Anasayfa / Siyaset Haberleri / ANKETLER NE DİYOR?

ANKETLER NE DİYOR?

3 ankete göre son oy oranları


İskele Sancak’ta bu hafta seçim araştırma şirketlerinin başkanları seçim anketlerini, tahminlerini ve liderlerin performanslarını masaya yatırdılar.
GENAR, ANAR VE A&G’NİN BAŞKANLARI 12 HAZİRAN SEÇİMİNİ VE ANKETLERİ DEĞERLENDİRİYOR
Ekranların tartışma klasiği Erhan Çelik’le İskele Sancak her hafta birbirinden önemli konular ve uzman konuklarla ekrana geliyor.
GENAR Başkanı İhsan Aktaş, ANAR Başkanı İbrahim Uslu ve A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür’ün katılacağı programda 12 Haziran seçim tahminleri, liderlerin performansları konuşuluyor.
Türkiye, seçimlere kilitlendi. Partiler yaklaşan seçimler için son stratejilerini oynuyor ve farklı projelerle ve vaatlerle halkın karşısına çıkıyor. Bu haftaki programda, partilerin seçim hazırlıkları nelerdir? Partiler hangi vaatlerle seçmenin karşısına çıkacak? Ak Parti, CHP ve MHP’nin seçim stratejisinin temeli neye dayanıyor? Siyasette söylemlerin dozu neden arttı? Başbakan Erdoğan’ın çılgın projesi seçmenler tarafından nasıl bulundu? Seçmenler, Haziran’da yapılacak seçimlere nasıl bakıyor? Kamuoyuna açkılanan farklı anketler ne ifade ediyor? Son anketlerde partilerin oy oranları nedir? Liderlerin performansları halk tarafından nasıl değerlendiriliyor? Halk seçimlerde oy vereceği partiyi belirledi mi? Mitingler ve seçim vaatleri partilerin oylarını ne kadar etkiliyor? Kararsızlar seçimi nasıl etkileyecek? Gibi seçimlerle ilgili bütün sorular cevap buluyor.
Programa GENAR Başkanı İhsan Aktaş, ANAR Başkanı İbrahim Uslu ve A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür katıldı.  İskele Sancak’ta son siyasi gelişmeler, partilerin ve adayların seçim hazırlıkları, liderlerin performansı, seçim anketlerinin sonuçları ve araştırma şirketlerinin 12 Haziran tahminleri bütün boyutlarıyla ele alınıyor.
3 anket şirketinin son iki hafta içinde yapılan anketlerde şu sonuçlar alındı
Genar AK Parti 48.7  CHP 25.7  MHP 11.9  2400 denekle yapıldı
Anar Geçen hafta
AK Parti 47-49  CHP 24-26 MHP ise 11-12 dolayında 
TUİK 26 ilde 5.200 örnekle
A&G araştırma Adil Gür
2 hafta önce 46 ilde 203 mahalle köy Ben yaptığım araştırmalarda yüzde 29 dolayında buluyorum AK Parti  45-50 arasında MHP oylarında fark yoktur.
Anket firmaları Referandum’da partilerin oy potansiyellerinin belli olduğunu son dönemlerde ani değişimler yaşanmadığını dile getirdiler.
Adil Gür, YSK’nın yasak kararı sonrasında yapılan anketlerde YGS dolayısıyla AK Parti oylarında yaşanan kayıplar BDP’nin gösterdiği tepki üzerine AK Parti lehine dönüşmeye başladı.” dedi.
Genar İhsan Aktaş, AK Parti’nin Başbakan Erdoğan ve milletvekili adaylarının son 8 yıllık iktidarları dönemlerinde yaptıklarını ciddi bir şekilde kullanıyor. Bu da vatandaş üzerinde önemli etkisi oluyor.
CHP’nin ise Cumhuriyetin kuruluşuna değinmesi ve tamamen vaatlerde bulunması vatandaşa istenilen etkiyi yapmıyor.  Seçmen Kılıçdaroğlu’nun vaatlerinin yapılıp yapılamayacağı tartışılırken AK Parti’nin Çılgın Projesi’nin yapılıp yapılamayacağı tartışılmadı.
Bu seçimde AK parti’nin en büyük avantajı oy artırma gibi bir kaygısı yok. AK Parti’nin 50 bandına daha yakın duruyor. İstanbul için çılgın projeler diğer iki büyük şehre verilen vaatler, yeni evleneceklere ev vaad etmesi Ak Parti’ye oy vereceklerin güvenini sağlamlaştırıyor.
AK Parti’nin en büyük dezevantajı ülkede yaşanan kötü olaylar, terör olayları, Suriye’den Türkiye’ye geçiş ve dünyada olup biten negatif gelişme hükümetin seçim performansını etkileyebilir. ” dedi.
 Adil Gür, AK Parti’nin önündeki en büyük handikapının işsizlik olduğunu bunu terörün takip ettiğini son olarak da YGS’de yaşananlar olduğunu belirtirken AK Parti’nin en büyük avantajının lider algısı Erdoğan’a yönelik büyük yönelim var. Bunun dışında Sağlık alanında yapılanlar, hükümetin icraatları vatandaşları önemli oranda etkiliyor.
CHP’nin bugüne kadar üst gelir grubundan çok oy almasına karşın düşük gelir

Çok Okunan Haber

Tarsus CHP’den 128 MİLYAN DOLAR NEREDE UÇURTMASI

Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, 9 ihale, 3 temel atma töreni yapılan, 7 Bakan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir