Anasayfa / Siyaset Haberleri / Başbakan Erdoğan Somali’den sesleniyor

Başbakan Erdoğan Somali’den sesleniyor

Başbakan Erdoğan Somali ziyareti sonrası ortak toplantıda konuştu.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları:

Burada yaşananlar insanlığın vicdanının test edildiği bir şeydir. Test edilen çağdaşlık ve uygarlık deperleridir. Batılı değerlerin içi boş retorik olduğunu ispatlamak için batı büyük bir sınav veriyor..

Buradan Somali’den tek tek bütün insanlara ve vicdanlara seslenmek istiyorum. dünyanın geri kalan anne ve babalarına seslenmek istiyorum..

Az önce gezdiğimiz kampta, yavrularımızın açlıktan ve susuzluktan ne halde olduğunu gördük. Ve o yavrularımızdan biri yolda vefat etti. Somali’li annelerin ve babaların yürekleri yangın yeri..

Yarın saat 14.00’da İstanbul’da tüm yetkililerimizle bir araya gelerek bunun bir yol haritasını çıkaracağız. Tabi burada bir tespitimiz var onu vurgulamam gerek; kaynakların israfına gitmeden verimliliği esas almak şartıyla buralarda yatırıma girmenin faydasına inanıyoruz. Herhangi bir kurumsal milliyetçiliğe gitmeden bu kollektif adımı atmamız gerekiyor.

Sürratle Somali’de büyükelçiliğimizi de kuruyoruz. Büyükelçiliğin kurulmasıyla birlikte burada çok daha yoğun bir koordinasyon gerçekleşeceğine inanıyoruz. Yer konusunda da bunun sözünü aldık. Önce kendilerinin tahsis edeceği bir mekanda elçimiz göreve başlayacak.

Özellikle Somali’nin iç barışını sağlamak için üzerimizde bir mesuliyetin olduğuna inanıyoruz. Şimdi bir hastane ziyaretine gideceğiz.

Enerji noktasında jenaratörleri belli noktalara ulaştırarak bu konudaki sıkıntıları azaltmayı düşünüyoruz.  Yolların halini gördünüz, havaalanından çıktığımızda adeta safari yapar bir durum sözkonusu. Havaalanı ve şehir arasındaki yolu sürratle yapacağız. Bir diğer önemli adım; yol kenarlarında öbek öbek affınıza sığınıyorum; kesilmiş hayvanların kemikleri var.. Sağlıklı bir yapı olmuş olsa bu kemiklerden kullanılabilir. Fakat gel gör ki burada böyle bir şey sözkonusu değil. Orada yavruların onlarla iç içe olması ayrı bir tehdit olduğunu biliyoruz.

Okul noktasında atılması gereken adımlar var. Burada TOKİ devreye girecek ve sürratle atılması gereken adımları atacak..

Tabi en önemli sıkıntı güvenlik. Güvenlikle birlikte buradaki hizmetlerimiz de çok daha hızlı bir şekilde hayata geçirecektir. Somali kendi kaynaklarıyla farklı bir gücü devşirecek erdeme sahiptir.

Bu konuda birikimlerimizi kendileriyle paylaşmaya hazırız. Umutlarınızı asla yitirmeyin. Kalbimiz desteklerimiz sizlerle beraberdir.  Bu felaketler sırasında ölenlere rahmet diliyorum. Buradan ülkeme sesleniyorum. Türkiye’de açlar varken Somali’de ne işi var diyenlere bir çift sözüm var; Onlara tavsiyem gelip bir Somali’yi gezsinler..

Çok Okunan Haber

Vahap Seçer nereye?

Bu sorunun cevabı kesin ve net benim için. Vahap Seçer Mersin’in yolunu açıyor. Mersin’in geleceğine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir