Anasayfa / Siyaset Haberleri / CHP, BDP’ye 5 taahhütte bulundu

CHP, BDP’ye 5 taahhütte bulundu

CHP’ye desteğin tabandan tepki çekmesi üzerine BDP’liler “CHP bize 5 taahhüt verdi. Konuşmasında bunları söyledi” dediler.

Hakkari’de BDP’nin 5 maddelik anlaşma ileCHPmitingine katıldığı ortaya çıktı. CHP’nin 23 Mayıs’taki Hakkari mitingine 5 maddelik anlaşmaya uygun olarak şehirdeki BDP teşkilatının tamamı destek verdi. Böylece yerel seçimde Hakkari’de sadece 331 oy alan CHP’nin Bulvar Caddesi’ndeki son mitingine yaklaşık 6-7 bin kişi katıldı. BDP?tabanında CHP’ye verilen desteğin tepki yaratması üzerine parti yetkilileri vatandaşa, “CHP bize söz verdi. Kılıçdaroğlu özerklik dedi” diye açıklama yaptı. İşte CHP mitingine giden BDP’lilerin dile getirdiği anlaşmanın maddeleri:

-KCKOPERASYONLARINA TEPKİ: Kılıçdaroğlu, KCK’ya üye oldukları iddiasıyla tutuklanan sanıklara özgürlük vaadinde bulundu.

– DEMOKRATİK ÖZERKLİK İLANI: Kılıçdaroğlu, “Yerel yönetimlerin özerklik şartını aynen kabul edeceğiz. Onlara özerklik vereceğiz aynı Avrupa’daki gibi” dedi.

– BELEDİYE BAŞKANLARINA SAHİP ÇIKILACAK: Kılıçdaroğlu “Halkın iradesiyle seçilmiş belediye başkanlarının aylarca gözaltında tutulmasını istemiyoruz” diye konuştu.

– BAŞSAVCIYA SORMA ŞARTI: BDP’liler Kılıçdaroğlu’na savcıya giderek KCK tutuklamalarını sorması şartını da ileri sürdü. Kılıçdaroğlu Hakkari’de Başsavcı Mehmet Kaya’ya giderek KCK tutuklamalarını sordu.

– ANADİLDE EĞİTİM ŞARTI: BDP’liler CHP’den anadilde eğitim sözü de istedi. Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla CHP “Anayasa Vizyonu” raporuna “devlet okullarında anadilin öğretilmesi” konuldu.

Demokrasi raporundaki rakamlar ‘gerçekçi’ değil

CHP lideri Kılıçdaroğlu açıkladığı Demokrasi Raporu’nda, insan hakları bölümündeki rakamlar dikkat çekti. Rapora göre 2003-2010 arasında 101 kişi faili meçhul kurbanı olurken 315 kişi de ‘dur’ ihtarına uymadığı için öldürüldü. Ancak İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül “101 faili meçhul” sayısının “gerçekçi” olmadığını ifade etti. Üskül “2002’den bu yana işlenmiş tek siyasi faili meçhul Necip Hablemitoğlu cinayetidir. Bize yapılan tek başvuru Tolga Baykal Ceylan’ın annesinin başvurusu. O da kayıp olarak geçiyor” dedi. CHP’ye göre 8 yılda 315 kişi “Dur” ihtarına uymadığı için öldürüldü. İHD’ye göre ise 2003-2009 arasında ölenlerin sayısı 190. CHP, 212 kişinin gözaltında öldüğünü öne sürdü. Ancak, İHD bu sayıyı da 35 olarak açıkladı. CHP’nin bilgileri aldığıTürkiyeİnsan Hakları Vakfı yetkilisi Evren Özer “Veriler üzerinde titiz çalışırız, raporlarımız güvenilirdir” dedi. İnsan Hakları Komisyonu’nun CHP’li üyesi Çetin Soysal da hak ihlallerinde geçmişe oranla gerileme olsa da bitmediğini söyledi.

STAR GAZETESİ

{2}

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir