Anasayfa / Siyaset Haberleri / Başbakan İmralı’ya ne mesaj yolladı

Başbakan İmralı’ya ne mesaj yolladı

BDP’li Demirtaş, son saldırıları ve Kandil’e operasyonu değerlendirirken Başbakan’a ağır eleştirilerde bulundu. Demirtaş, “Başbakan’a İmralı’yla yürüttüğünüz müzakereleri bilmek istiyoruz” diye seslendi

VATAN

BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK saldırıları ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütüne yönelik düzenlediği hava operasyonlarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Demirtaş son gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

EN ACI GÜNDEM:

Ülkede yaşanan bu savaş, ölümler ülkenin en acı en önemli gündemidir. Hiçbir siyasi parti bundan daha acil ve önemli gündeme sahip olamaz. Şu saatlerde bile bizler konuşuyorken bu ülkenin gençleri ölüyor olabilir. Silahlarını birbirine doğrultmuş yerde olabilir. Başbakan ‘Sözün bittiği yerdeyiz’ derken bir savaş gerçeğini ifade ediyordu. Bizse barış gerçeğini ifade etmek için bunu kullanıyoruz. Bu saatten sonra çağrılara rağmen, hükümet gündemi sadece savaş politikaları doğrultusunda ele alacaksa, şu saatten sonra yaşanacak ölümlerin sorumluluğu doğrudan Başbakan’ın sorumluluğunda olacaktır. AKP’de de değil hükümet de değil demiyoruz. Başbakan’ın sorumluluğunda olacaktır.

BARIŞ UMUTLARI:

PKK’nın saldırıları Silvan’da yaşanan pusu sonrası yoğunlaşmadı fakat Türkiye’nin şu an içinde bulunduğu şu çatışma ortamını son birkaç yılı doğru değerlendirerek ele almazsak hükümetin bize göstermek istediği fotoğrafa inanırsak barış umutlarını ertelemek zorunda oluruz. PKK’nın eylemleri Silvan sonrası yaşanan bir gelişme değildir. Bu süreç AKP tarafından göze alınmış planlaması yapılmış bir süreçtir. Silvan’da yaşanan kayıplar Başbakan’ın kafasındaki projenin pratikleşmesine fırsat vermiştir.

ÇÖZÜM DOSYASI YOK:

Başbakan Erdoğan’ın elinde Kürt sorununun çözümü için bir dosya yoktur. AKP’nin kaygısı elindeki hiçbir sorunun çözümü için bir dosya olmadığının Türk halkı tarafından anlaşılmasıdır. Sayın Başbakan bunu örtme konusunda konuda büyük bir ustadır. Hakkını teslim etmek lazım. Hiçkimse Başbakan’dan tek bir somut proje duymamıştır. Kürt sorununun önündeki en büyük engel budur. Ne JİTEM’dir, ne ordudur, ne Suriye’dir. En büyük engel AKP’nin elinde bir çözüm politikası olmamasıdır. Elinde bir dosya olsaydı, 50 bin defa bunu açıklamış olurdu.

HALLEDERİZ DEDİNİZ Mİ?:

Daha bir ay önce Öcalan’ın yaptığı açıklamadan da bunu çıkarabilirz. ’Biz bu meseleyi bir haftada hallederiz. Yeter ki Sayın Başbakan siyaseten bir çözüm olsun’ demiştir. Ama tek bir cümle bile kullanılmamıştır ama pratikte bu cümleyi dikkate almadığını gösteren birçok şey yapmıştır” dedi. Demirtaş Başbakan Erdoğan’a soru yöneltmeyi de ihmal etmedi. Grup Başkanı, “Buradan Sayın Başbakan’a açıkça sorma hakkımız var. Bizim duyacağımız şekilde hiçbir şey söylemediniz. Peki İmralı’ya giden heyet aracılığıyla, birşey söylediniz mi? Bir haftada bu işi hallederiz örgütün liderine ne cevap verdiniz? Evet hallederiz dediniz mi? Biz bu işi başka şekilde hallederiz dediniz mi? Bütün açıklığıyla bunu bilmek istiyoruz. Bunun için de İmralı’da yürüttüğünüz bu müzakerelerin açık yürütülmesini istiyoruz” dedi.

USTALIK:

Geçen Kurban Bayramı’ndan bu yana neden bu kadar askeri operasyon yaptınız? Ölümleri durdurmak varken, neden bu süreci kopardınız? Eğer bunları açıklayamıyorsanız, ortada sizin işlediğiniz bir suç vardır diyebilir miyiz? Hükümet bütün bunlara cevap vermek zorundadır. Bütün bunlar yaşandıktan sonra, hiçbirşey yokmuş gibi bütün bu süreçleri BDP yönetmiş gibi sürecin bütün sorumluluğunu bize yüklemek tam bir ustalıktır. Çıraklık kalfalık dönemi bitmiştir. Bu tam bir ustalıktır.

<

Çok Okunan Haber

Genel iktidarın yolu,belediyelerin başarı hikayelerinde

Not:Bu makale 2019 yılının Ekim ayında kaleme alındı ve bu köşede yayınlandı…YENİDEN YAYINLIYORUM Geçtiğimiz hafta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir