Anasayfa / Siyaset Haberleri / Barzani’den BDP’ye:

Barzani’den BDP’ye:

Barzani’den BDP’ye: Silahlı mücadele dönemi kapandı


Irak Kürdistan Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, kendisini ziyaret eden Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve BDP heyetine çarpıcı uyarılarda bulundu.
Silahlı mücadele döneminin bittiğini belirterek “Kürtler, Türkiye’nin demokratikleşmesine katkı sunmalı.” görüşünü dile getirdi. DTK Eş Genel Başkanı Ahmet Türk, BDP Genel Başkan Vekili Hamit Geylani, KADEP’i temsilen Şerafettin Elçi ve Hak-Par lideri Bayram Bozyel’i kabul eden Barzani, “Kürt halkı için bugün uluslararası alanda büyük bir şans var. Bu fırsat kaçırılmamalı.” ifadesini kullandı. PKK lideri Abdullah Öcalan da, 15 Ağustos’tan itibaren silahlı yöntemin devre dışı kalabileceğini açıkladı.
Aralarında DTK Eş Genel Başkanı Ahmet Türk, BDP Genel Başkan Vekili Hamit Geylani, KADEP’i temsilen Şerafettin Elçi, Hak-Par Genel Başkanı Bayram Bozyel, Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar ve bazı BDP’li belediye başkanlarının bulunduğu heyet Barzani ile görüştü. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin içeriği Barzani’ye yakın internet sitelerinde yer aldı. Barzani’nin, kendisiyle görüşen Kürt siyasetçilere özellikle şiddetten uzak durmaları gerektiğini söylediği bildirildi. Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı, şöyle konuştu: “Kürt halkı için bugün uluslararası alanda büyük bir şans var. Kürtler bu fırsattan faydalanmalı ve diyalog yolları aramalı. Hiçbir sorun bugün silahla çözülmüyor. Kürtler için silah dönemi geçti. Kürtler birbirini tutarak makul bir siyaset elde edebilir. Kürtlerin birbirini tutması iki faktörle olur. Birincisi ulusal bir şemsiyedir. İkincisi ise barışçıl bir siyaseti takip ederek isteklerini siyasi olarak dile getirmeleridir. Özellikle Türk ve Kürt milletleri arasında ilişkileri güçlendirmek gerekiyor. Bunun için Kürtler, Türkiye’nin demokratikleşme çalışmalarına destek vererek bu yöndeki isteklerini öne çıkarmalı.”
{2}

Çok Okunan Haber

YORGUN DEMOKRAT BAŞKANLAR!

Derşah Nar ve Ahmet Yıldırım yazdı    Memleket sevdalısı olmak, iş yapmak, dürüst olmak, dayanışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir