Arınç’tan BDP’ye Terör Çağrısı

Arınç’tan BDP’ye Terör Çağrısı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 13 askerin şehit edilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, D8 Gelişen Ülkeler Dışişleri Bakanları Konseyi 14. Toplantısı’ için gitttiği Nijerya’dan İstanbul’a döndü. Arınç, Atatürk Havalimanı VİP Salonu’nda yaptığı açıklamada Diyarbakır’da şehit düşen 13 askerimiz için üzüntüsünü ifade ederken, “Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Onlar en güzel mertebeye eriştiler.

“Terörün yandaşlarını cesaretlendiren bu ve benzeri eylemleri yapanlar ister siyasetçi olsun isterse destek sağlamayı görev edinen kişiler olsun hepsinin suç işleğini bilmeleri lazım”

“Olayları büyüterek hatta protesto eylemlerini güçlendirmek amacıyla ve milletvekillerini parlamentoya girip yemin etmelerini engelleme amacını da içinde taşıyan bu eylemlere karşı bütün milletvekilleri en kısa zamanda parlamentoya dönmeli ve ‘biz Türkiye’nin bütünlüğünden yanayız”

BDP’YE ÇAĞRIDA BULUNDU

Arınç, bir gazetecinin Aysel Tuğluk’un demokratik özerklik ilan etmesi yönündeki haberlere ilişkin sorusu üzerine de eleştirilerde bulunurken konuşmasının devamında BDP’li bağımsız milletvekilerine de çağrıda bulundu.

Arınç,en kısa zamanda bu milletvekillerinin meclise dönmeleri gerektiğini kaydederek şunları söyledi: “Madem ki parlamentoya girenler var. O kürsü ve yasama faaliyetlerine katılmak çok daha önemlidir. Burdan bir çağrı yapıyorum hala and içmeyerek parlamentoyu protesto etme gösterilerinde bulunan otuzdan fazla bağımsız milletvekili arkadaşımıza milletvekili oldukları için, bende bir milletvekili olduğum için söylüyorum. En azından 13 askerimizin şehit edilmesinin ne anlama geldiğini düşünsünler.Olayları büyüterek hatta protesto eylemlerini güçlendirmek amacıyla ve milletvekillerini parlamentoya girip yemin etmelerini engelleme amacını da içinde taşıyan bu eylemlere karşı bütün milletvekilleri en kısa zamanda parlamentoya dönmeli ve ‘biz Türkiye’nin bütünlüğünden yanayız. Bütün sorunlar demokrasi içinde çözülecek, demokrasinin kalbi parlamentodur, biz buradayız’ demeleri lazımdır. Bunu derlerse bu arkadaşlarımızın da teröre karşı tavrını da parlamentoya olan saygılarını da görme imkanımız olabilir”

BDP’ye ağır eleştirilerde bulunana Arınç, yaptıkları açıklama bizleri tatmin etmedi dedi.Cumhuriyet savcılarını  teröre destek olanlara karşı göreve davet etti.Arınç konuşmasına şöyle devam etti:

“Terörün yandaşlarını cesaretlendiren bu ve benzeri eylemleri yapanlar ister siyasetçi olsun isterse destek sağlamayı görev edinen kişiler olsun hepsinin suç işleğini bilmeleri lazım. Dolayısıyla cumhuriyet savcılarını buradan göreve çağırıyorum.İfade özgürlüğünü yerin altına gömen,üzerlerinde tepinen ve bu özgürlüğü istismar ederek kendi niyetlerini gerçekleştirmeye çalışanların yaptıkları eylemlerin suç teşkil edip etmediğini yargı mutlaka araştırmalıdır.Türkiye sahipsiz değildir.Türkiye bir hukuk devlettir.Hukuk devleti olmanın gereği de hukuka, yasalara karşı eylemlerin cezalarını bulmasıdır. Sadece yarım ağızla’Biz de üzüldük.’sözlerinin kamuoyunu tatmin etmediğini hepimiz bilmeliyiz.Bir taraftan da bu insanlarla iç içe geçmiş görüntüler vermenin Türkiye’e nelere mal olduğunu hepimiz maalesef acıyla görüyoruz”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM