. Genel başkan adayı çıkarmayan Milli İrade Grubu, ortaya çıkan aday adaylarına da destek vermiyor. Genel başkanlık seçimlerinde delegeleri serbest bırakan bu grubun büyük bir çoğunluğunun genel başkanlık seçimlerinde boş oy kullanması bekleniyor.

Çok Okunan Haber

BÜYÜKŞEHİR’DE İŞÇİ BAYRAMI…

  Bayramlar özel günlerdir. Bayramlar; İnsanı duygulandıran, mutlu eden kırgınlıkları unutturan, kucaklaşmayı, coşkuyu yaratan anlamlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir