Anasayfa / Siyaset Haberleri / BDP Boykotu Bitirip TBMM’ye Dönüyor

BDP Boykotu Bitirip TBMM’ye Dönüyor

12 Haziran seçimlerinin ardından TBMM’yi boykot eden ve grup toplantılarını Diyarbakır’da yapan BDP’li vekiller yarın yapılacak kongre için Ankara’ya gelecek.

AKŞAM

12 Haziran seçimlerinin ardından TBMM’yi boykot eden ve grup toplantılarını Diyarbakır’da yapan BDP’li vekiller yarın yapılacak kongre için Ankara’ya gelecek. Demirtaş ve Kışanak’ın yeniden eşbaşkan seçilmesi bekleniyor
 

BARIŞ ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) 2. Olağan Kongresi yarın toplanıyor.
Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesi ve ve KCK davası kapsamında tutuklu bulunan 5 milletvekilinin tahliye taleplerinin reddedilmesi nedeniyle TBMM’yi boykot edip kayıt yaptırmayan ve yemin etmeyen, toplantılarını Diyarbakır’da yapan BDP’li milletvekilleri uzun bir aradan sonra Ankara’ya gelerek partinin 2. Olağan Büyük Kongresi’ne katılacak.

Kürt siyaseti için kilometre taşı olacak bir değişime hazırlanan BDP’nin Ankara Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’ndaki kongresi yarın saat 10.00’da başlayacak. ‘Demokratik özerklikle demokratik cumhuriyeti selamlıyoruz’ sloganıyla toplanacak kongreye yoğun katılım beklenirken; yurtiçi ve dışından da çok sayıda siyasi parti yöneticisi ve demokratik kitle örgütü temsilcisi davet edildi. Davet edilen isimler arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani de yer alıyor.
1000’i aşkın delegenin katılımıyla gerçekleşecek kongrede yönetim yenilenecek. Hakkari Milletvekili Selahattin Demirtaş ile Siirt Milletvekili Gültan Kışanak’ın seçim öncesinde olduğu gibi eşbaşkanlar sıfatıyla parti yönetimin başına yeniden geçmeleri bekleniyor.

Parti için yeni bir başlangıç

Kongre öncesi AKŞAM’a konuşan Siirt Milletvekili Gültan Kışanak, bu kongreyi çok önemsediklerini, oluşacak yeni yönetimle BDP’nin kendisini daha da güçlendireceğini belirterek şunları söyledi:

‘Türkiye siyaseti oldukça problemli bir süreçten geçiyor. Böyle bir süreçte BDP’nin çözüme yönelik oynayacağı rolün oldukça büyük önem taşıdığını biliyoruz. Kongrede kendimizi yenileyerek bu sıkıntılı süreçte daha etkili, aktif bir rol alacağız. Bu bir ölçüde partimiz açısından da yeni bir başlangıç olacak.’

‘Çatı partisi ve yeni anayasa konuşulacak’

YARIN yapılacak kongrede eşbaşkan olması beklenen BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, izleyecekleri yol haritası üzerinde çalıştıklarını belirterek BDP’de yeni dönem sinyali verdi. Açıklama yapmaktan kaçınan Demirtaş, ‘Kongre öncesinde konuşursam, yapacağımız bu organizasyonun bir anlamı kalmaz. Kongre öncesi ayrı bir tartışma ortamı yaratılsın istemiyorum’ demekle yetindi.
BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise kongrede konuşulacak ana başlıklar konusunda şunları söyledi:

BDP, Türkiye’de olmayan barışı sağlamak üzere büyük bir çaba içerisinde olacak. Yeni dönem yeni bir anayasa, yeni dönem yeniden toplumsal sözleşme, yeni dönem ret ve inkarın artık ortadan kalkması gerektiği bir dönem olmalıdır. Onun için BDP olarak yeni bir anayasa yeni bir toplumsal sözleşmeye ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bu anayasada Kürtlerin ve Türklerin eşit bir şekilde yaşayabilmesi için büyük bir çaba sarf edeceğiz. Partimiz bu ruhla şekillenecek ve çalışacak.

ÇOK OLUMLU NOKTADAYIZ

BDP olarak seçimlere bağımsız katıldığımız için demokrasiyi sağlamak adına epey bir çabamız oldu. Ama şimdi bir çatı partisi projemiz var. BDP’ye artı olarak gerçekleşecek bir projedir bu. Daha derli toplu bir yapı oluşturacağız. Çatı partisi için çalışmalar tüm hızıyla sürdürülüyor. Yakında da hayata geçireceğiz.Partide sadece Kürt cephesinden Kürt partiler veyahut önemli şahsiyetler ya da inanç grupları değil, Türkiye’de birlik oluşturmak adına sol kesimden, sivil toplum örgütlerinden, so

Çok Okunan Haber

“AKP Oy kaybetmeye devam ediyor”

Gazeteci Fehmi Koru, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AKP hükümetinin oylarının düştüğünü belirterek, AKP’deki kan kaybını açıkladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir