Anasayfa / Siyaset Haberleri / BDP PM bildirisinden PKK’ya tepki

BDP PM bildirisinden PKK’ya tepki

BDP Parti Meclisi kongresi sonrası ilk toplantısını yaptı. Toplantı sonrasında yayınlanan sonuç bildirgesinde TBMM’de çalışmalara katılma konusunda karar blok milletvekillerine bırakıldı. AKP hükümetinin suçlandığı bildiride PKK’nın askeri eylemlerine tepkinin yer alması da dikkat çekti:

KAZANIMLAR

Son gelişmelerden de anlaşıldığı üzere, AKP Hükümeti, özellikle Kuzey Afrika ve Suriye’de meydana gelen gelişmelerden sonra, Kürt halkının ve Türkiye demokrasi güçlerinin bu güne kadar elde ettiği bütün kazanımları yok etmeye çalışıyor.

KÜRT SORUNU

Sorunun çözümünü dağı taşı bombalayarak bastırmakta arayanlara, Kürt sorunu bitmiştir diyenlere açıkça diyoruz ki; Kürt sorunu çözülmemiştir, vardır. Kürt sorunu ancak Kürtler; “bizim bir halk olarak sorunumuz kalmadı” dedikleri zaman biter. Kürt sorunu bitmiştir deme hakkı yalnız Kürt halkına aittir. Kürt sorunu Türkiye’nin en temel sorunudur ve pek çok sorunun çözümü de Kürt sorununun demokratik çözümüne bağlıdır.

KAZANINI OLMAZ

Kürt sorununu çözmek yerine silaha ve uluslar arası güçlerin savaş oyunlarına yaslanmak, Türkiye’nin geleceğini tehlikeye atmak demektir. AKP hükümeti, zorla başlattığı bu savaştan başarıyla çıkamaz, bu savaşın kazananı olamaz. Erdoğan da, devletin bütün diplomatik, askeri ve istihbarat güçleri de bu gerçeği biliyor. Savaş Türkiye’yi yıkıma sürükler. Hepimiz sadece bu savaşın faturasını öderiz, acılarını yaşarız.

BARIŞ CEPHESİ

Bu nedenlerle, önümüzdeki dönemim temel ve en acil görevinin savaşa karşı barış cephesini güçlendirmek olduğu ortadadır. PM’miz, İmralı’da sürdürülen tecridin kaldırması, PKK lideri Öcalan’ın yeniden müzakereleri sürdürebileceği koşulların yaratılması için, Kandil’in bombalanmasına, askeri operasyonlara ve PKK’nın askeri eylemlerine, sokağın gazlanmasına ve kurşunlanmasına, tutuklamalara karşı barış sesini yükseltmek için, Türkiye demokrasi güçlerinin birliği için, AKP’nin savcısıyla, medyasıyla, icraatlarıyla partimize karşı geliştirdiği topyekûn savaşa karşı topyekûn karşı durmak için, her alanda halkımızla birlikte, bedeli ne olursa olsun mücadelede kararlılığını ilan etmiştir.

ALANLARA İNECEĞİZ:

Savaş karşıtı diğer çevrelerle güç birliği yapılarak bütün Türkiye’de alanlara ve sokaklara inilerek barış için etkinlikler yapılması, tutuklamalar ve genel seçimler nedeniyle boşalan il ilçe teşkilatlarında acilen kongre süreçlerinin başlatılması kararlaştırılmıştır.

Çok Okunan Haber

Vahap Seçer nereye?

Bu sorunun cevabı kesin ve net benim için. Vahap Seçer Mersin’in yolunu açıyor. Mersin’in geleceğine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir