Anasayfa / Güncel Haberler / ANKARA İÇİN SONSEÇİM ANKETİ

ANKARA İÇİN SONSEÇİM ANKETİ

Ahmet Takan yazdı

 

Anketlerde, Tayyip Erdoğan’ın hemen ardından adı ilk sırada çıkan Mansur Yavaş’ın durumunu merak ettim. Tarafsızlığına güvendiğim kaynağım, AREA Araştırma Başkanı Murat Karan’a ellerinde sıcak bir anket olup olmadığını sordum. Karan, ağustos ayı içine “Ankara siyasi durum araştırması” (3 seçim bölgesini içeren) yapmış. Nabzı görmeniz açısından bakmanızda fayda var;

Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz? (yüzde)

Ankara Geneli (Geçerli oylar üzerinden)

CHP: 31.2 AKP: 28.4 İYİ Parti: 19.9 MHP: 9.8 HDP: 6.1 Diğer: 4.6

24 Haziran 2018 milletvekili seçimleri resmî sonuçları ile Ankara siyasi durum araştırması sonuçları (geçerli oylar üzerinden) kıyaslandığında;

İYİ Parti’nin oylarında yüzde 7.8 oranında artış görülüyor. (%12.1’den %19.9’a)

AK Parti’nin oylarının yüzde 12.0 oranında düştüğü görülüyor. (%40.4’den %28.4’e)

Cumhur İttifakı’nın oylarında yüzde 15.1 oranında düşüş olduğu (%53.3’den %38.2’ye),

Millet İttifakı’nın oylarında yüzde 12.9 oranında artış olduğu görülüyor.. (%38.2’den %51.1’e)

★★★

Anketin en dikkat çekici bölümü ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile Hükümet performansının sorulduğu bölüm…

-Ankara geneli en önemli sorunlar (yüzde 15 üstü);

Göçmenler ve nüfus
sorunu %17.4

Ulaşım ve toplu taşıma
sorunu %16.0

Ekonomik sorunlar %15.5

-Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin genel performansı;

Çok Başarılı %13.7

Başarılı %44.4

Kısmen Başarılı %30.8

Başarısız %8.7

Çok Başarısız %2.5

En yüksek “Çok başarılı” oranı (%17.5) 2. Bölgede (Keçiören, Altındağ, Pursaklar, Çubuk, Kahramankazan, Akyurt,Kızılcahamam, Kalecik, Güdül, Çamlıdere)

En yüksek “Çok başarısız” oranı ise (%3.7) yine 2. Bölgede görülüyor.

-Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile ilgili kanaat;

Çok Olumlu %21.2

Olumlu %41.4

Kısmen Olumlu %25.6

Olumsuz %9.2

Çok Olumsuz %2.5

En yüksek “Çok Olumlu” oranı (%24.1) 2. Bölgede,

En yüksek “Çok Olumsuz” oranı ise (%3.6) yine 2. Bölgede görülüyor.

-Hükümetin genel performansı;

Çok Başarılı %6.9

Başarılı %21.2

Kısmen Başarılı %17.1

Başarısız %30.7

Çok Başarısız %24.1

En yüksek “Çok başarılı” oranı (%10.58) 2. Bölgede,

En yüksek “Çok başarısız” oranı ise (%26.2) 3. Bölgede görülüyor.( Yenimahalle, Etimesgut, Sincan, Beypazarı, Nallıhan, Ayaş)

★★★

AREA Araştırma Başkanı Murat Karan’ın anket sonuçlarına analizi şöyle;

“Özellikle Ankara 2. Bölgede yoğun olmak üzere iktidar kanadında kararsız seçmenlerin arttığı görülmektedir. Cumhur ittifakına yakın seçmendeki bu kararsızlık neticesinde Ankara’da oy kaymaları gerçekleşeceği öngörülmektedir.

Seçim sürecinde Millet İttifakı’nın ortak adayı olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın şahsı ile ilgili olumlu kanaatin ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin performansından genel memnuniyetin yüksek olması Ankara seçmeninin Mansur Yavaş’a ve Büyükşehir Belediyesine yüksek kredi açtığını göstermektedir.

Metropol ilçelerde ulaşım, toplu taşıma sorunları ile karşılaşılırken, çevre ilçelerde genel olarak içme ve kullanma suyu, kanalizasyon gibi altyapı sorunları ile karşılaşılmaktadır.

Sayın Yavaş’ın seçmen nezdindeki kredisi ile söz konusu sorunların ivedilikle çözüme kavuşturulması adına atacağı kesin ve kararlı adımlar Ankara’nın önümüzdeki 5 yılının garanti altına alınması açısından kritik öneme sahip görünmektedir.

Ankara adına defaatle üzerinde durulması gereken en önemli konuların başında hiç şüphesiz Suriyeli ve Afgan mültecilerin yoğunluğu gelmektedir. Bu durumun tüm Türkiye’de olduğu gibi Ankara’da da artık yerel yönetimin bir sorunu olmaktan çok uzakta olduğu görülmektedir.

Vatandaşın içinde bulunduğu ekonomik koşullar ve geçim sıkıntısı da göz önüne alındığında, mültecilere yapılan sosyal yardım ve desteklerin büyük tepki aldığı, güvenlik açığı oluşmasından ve karşılaşılan münferit olaylardan son derece rahatsız olduğu açıkça belirtilmektedir.

Özellikle milliyetçi muhafazakâr partilerin yaşanan olaylara tepkisiz kalması ve bir çözüm önerisi getirememeleri seçmenin genel siyasete tavır almasına sebep olduğu ve MHP’deki oy kaybının büyük ölçüde bu konudaki tavrından kaynaklandığı söylenebilir.”

★★★

Benden bu kadar!.. Başlıktaki sorunun cevabını size bıraktım…

 

Çok Okunan Haber

Mersin’de iki Doktorun tartışması cinayetle bitti

Mersin’de sağlık ocağında bir doktorun meslektaşı tarafından pompalı tüfekle vurularak öldürüldüğü cinayetin ‘tutanak’ yüzünden işlendiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir