Anasayfa / Siyaset Haberleri / Aldatma ve Kandırma Partisi demek serbest

Aldatma ve Kandırma Partisi demek serbest

Mersinin merkez ilçelerinden olan Toroslar ilçe teşkilatı daha önce parti binasının önüne “ALDATMA VE KANDIRMA PARTİSİ” diyerek eleştirel bir pankart yazmıştı.

Ak Parti Mersin İl teşkilatı şikayet etti, pankart kaldırıldı..

Mersin Cumhuriyet savcılığı  flaş bir karar aldı..

Ve “KOVUŞTURMAYA YER YOK” DEDİ

Savcılık, söz konusu  “ALDATMA VE KANDIRMA PARTİSİ” yazısını ifade özgürlüğü çerçevesinde kabul etti..

Bu gelişme ile ilgili olarak CHP, Toroslar ilçe başkanı Adnan Gündoğdu bir açıklama yaptı..

Açıklamasını olduğu gibi yayınlıyoruz:

Mersin, 01.03.2011 günü emniyet güçlerince Toroslar İlçe binamızın önünden apar-topar suç delili olarak el konulan afiş olayını yaşamış ve herkes CHP Toroslar ilçe yönetiminin uğradığı bu baskını günlerce konuşmuştu.

    Mersin Cumhuriyet Başsavcılığının 2011/7663 Hazırlık sayılı dosyası üzerinden ilçe yönetimimiz hakkında açılan soruşturma sonucu, üzerinde “ Aldatma ve Kandırma Partisinden, güzel ülkemizi Aldatılan ve kandırılan İşçi, Memur, Esnaf, Köylü, Emekli Tüm Kadın-Erkek-Genç kardeşlerimizle el ele vererek kurtaracağız. Katıl Bize… Güç Ver…” yazılı afişimizin AKP’ye dönük bir siyasal eleştiri niteliğinde olduğu ve hakaret teşkil etmediği karar altına alınmış ve verilen kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin 11.04.2011 tarihli karar şikâyetçi AKP il yönetimine de tebliğ edilerek kesinleşmiştir. Bu afişimizi tekrar aynı yerine asıyoruz. Ancak kesinleşen bu kararın gerekçesi çok önemlidir. İkinci paragrafında aynen şöyle denilmektedir: “ Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin ifade özgürlüğüne ilişkin 07.12.1976 tarih ve 25 sayılı Handyside ve diğer kararları dikkate alındığında şiddeti savunmadığı sürece çarpıcı ve rahatsız eden beyanların demokratik bir toplumda çoğulculuğun ve açık fikirliliğin gereklerinden olduğu, siyasetle uğraşanların eleştiriye tahammüllü olmalarının belirtildiği, afişin içerik itibarı ile siyasetle uğraşan müşteki ve partisine dönük bir eleştiri niteliğinde olduğu, hakaret içermediği anlaşılmaktadır.

    Bu gerekçeye göre siyasetle uğraşanların eleştiriye tahammüllü olmaları gerekir. Bu kararla AKP’nin eleştiriye tahammülü olmayan bir siyasal parti olduğu yargı kararı ile tespit edilmiştir. Daha önce Anayasa Mahkemesi kararı ile laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu tescil edilen AKP, böylece bir başka yargı kararı ile de siyasal eleştiriye tahammülü olmayan bir parti olarak Türk siyasi tarihine tescil edilmiş olmaktadır. AKP’nin ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yargı kararları ile tescil edilen laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmak ve eleştirilere tahammülü olmamak özellikleri maalesef AKP’nin siyaset yapma biçiminin Türkiye’yi nasıl büyük sıkıntılara soktuğunun temel göstergesidir. Laiklik karşıtı olan ve eleştirilere tahammülü olmayan bir siyasetçi demokrat olamaz ve bu siyasetçinin demokrasiyi koruyup, geliştirmesinden söz edilemez.

    AKP, siyaset yapma biçimiyle, Türkiye’yi bir korku imparatorluğuna çevirmeye çalışmakta, insanların işsizlik-yoksulluk sıkıntılarını görmezden gelmektedir. Halkı, 12 Haziran seçimlerinde bir kez daha kandırmaya çalışmakta ve fakat söyleyecek söz de bulamamaktadır. Aç insanların boğaz sorunu dururken İstanbul’a ikinci boğaz projesiyle uğraşmakta, halkın sesini dinlemesi gerekirken telefonlarını dinlemektedir. Mutfakta yangın varken, başbakan yatak odasını gözetlemekte ve kaset siyaseti yaparak muhaliflerine belden aşağıya vurmaya çalışmaktadır.

    AKP’nin bu tavrı bitişin, iflasın çaresizliğin bir göstergesidir. Başbakan bu yüzden son günlerde çok sinirlidir, çok gergindir. CHP, halkı ile kucaklaşarak gümbür gümbür gelmekte, Erdoğan Kılıçdaroğlu’nun nefesini ensesinde hissetmektedir. Burada yargı kararıyla aklanan afişimizi

Çok Okunan Haber

Tarsus CHP’den 128 MİLYAN DOLAR NEREDE UÇURTMASI

Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, 9 ihale, 3 temel atma töreni yapılan, 7 Bakan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir