Anasayfa / Siyaset Haberleri / BDP Kongresinde Arda Turan’a Alkış

BDP Kongresinde Arda Turan’a Alkış

BDP’nin 2. olağan kongresi Hakkari Çukurca’da canlı kalkan yürüyüşü sırasında ölen BDP’li Van İl Genel Meclisi Üyesi Yıldırım Ayhan’a adandı.

Kongre salonuna Ayhan’ın yanı sıra 1993 yılında öldürülen DEP milletvekili Mehmet Sincar, 1982 yılında cezaevinde kendini yakan PKK’lı Mazlum Doğan ve 1996’da Çanakkale cezaevinde aynı eylemi gerçekleştiren Sema Yüce ile 1968 kuşağının devrimci önderleri Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya ve Ulaş Bardakçı’nın posterleri asıldı.

Kürsünün arkasına kurulan dev ekranın iki yanına Türk bayrağı ve BDP bayrağının asıldığı görüldü. Salonda Türkçe, Kürtçe, Zazaca ve Süryanice pankartlar yer aldı. Kongrede Türkçe ve Kürtçe şarkılar çalındı.

Kongrenin yapıldığı Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nun hıncahınç dolduğu gözlenirken çok sayıda BDP’li de salon dışında kaldı. 12 Haziran seçimlerinde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’ndan seçilen tüm milletvekilleri salonda hazır bulundu. Milletvekilleri eşbaşkan adayları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak’la birlikte salona girdi. Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ile birçok BDP’li belediye başkanı da kongreye katıldı.

ARDA’NIN O SÖZLERİ
ÖCALAN’A ALKIŞ, BAŞBAKAN’A “YUH”

Kongre gündeminin okunmasının ardından “Özgürlük, barış ve devrim mücadelesinde şehit düşenler” anısına saygı duruşunda bulunulduğu sırada ayağa kalkmayan bazı gazetecilere bazı partililer “Yuh, basına yuh” diyerek tepki gösterdi.

MATRAX PROGRAMINDA BARIŞ ÇAĞRISI

Kongreye katılan milletvekillerinin isimleri okunurken 12 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilmelerinin ardından tahliye talepleri reddedilen KCK tutuklusu milletvekilleri ile milletvekilliği YSK tarafından düşürülen Hatip Dicle’nin isimleri “Aramızda” denilerek anons edildi. Bu isimler salondan büyük alkış aldı.

Tribünlerdeki partililer zaman zaman “Biji serok Apo”, (Yaşasın önder Apo) “PKK halktır, halk burada”, “Öcalan” sloganları attılar. Konuşmalar sırasında Abdullah Öcalan’ın ismi geçtiğinde salondan yoğun bir alkış ve tezahürat yükselirken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi geçtiğinde “yuh” sesleri yükseldi.

BDP KONGRESİ’NDEN ARDA TURAN’A SELAM

Bu arada kongreye katılan konuk siyasi parti temsilcilerin konuşmaları sürerken ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Türkiye-Kazakistan milli futbol maçından sonra “Attığım golü Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bütün halkların şehit olan evlatlarına armağan ediyorum” diyen milli futbolcu Arda Turan’a selam göndererek “Arda kardeşime buradan selam olsun” dedi. Taş’ın bu sözleri salondan büyük alkış aldı.
Öte yandan KESK, BES, SES, Türkiye Barolar Birliği, Tüm Bel Sen ve Eğitim Sen de BDP’nin kongresine çelenk gönderdi.

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

GÜNDEMİ “USTA” BELİRLİYOR…ÇETEYE KARŞI TEK BAŞINA Hem Yavaş hem de İmamoğlunun KİBİRLERİ gerçekten can sıkıyor

“BEŞLİ ÇETEDEN ALIP HALKA VERECEĞİM”DEMİŞTİ Mafyatik sermaye “siyaset ustasına” tüm aparatları ile savaş başlattı GÜNDEMİ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.