Başörtülü Vekile Karşı Çıkmayız

Başörtülü Vekile Karşı Çıkmayız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, eski Genel Başkan Deniz Baykal’ın Antalya’dan yerinin garanti olmadığını söyledi.

Ömer Şahin’in Kanal A’daki “Görüş Farkı” programına katılan Tekin, Antalya’dan 1’inci sıra adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Baykal’ın milletvekili adaylığı için, “Vallahi garanti diye bir şey yok. Garanti niye olsun? Belki başka bir yer olabilir.” dedi. Tekin, Önder Sav’ın adaylığı konusunda da benzer bir tavır takındı. Sav’ın ise henüz adaylık müracaatında bulunmadığı öğrenildi. Gürsel Tekin ayrıca, “Meclis’e başörtülü bir adayın girmesi durumunda Merve Kavakçı’ya yapılan muameleyi yapmayız.” taahhüdünde bulundu.

Programda gündeme gelen bir başka konu, Ergenekon sanıklarının adaylık başvurusuydu. Kimseye liste garantisi verilmediğini vurgulayan Tekin, “MYK ve PM’de bu konu görüşülecek. Benim farklı bir bakışım var.” diyerek görüş ayrılığını ortaya koydu. Partisini ‘etnik ve mezhepsel ayrımcılık’ ile suçlayan CHP İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz’ı da istifaya çağıran Tekin, “Bize böyle yakıştırma yapan adamların vekillikten de, partiden de derhal istifa etmesi gerekir. Rahatsızsan niye partide duruyorsun kardeşim?” tepkisini gösterdi.

Fikri Sağlar’ın CHP’ye üyelik başvurusunun reddedilmesini “yol kazası” olarak niteleyen Gürsel Tekin, bu olayın arkasında kendisinin olduğunu iddia eden gazetecilere sert bir şekilde yüklendi. Tekin, “Başvuruyu MYK’ya indiren benim. Bana silah mı dayamışlar da indirmişim. Bunu bilmeyen gazeteciler cahil-cühela. Bunlar gazeteci bozuntuları.” diye konuştu. Bir süre öncesine kadar CHP Parti Meclisi üyesi olan gazeteci Mehmet Faraç’ı da ağır bir dille eleştirdi. Faraç’ın, gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı ile birlikte çıktığı TV programında kendisinin “sahtecilikten” yargılandığını söylediğini aktararak, “Onlarla hesaplaşacağım, dava açacağım. O lafları onlara yedireceğim. Bu gazetecilik değil. Bu kadar yavşak şey olabilir mi?” tepkisini gösterdi. Faraç için, “Benim partilim filan da değil. Utanırım ben böyle partililerden.” ifadelerini kullandı. Yargıdaki davasını gündeme getirenlere de şöyle meydan okudu: “Benim adım Gürsel Tekin. Tek başımayım. Ardımda halk desteği var. Ne kadar yavşak ilişki, içerde dışarıda ne kadar çete varsa bunlarla mücadeleyi kendime namus borcu bilmişim. Şerefimle yemin ediyorum, benim dosyamla benim dışında herkes ilgileniyor. Dosyada eroin ticareti yok, hırsızlık yok. Hiç önemli değil. İki yıl gider şerefle de cezamı çeker, yatarım.”

BAŞÖRTÜLÜ MİLLETVEKİLİNE KARŞI ÇIKMAYIZ; KAVAKÇI GİBİ OLMAZ

Gürsel Tekin, TÜSİAD’ın da desteklediği ‘başörtülü milletvekili’ konusunda da dikkat çekici açıklamalar yaptı. “Anayasal sorun var mı onu bilmiyorum. Ancak Gürsel Tekin olarak benim için hiçbir sakıncası yok.” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı, AK Parti’nin bu şansını deneyebileceğini, kendilerinin de zorluk çıkarmayacağını dile getirdi. “Meclis’e başörtülü bir adayın girmesi durumunda Merve Kavakçı’ya yapılan muameleyi yapmayız.” taahhüdünü verdi.

{2}

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM