Anasayfa / Siyaset Haberleri / Başörtüsü Moda Olarak Takılırsa Sorun Olmaz

Başörtüsü Moda Olarak Takılırsa Sorun Olmaz

Başörtüsü moda olarak takılırsa sorun olmaz açıklaması büyük tepki topladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Batum’un ‘Başörtüsü moda olarak takılırsa sorun olmaz’ açıklamasına tepki gösteren insan hakları savunucuları “Damgalıbaşörtüsümü üretecekler. Batum hukuku katlediyor” diyor.

CHP’nin yeni anayasa çalışmalarını yürüten Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum’un, başörtüsüyle ilgili yaptığı “Üniversitelerde, başkaldırının hak ve özgürlüklerine karşı olmamak, laik devlet esasına aykırı olmamak ve kamu düzenine aykırı olmamak koşuluyla moda olarak baş örtülebilir” açıklaması büyük tepki topladı. Batum’un Cumhuriyet Gazetesi’ne önceki gün verdiği röportajda “Dinin emrediyor’ diyerek takmayacaksın” sözlerini değerlendiren sivil toplum kuruluşları ‘damgalı başörtü mü takacağız?’ diyerek isyan etti.28 Şubatsürecinde başlatılan ikna odaları fikrinin sahibiCHPmilletvekili Nur Serter ise CHP’nin somut projelerle halkın önüne çıkması gerektiğini söyledi. Batum’un çözüm önerisen gelen tepkilerden bazıları şöyle:?

Somut ve gerçekçi projeler açıklansın

CHPİstanbulMilletvekili Prof. Dr. Nur Serter: “Başı örtmenin hangi nedenle olduğu kanıtlanabilseydi zaten şu an bir başörtüsü tartışması yaşanıyor olmazdı. Bence bunlar yerine daha somut ve gerçekçi olan projelerden bahsetmek gerek.”

ÖNDER Genel Başkanı Hüseyin Korkut: İflah olmaz laiklik anlayışının sonucudur bu. Süheyl Batum’un yaptığı bu açıklamayla modayı inancın önüne koyması gerçekten kabul edilebilir ve anlaşılır bir şey değil.

Mazlumder Başkanı Ahmet Faruk Ünsal: Bir hukuk profesörü olan Süheyl Batum, gerçek anlamda hukuğu katlediyor. Hukukta fiillerin niyetle ölçülemeyeceğini herkes bilir. Çünkü insanın aklını ve kalbini ölçen birteknolojihenüz ortaya çıkmadı. Bu açıklama gerçekten bir skandaldır.

Damgalı başörtüsü mü üretecekler

Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya: Bu durumda moda için başını örtenlerin başörtüsünün kenarına bunu belirten bir yazı, dini emirler yüzünden takanların başörtüsünün yanına da bu durumunu belirten bir not konulacak. Seçimler yaklaşırken CHP gerçekten bir açmazın içerisine girmiş görünüyor.

EBRU BARAN

STAR GAZETESİ

{2}

Çok Okunan Haber

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir