Başbakan’la futbol muhabbeti

Başbakan’la futbol muhabbeti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Yabancı futbolcu sayısının bu kadar yükseltilmesi, bana göre ticari bir bakıştır, spora yönelik bir bakış değildir. Biz kendi gencimize bu noktada büyük imkanlar tanımıyoruz. Yarın milli takımımızı oluşturmakta bile sıkıntı içerisine girebiliriz” dedi.

Başbakan Erdoğan, TRT-1’de yapımcılığını ve sunuculuğunu Ersin Düzen’in yaptığı ve eski futbolcular Sergen Yalçın ve Hakan Şükür’ün de katıldığı, ”1’e 1 Futbol Özel” programının canlı yayın konuğu oldu. Sergen Yalçın’ın, ”Türkiye’de tesisleşme konusunda çok güzel adımlar atılıyor ancak futbolumuz son dönemde yavaş yavaş gerileme dönemine girdi. Bunun en büyük nedenini, oyuncu yetiştirme konusunda büyük problemler yaşanmasına bağlıyorum. Özellikle yabancı oyuncuların büyük takımlarda bol kullanıldığı bir ülkede, Türk gençleri nasıl yükselecek ve büyük takımlarda oynayacaklar?” sorusuna Erdoğan, ”Bu soru hakikaten zor, çünkü siyasi boyutu var. Futbolda eğer dünya standardında bir yere varacaksak, bizim yabancı futbolcu noktasında bu sayının bu kadar yükseltilmesi, bana göre ticari bir bakıştır, spora yönelik bir bakış değildir. Ticaridir, niye? Çünkü ‘Tribünler bu marka isimlere geliyor’ havası var. Dolayısıyla biz kendi gencimize bu noktada büyük imkanlar tanımıyoruz. Yani yarın milli takımımızı oluşturmakta bile sıkıntı içerisine girebiliriz” yanıtını verdi.

Arjantin ve Brezilya’nın, futbolda bir anlamda sanayi haline geldiğine dikkati çeken Erdoğan, bu ülkelerin birçok ülke ligine futbolcu ihraç ettiğini hatırlattı. Brezilya ve Arjantin’in bu başarısını, cadde kenarlarındaki futbol sahalarının çokluğuna bağlayan Erdoğan, ”Türkiye’nin, bu ülkeleri çok iyi incelemesi lazım. Futbol federasyonunun bunlar üzerinde çok iyi bir çalışma yapması lazım. Altyapıysa biz zaten devlet olarak bu işe gireceğiz ama kulüplerin de bu işe ayrıca girmesi lazım. Türkiye olarak bizler ülkemizde yüzlerce sentetik çim sahaları yaptığımız zaman çekirdekten itibaren gelecek kuşakları yetiştirebiliriz” dedi.

Erdoğan, İspanya Birinci Futbol Ligi’nin (La Liga) başarılı takımı Barcelona’yı örnek göstererek, bu takımın futbolcu altyapısına verdiği öneme değindi. Erdoğan, ”Buna benzer altyapı bizim takımlarda var mı? Maalesef yok. Geçmişte biraz yöneldiler, o dönemlerde de sizler çıktınız” dedi.

Yerli teknik direktörlerin başarısına da değinen Erdoğan, milli takımın Şenol Güneş’le dünya üçüncülüğü yaşadığını, Fatih Terim ve Mustafa Denizli’yle de başarılar yakalandığını hatırlattı. Spor Toto Süper Lig’de ilk üç sırada yer alan takımların başlarındaki teknik direktörlerin de yabancı olmadığına dikkati çeken Erdoğan, kulüplerin de belli deneyimlerden sonra ders aldığını ifade etti. Erdoğan, ”Takımlarımızda bu kadar yabancı futbolcu bulunmasını doğru bulmuyorum. Bir defa kendi ülkemizde futbolu kendimize sevdirmeliyiz. Kendi halkımız kendi gencini izlesin. Çünkü orada oynayabilecek olan her yabancı, bizim yetişebilecek gencimizin önünü kesecektir” diye konuştu.

-”ALEX’İ ÇOK TAKDİR EDİYORUM”-

Başbakan Erdoğan, Hakan Şükür’ün, yabancı futbolcular arasından Fenerbahçe’nin Brezilyalı futbolcusu Alex’i örnek göstermesi üzerine de ”Alex’i çok takdir ediyorum, istikrarlı. İlerlemiş yaşına rağmen birçok futbolcunun önünde gol krallığında bir numara, önde gidiyor. Sadece gol atmakla kalmıyor, asistte de başarılı” dedi. Birçok yabancı futbolcunun özel yaşamları nedeniyle İstanbul’da kaybolduğunu ifade eden Erdoğan, ”Hakikaten Alex örnek bir futbolcu” dedi.

Erdoğan, Arjantin ve Brezilya’nın, dünyaya ihraç ettiği futbolcu sayısının çokluğuna dikkati çekti. ”Türkiye’nin, bu ülkeleri çok iyi incelemesi lazım. Futbol Federasyonunun bunlar üzerinde çok iyi bir çalışma yapması lazım. Altyapıysa biz zaten devlet olarak bu işe gireceğiz. Ama kulüplerin de bu işe ayrıca girmesi lazım” diye konuştu.

Sunucu Ersin Düzen’in, izleyicilerden, yeni statlar yapılıp yapılmayacağına ilişkin çok fazla mesaj aldıklarını söylemesi üzerin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM