Anasayfa / Siyaset Haberleri / Baykal: Kasetler tesadüf değil

Baykal: Kasetler tesadüf değil

‘Kimse beni bu kasetlerin bir tesadüf olduğuna inandıramaz!’

MHP’yi derinden sarsan son gelişmeleri yorumlayan CHP?eski Genel Başkanı Deniz Baykal, “Bu kaset siyaseti, ne insanlıkla ne demokrasiyle ne de hukukla bağdaşır!” diyor. Soruyor; “Bu kasetler kendiliğinden mi çıkıyor? Niçin şimdi oluyor bu işler? Bir tesadüf mü yani?…” Yanıtını hemen veriyor; “Tabii ki tezgâh var, plan var, komplo var. Bu çok açık… Kimse beni bu kasetlerin bir tesadüf eseri olduğuna inandıramaz!”

‘Kimse beni bu kasetlerin bir tesadüf olduğuna inandıramaz!’ Seçim öncesinde herkesin aklında aynı soru var, ki bu Meclis aritmetiğini baştan sona değiştirecek; “MHP barajı geçebilecek mi?” İşte bu soruyu herkes birbirine sorarken, yağmur gibi yağmaya başladı kasetler. Üstelik hiç görülmemiş bir densizlikle, “İstifa edin, yoksa diğer kasetleri de yayınlarız” tehditleriyle… İstifa etmediler, kasetler çıktı o malum sitede… Sonuç; hepsi de istifa etti! MHP’nin 16 yöneticisinden 10’u!.. Zaten baraj sınırında bir parti için daha büyük bir felaket olabilir mi?

Konu kaset olunca, tam da bir yıl önce benzer bir operasyonla CHP Genel Başkanlığı’nı bırakmak zorunda kalan Deniz Baykal geldi aklıma, tıpkı herkes gibi… O ise konu kaset oldu mu, susmayı tercih ediyordu. Sadece kasetleri değil, o günden bugüne Türkiye siyasetinde gelinen noktayı da konuşmak istedim Baykal’la… Her ne kadar o kasete ilişkin nasıl bir soru soracağımı bilmesem de… Bırakın bilmeyi böyle mahrem bir konuda soru sormayı kendime yakıştıramasam da!.. Diyeceksiniz ki “Nasıl gazetecisin?” İşte öyle bir gazeteci… Günün sonuna kadar da soramadım. Bütün günü birlikte geçirdik, Antalya’da çarşı pazar, Aydınlar Ocağı’nda bir konuşma, Alanya’da taziye evi, basın ödüllerinin verildiği bir tören, bir otelde çay molası… Baykal’ı görenin yüzü güldü, kimi tokalaştı, kimi alkışladı, çoğu da sarıldı, fotoğraf çektirdi. Bekledim, belki bir Allah’ın kulu çıkar da, “Sizin de başınıza geldi bu kaset olayı… Ne düşünüyorsunuz?” der diye. Demedi! İş başa düştü. Alanya’dan Antalya’ya dönerken, çıkardım baklayı ağzımdan utana sıkıla… Kimsenin soramadığı o soruyu sordum. Baktı şöyle bir, “Teybi kapat” dercesine… Kapattım ve tam bir saat boyunca anlattı. Tek bir şartla, şimdilik susmam kaydıyla! Sadece diyebileceğim o ki, günü gelince noktasına virgülüne bir açıklama yapacak Baykal, ahdı var!

MİLLET BAŞBAKAN’A ‘DUR’ DEMELİ!

Kendi kasetiyle ilgili konuşmuyor, ama MHP’yi derinden sarsan son gelişmeleri yorumluyor: “Bu kaset siyaseti, ne insanlıkla ne demokrasiyle ne de hukukla bağdaşır!” Soruyor; “Bu kasetler kendiliğinden mi çıkıyor ortaya? Niçin şimdi oluyor bu işler? Bir tesadüf mü yani?…” Yanıtını hemen veriyor; “Tabii ki tezgâh var, plan var, komplo var. Bu çok açık… Bu kasetler hukuka aykırı, demokrasiye aykırı, ahlaka aykırı, İslamiyet’e aykırı, en önemlisi de insanın mahremiyetine aykırı… Kimse beni bu kasetlerin bir tesadüf eseri olduğuna inandıramaz!” Ona göre hesap, seçim öncesinde siyasi, ahlak dışı bir hesap. Bu kasetlerle MHP’nin oyunu barajın altına indirmek… Bütün bu olan biten arasında iktidarın, daha doğrusu Başbakan’ın hesabını şöyle özetliyor: “MHP Meclis’e giremezse, oyum artar. Oyum artarsa koltuk sayım artar. Anayasayı istediğim gibi değiştiririm. Anayasayı değiştirince de başkanlığımı ilan ederim!” İşte bu noktada elden gidecek olanın, belki de şimdiden gitmiş olanın demokrasi olduğunu vurguluyor.

Baykal, oldukça karamsar ülke için… İki sözün arasında “Başbakan’a ‘Dur’ demeye ihtiyaç var” diyor. Ama bunu söyleyebilecek kimse yok ona göre… “Herkesin sindirildiği, yıldırıldığı bir siyasi ortamda Başbakan çok şımardı… Arşıâlâya (Göğün dokuzuncu katı) çıktı. Üstelik bütün bunlar daha üçüncü döneme girmeden oluyor. Türkiye, yokuş aşağı giden yüklü bir kamyon gibi, freni de tutmuyor. Demokrasi rejimi

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir