Anasayfa / Siyaset Haberleri / Başbakan Mit Müsteşarına Sahip Çıktı

Başbakan Mit Müsteşarına Sahip Çıktı

Kolay kolay adam yemeyiz, Hakan Bey’i harcamayız!
Başbakan Tunus yolunda gazetecilere konuştu

VATAN

Kolay kolay adam yemeyiz, Hakan Bey’i harcamayız!

Başbakan Erdoğan, gündeme bomba gibi düşen MİT-PKK görüşmesiyle ilgili ilk kez Tunus yolunda konuştu. Ana Uçağı’yla Mısır’dan Tunus’a giderken gazetecilerle sohbet eden Başbakan Erdoğan, “Malum çevrelerin geçmişte de Hakan Bey’i hedef aldığı biliniyor. Ama hatası da olsa biz Hakan Bey’i harcamayız” dedi….

Başbakan Erdoğan Mısır ziyaretinin ardından Tunus’a giderken, Ana Uçağı’nda aralarında VATAN Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Yuvacan’ın da olduğu gazetecilerle sohbet etti. Başbakan, internete sızan MİT-PKK görüşmesinden Mısır’a yaptığı laiklik çağrısına kadar önemli konularda çarpıcı açıklamalarda bulundu…

MİT ve PKK arasındaki görüşme bandı olduğu ileri sürülen bir kayıt dün internete düştü. MİT “Sızmanın kaynağını inceleyeceğiz” diyerek açıklama yaptı. Size ulaşan bir bilgi var mı?

Kimin yaptığına dair bir bilgim var diyemem. Hakan Bey’e (MİT Müsteşarı Hakan Fidan) “Tunus ve Libya bölümlerine katılma, sen Ankara’ya dön” dedim. İncelemeleri yapması için.

{2}

MİT’i gönül rahatlığıyla İmralı’ya gönderdik

Hakan Fidan göreve geldiği günden itibaren bir ülkenin hedefinde. Aynı ülke sizin Mısır ziyaretinizden rahatsız. Arada bir ilişki görüyor musunuz?

Malum çevrelerin geçmişte de Hakan Bey’i hedef aldığı biliniyor. Sızma nasıl olmuş onu araştırıyoruz. Ama hatası da olsa Hakan Bey’i böyle nedenlerle harcamayız. Biz kolay kolay adam yemeyiz. Bu sızdıranların içlerindeki art niyeti ortaya koydu. Bu kimseye bir şey kazandırmaz.

Sızma olayının siyasete malzeme yapılmasına ne diyorsunuz?

Siyasete malzeme yapılmasına sıcak bakmıyoruz. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin açıklamaları nedeniyle telaş içinde değilim. Emre Bey’i de (Eski MİT Müsteşarı), Hakan Bey’i de gönül rahatlığı içerisinde İmralı’ya gönderdik. Bunlar hükümet tanımı ile devlet tanımını ayırt edemiyorlar. Biz ne dedik. “Hükümet olarak İmralı ile görüşmeyiz. Ama devlet üzerine düşeni yapar.” Şimdi ben bunlarla terörle mücadelede nasıl işbirliği yapayım, siz söyleyin.

Artık, bundan sonra Habur anlayışı bitti

Bu sızma olayı süreci etkiler mi?

Hayır, etkilemez. Devlet üzerine düşeni yapmaya devam eder. Süreç etkilenmez. İstedikleri kadar tehdit mekanizmaları oluştursunlar. Devlet karar verdiğini uygular. Bölücü terör örgütü ve siyasi uzantıları, geçmişte olduğu gibi bizden iyi niyet ve anlayış beklemesinler.

Yani Habur anlayışı bitti mi?

Evet, bitti. Bu tarz anlayış beklememek lazım artık.

İçişleri Bakanımız da açıkladı. Bir kara harekatı söz konusu mu?

İçişleri Bakanımızın bir sürçü lisanı oldu. Bugün kendisiyle konuştum, düzeltti. Böyle şeyler söylenmez zaten, yapılır. Genelkurmay Başkanım, Kuvvet Komutanlarıyla birlikte bölgede incelemelerini tamamladı. İçişleri ve Orman bakanları da yatırımları inceliyor. Malum yatırımlara bir tehdit söz konusu (PKK’nın bir müteahhide yolladığı “HPG” damgalı bir tehdit mektubunu okudu). Şehirde ve kırsalda gereken her tedbiri alıyoruz. PKK Kandil dışında da ağır zayiat veriyor. Bu süreçte medyaya da terör örgütünün propagandası niteliğindeki hususları ademe mahkum etmek düşüyor.

Laiklik açıklamasında bir tercüme hatası oldu

-Mısır nasıl bir sisteme gidiyor. Parlamenter mi Başkanlık sistemi mi?

Mısır’da ilk demokrasi sınavı Kasım’daki parlamento seçimleri olacak. Bu sınavı başarıyla geçerlerse ya yen

Çok Okunan Haber

Genel iktidarın yolu,belediyelerin başarı hikayelerinde

Not:Bu makale 2019 yılının Ekim ayında kaleme alındı ve bu köşede yayınlandı…YENİDEN YAYINLIYORUM Geçtiğimiz hafta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir