BAŞÖRTÜSÜ AYIBI

BAŞÖRTÜSÜ AYIBI

Belçikalı öğrencilere başörtüsü ayıbı


Bayraklı Gümüşpala Ticaret Lisesi’ni ziyaret eden Belçikalı heyet, neye uğradığını şaşırdı.Bayraklı Gümüşpala Ticaret Lisesi’ni ziyaret eden Belçikalı heyet, neye uğradığını şaşırdı. Öğretmen M.A. 3 başörtülü öğrenciyi kastederek “Niçin Faslıları getirdiniz.” diye çıkıştı. Belçikalı Tania Lavrijs, İlçe Milli Eğitim’e şikâyette bulundu.


 


Belçika, İspanya ve İtalya’dan öğretmen ve öğrenci grupları, ülkeler arası eğitimde işbirliği ve kültür karşılaştırması amacı ile İzmir’i ziyaret etti. Belçika’dan gelen öğrenci grubunun içinde çeşitli etnik kökenden ve inançtan Belçika vatandaşı öğrenciler vardı.


Bunların arasındaki üç kız öğrencinin başörtülü olması Türk öğretmeni rahatsız etti. Misafir öğrenci ve öğretmenlerin, grup aktivitelerini yaptığı sırada okulda görevli M.A. adlı kadın öğretmen, başörtülü misafir öğrencileri görünce hakaretler etmeye başladı. M.AB. “Buraya niçin Faslıları getirdiniz, biz gerçek Belçikalıların gelmesini isterdik.” derken, Belçika öğrenci grubu içinde bulunan Türk kökenli erkek öğrenciye de, “Sen neden Türkiye’ye döndün?” diye çıkıştı. Bunun üzerine Türk kökenli öğrenci, arkadaşlarının rencide olmasına üzülüp durumu Tania Lavrijs adlı öğretmenine söyledi. Belçikalı öğretmen, durumu okul yönetimine bildirerek Türk öğretmenden şikâyetçi oldu.


Okul yönetimi bu konuda yanlış anlaşılma olduğunu belirterek Belçikalı Hıristiyan öğretmeni sakinleştirmeye çalıştı. Ancak Tania Lavrijs dilekçe vererek durumu Türk makamlarına anlatma yolunu seçti. Telefonla ulaştığımız Bayraklı İlçe Milli Eğitim Müdürü Şahan Çoker ise söz konusu olayı doğruladı. İnceleme ve soruşturma başlattıklarını ifade eden Çoker, “İşini yaparken din, dil ve etnik ayrımcılık devlet memurları için ciddi bir suçtur. İddialar bizim için üzüntü vericidir. En basit anlamıyla bile bizim misafirperverliğimize, hoşgörümüze ve genel değerlerimize çok aykırı bir davranıştır. Bunu yapanın bir öğretmen olması ayrıca çok üzücüdür.” dedi.


Tania Lavrijs, şikayet dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: “14 Mayıs Pazartesi günü öğretmenlerden birisi öğrencilerimizin öğle yemeği yediği konferans salonuna girdi. Birkaç dakika sonra Türk kökenli öğrencimize “Neden bir grup Faslı öğrenci getirdiniz, biz gerçek Belçikalı olanları istiyoruz. Bu insanları değil ve sen neden Türkiye’ye geldin?” diye sordu. Öğrencilerimizin ve bizim incindiğimizin söylenmesine gerek yok. Dahası biz ‘Melterope’ adlı proje için katılıyoruz. Okul müdürü ve proje koordinatörü sorunu çözmek ve bizleri ve öğrencileri yatıştırmak için gerekli her şeyi yaparak öğrencilerimize ve bize güven verdi. Saygılarımla, Tania Lavrijs”
Kaynak: ZAMAN


 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM