Anasayfa / Siyaset Haberleri / Başbakan Diyarbakır’da BDP’ye Çattı

Başbakan Diyarbakır’da BDP’ye Çattı

Erdoğan’a Diyarbakır mitinginde eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker eşlik ediyor.

Tarih, ilim, kardeşlik şehri Diyarbakır’ı selamlıyorum. Çin seddinden sonra en uzun surlara sahip. Diyarbakır 41 sahabeye peygamberimizin mübarek yüzünü görmüş 41 insana ev sahipliği yapmış bir şehir.

Diyarbakır Mekke’den sonra en fazla sahabeye sahip şehir. Diyarbakır huzur demektir, maneviyat demektir. Benim Diyarbakır’a 11. gelişim. Demokrasi için hukukun üstünlüğü için o gün sizden destek istemeye geldim. Sizi sandığa gitmemekle tehdit ettiler ama siz yüzde 40 katılım gösterip yüzde 95 evetle gerekli dersi verdiniz. Bu BDP ve ya bağımsızlar bir taraftan demokrasi diyorlar bir taraftan da 12 Eylül’de sandık resminin üzerine çarpı işareti koymuşlardı.. Sizin demokrasi anlayışınız bu mu ya? Biz böyle bir anlayışa evet demiyoruz, biz özgürlüklere pranga istemiyoruz, bırakın vatandaşları kendi haline.. Bu BDP benim zaza kardeşime ne getirdi? Bunlar bireysel saltanatlarını sürdürüyorlar başka bir şey yok.

Sizin karşınızda Başbakan ya da Ak Parti genel başkanı yok. Sizin karşınızda sizden biri var. Kimsesizlerin kimi, sessiz yığınların sesi olan bir kardeşiniz var. Biz Diyarbakır’da ne dediysek başka şehirlerde de aynısını dedik. Ben bugün sizlerle helalleşmeye geldim. Bakın sevgili Diyarbakırlılar, Şam’a defalarca gittim. Hz. Bilal Habeş’i, İmni Harabi Hz.. Şam’dadır. Hz Hüseyin’in başı Şam’dadır. Şam’da emevi mescidinin hemen yanında Selahaddin Eyyubi’nin türbesi vardır. Ne diyor Akif Eyyubi için Şarkın en kudretli komutanı…

Kudüs işgal altındayken ben tebessüm edemem diye günlerce ağladı. Böyle bir devlet adamı sevilmez mi? Böyle bir sultan gönüllerin sultanı olmaz mı? Biz Selahattin Eyyubi’nin torunlarıyız. Biz Kudüs’ü feth eden ordunun neferlerinin torunlarıyız.

Siz Kürt arıyorsunuz ama biz insan arıyoruz. Bizde ne Kürt milliyetçiliği var ne de Türk milliyetçiliği. Bunlar benim Kürt kardeşimin hangi sorununu çözdüler. Sadece lafını yaptılar. Biz sorun çözdük ve de çözmeye devam ediyoruz.

Bu BDP PKK’dan gücünü almak suretiyle bizi bölmek istiyorlar. Sabah namazından çıkan bir Kürt imamı neden öldürürüyorlar. İmam Hatipli öğrencilerimin kaldığı yurdu niçin ateşe veriyorlar. Bunlar Kürtler’in dini Zerdüştlük diyenler, islam kılıç zoruyla kabul ettirildi diyenler. Böyle bir şey yok. Bu oyunu 12 Haziran’da bozmaya var mısınız? Çanakkale’de hepsi koyun koyuna yatıyor mu?

Mezlana ne kadar bu toprağın insanıysa Ahmedi Hani de o kadar bu toprağın sesidir. Aşıkların nasıl bu toprakların sesiyse Dengbejler de o kadar bu toprakların sesidir. Biz ademle havvadan geliyoruz.

Şu cemaat hangi kıbleye dönüyorsa Edirne’deki de aynı kıbleye dönüyor. Son zamanlarda yeni bir adet çıktı. Bu BDP’limidir nedir, o devletin imamıdır onun arkasında namaz kılınmaz. Ahh benim kardeşim bunların islamla alakası yok…

Cuma’da imamın liyakatı önemli ve öyle kadınlı falan cuma olmaz. Sonra birileri de geliyor trübünlerde izliyor. Bu dine fitne sokmaktan başka bir şey değildir. İşte bunlara, sizin zaten dinlerle alakanız yok. Ne diyorsunuz Kürtlerin dini zerdüşlüktür. Ve bunlara göre Apo Peygamber. Ya siz hangi yüzle kalkıp böyle bir propoganda yapıyorsunuz. Üç beş oy için böyle yollara başvuruyorsunuz.Bilmeyenler bilsin duymayanlar duysun, 12 Haziran’da bu bağımsızlara bu dersi vermemiz gerekli. Devletin imamlarının arkasında namaz kılınmaz deyip bir de bu camileri de ele geçiririz diyor. Haddini bil haddini. Ama biz sandıkta gerekeni yapacağız. Bunların yöntemleri bizim yöntemimiz değil.

Sadece sizin sesiniz değil, bizim de sesimiz kısıldı. Bu kardeşiniz Diyarbakır 5. koğuştan yükselen sesleri ben İstanbul’dan duydum.

Kürt Meselesi’nin patenti CHP’ye aittir. Kürt sorunun sorumlusu CHP’dir. İş

Çok Okunan Haber

BU FOTO TARTIŞILIYOR

Erdoğan yanlısı basın Ecevit – Clinton toplantısında Ecevit’e çok yüklenmişlerdi. Halbuku foto azizliği idi. tıpkı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir