Anasayfa / Siyaset Haberleri / BDP’de yeniden boykot rüzgarları esiyor

BDP’de yeniden boykot rüzgarları esiyor

Kamuoyu referandum sürecinde Öcalan ile Devlet yetkilileri arasında görüşmeler olduğunu öğrendi. Hatta o günlerde Başbakan temasların duyulması nedeniyle kendisine yöneltilen sorulara “Hükümet değil, Devlet görüşüyor” diyerek topu kendi sahasının dışına atmaya çalışmıştı ama söyledikleri inkardan çok mahcup bir itiraftan öteye gitmemişti.
Tunus, Mısır, Libya ardından Suriye’de başlayan halk hareketleri ister istemez Türkiye’yi de etkilediği yadsınamaz bir gerçek. Ama Öcalan’a yakın çevrelere bakılırsa, bölgedeki gelişmeler İmralı’daki görüşmeleri de etkilemiş. En azından o tarafta böyle bir kanaat oluştuğu anlaşılıyor.
Mayısın ilk günlerinde Özgür Gündem gazetesinde yer alan bir yorum görüşmelerin son durumunu irdelemekle kalmıyor, geçmişte yaşanan ve perde arkasında kalmış çok ilginç detaylara da değiniyor.
Örneğin Türkiye’nin son bir yıldır varlığını öğrendiği Devlet-Öcalan görüşmelerinin başlangıcı üç yıl geriye uzanıyormuş.
Gazetedeki analizde görüşmelere ilişkin şu detaylar yer almakta:
“İmralı ile görüşmeler bundan tam üç yıl önce başladı. MİT Müsteşarı Emre Taner döneminde başlayan görüşmeler sistemli ve programlı değildi. Ancak 2010 yılında Hakan Fidan’ın MİT Müsteşarı olması ile birlikte görüşmeler profesyonelleştirildi. Daha programlı ve sistemli hale getirildi.

Bugüne kadar 15’in üzerinde görüşme gerçekleştirildi. Masanın bir tarafında bazen 3, bazen dört kişilik devlet heyeti, diğer tarafında Öcalan oturdu. Görüşmelerde amaçlanan, sorunun çözümü oldu.

Taraflar söze, hep sorunu çözmek için görüştüklerini, sorunu çözecek irade ve kararlılığa sahip olduklarını belirerek başladılar. Ancak görüşme seyri hep pozitif geçmedi. Bazen taraflar arasında gerginlikler de yaşandı.

Örneğin 2010 yılının sonuna doğru görüşmeler tıkandı. Heyet günlerce adaya gitmedi. Öcalan heyetin gelmemesini bir tutum olarak değerlendirdi, görüşmelerin sürmemesi halinde aradan çekileceğini belirtti.

Sonra görüşmeler yeniden başladı. Kriz sonrası görüşmelerde nitelik ve derinlik arttırıldı. Netice itibariyle Öcalan’ın tabiri ile çözüm aşamasına da gelindi.

Ama İmralı’da ortaya çıkan konsensüse rağmen bugün Kürt sorununda çok olumsuz bir noktadayız. O zaman görüşme sürecinin tamamına eleştirel bir gözle bakmak, bazı tespitlere ulaşmak sürecin selameti açısından önem arz etmektedir.”

* * *
İlginç değil mi? Bazı iniş çıkışlara rağmen, görüşmeler nitelik ve derinlik kazanıyor, Öcalan’a göre çözüm aşamasına geliniyor ama örgüte yakın gazetedeki analize bakılırsa ortaya çıkan uzlaşmaya rağmen ne oluyorsa oluyor ve “süreç çok olumsuz bir noktaya savruluyor”.
Sorunun cevabına yönelik bazı gözlemler de yer alıyor analizde…
Örneğin “Heyet 3 yıllık görüşme maratonunda başarılı bir grafik sergilemiştir. Çünkü görüşmelerden anlaşma ile çıkılması, pek çok konuda uzlaşmaya varılması heyetin görüşmeleri iyiniyetli ve başarılı götürdüğünü gösterir.” Tespitinde bulunuluyor ki, bu önemli.
Sonraki tespitler ise çözüm aşamasına bu kadar yaklaşılmışken eski dönemlerden kalma korkuların, bir yandan görüşmelerin sürdürülmesine rağmen, tasfiye ve oyalama kaygılarının ağırlık kazanması.

Uzun analizde daha başka tespitler de var ama hiç biri gelinen eşikten geri dönmeyi haklı çıkaracak güçte değil.
Argümanlar zayıf ama birden bire o olumlu hava buz kesiyor.
Arkasından Tunceli-Elazığ kırsalında başlayan operasyonlar ve Taraf Gazetesinden Emre Uslu’nun neredeyse koordinatlarını vererek noktasına kadar bir hafta öncesinden köşesinde haber verdiği Kastamonu’da Başbakan’a eskortluk yapan polis aracına yapılan saldırı.
Nefes kesen gelişmeler bununla da sınırlı değil. Yazımı kaleme aldığım şu saatlerde Diyarbakır’da BDP’ yi de içinde barındıran Devrimci Toplum Kongresi DTK bağımsız adayların desteklendiği 12 Haziran seçimlerini boykot etmeyi tartışıyor.
Dünkü Kastamonu saldırısına rağmen güne başlarken bırakın boykotu ülke geneline yansıyan herhangi bir gerginlik te yoktu.
Ne oldu da, seçime

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir