Anasayfa / Siyaset Haberleri / ASKER MAGDURLAR YARGI’DA

ASKER MAGDURLAR YARGI’DA

12 Eylül’ün asker mağdurları darbecilerden hesap soracak


12 Eylül’ün ‘asker mağdurları’ darbe soruşturmasına müdahil olmak için harekete geçti. Darbeden birinci derecede zarar gören taraf olarak soruşturmaya dâhil olmak isteyen eski askerler, darbenin mimarı olan komutanlardan hesap sormak için gün sayıyor. ‘Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri’ platformu, yaklaşık 400 kişi adına müdahillik talebinde bulunacak.


Referandumda 12 Eylül’e yargı yolunun açılması, sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi. Savcılıklara verilen suç duyurularının arasına önemli bir kesimin daha dilekçesi katılacak. Kendilerini ’12 Eylül’ün bilinmeyen mağdurları’ olarak tanımlayan eski askerler, bir süre önce bir araya gelerek platform oluşturdu. Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri (ADAM) adı verilen platform, yargıya gitmeye hazırlanıyor. Darbe döneminde rütbeleri sökülen isimler, avukatların gerekli işlemleri bitirmesinden sonra adliyenin yolunu tutacak. Soruşturmayı yürüten Ankara özel yetkili savcı vekiline yaklaşık 400 kişi adına ‘müdahillik başvurusu’ yapılacak. Darbeciler, TSK’da da büyük bir kıyım yapmış, ‘kendilerine karşı çıkarlar’ endişesiyle 397 subay, 176 astsubay ve 447 askerî öğrenciyi ordudan atmıştı. ADAM Platformu’nun sözcüsü eski Jandarma Üsteğmen Rahmi Yıldırım, darbenin birinci derece mağduru olduklarını söylüyor. Yıldırım, “Darbeyi yapan asker olunca, bu sürecin mağdurları arasında askerlerin de olabileceği düşünülmüyor. Oysa bütün darbelerde demokrasiye inanmış askerler de siviller kadar zarar gördü.” dedi. Darbe yargılanma soruşturmasına katılmak istediklerini belirten Yıldırım, zarar gören taraf olarak başvuru yapacaklarını anlatıyor. Yıldırım, “İnsanlık onuruna yakışır bir düzen istediğimiz için rütbelerimiz söküldü. Tutuklandık, işkencelerden geçirildik. Her şeyden önce geleceğimiz karartıldı.” diyor. Türkiye’nin 12 Eylül benzeri felaket senaryolarını yeniden yaşamaması için yargılanmanın kaçınılmaz olduğunu vurguluyor.


Kenan Evren’in bugüne kadar tutuklu olarak yargılanması gerektiğini belirten Yıldırım, yurtdışındaki darbecilerin ilerleyen yaşlarına rağmen tutuklu olarak yargılandığını hatırlatıyor. Yıldırım, “Bütün Türkiye’nin fiili olarak yaşadığı bir suç var ortada. Bir felaket yaşanmış, her şey ortada. Toplumda darbecilerin yargılanması konusunda bir talep var. Yargı süreci ciddiyetle yürütülmeli. Darbecilerden hesap sorulmalı.” şeklinde konuşuyor.


 {2}

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir