Anasayfa / Siyaset Haberleri / AKP’ye Göre Kürt Sorunu

AKP’ye Göre Kürt Sorunu

Erdoğan ‘yok’, Arınç ‘var’ dedi!

Arınç ‘Kürt meselesi Türkiye’de vardır’ dedi. Erdoğan yaptığı açıklamada ‘Kürt sorunu yoktur’ demişti.

DHA

DİYARBAKIR’da seçim çalışmalarına katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Kürt meselesi Türkiye’de vardır. Bu mesele üzerinde bir siyasi hükümet olarak AK Parti, geçmiş siyasi 60-70 yıllık dönem hangisi ise bu meselenin inkarcı politikalarına uzaklaşmış gerçekçi noktaya gelmiştir. Bugün adeta ’Kürt meselesi vardır’ diye yola çıkmanın bir faydası yoktur. Bu mesele çözülüyor. Bireysel taleplerin vatandaşlarımızın toplu talepleri ile beraber hemen hemen ülkenin her yerinde yaşayan insanlarımızın talepleri haline dönüşüyor. Başbakan yanlış söylemedi ama bunu bile istismar etmeye kalkanlar olduğu için söylüyorum” dedi. Arınç, BDP’nin desteklediği adaylar Hatip Dicle ve Leyla Zana’ya gazeticiler aracılığıyla selam gönderdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Diyarbakır’da partisinin seçim çalışmalarına katıldı. Polisevi’nde kahvaltı yapan Arınç’ın kentte temaslarına başlamadan önce resmi plakalı olan makam arcının plakası sivil plakayla değiştirildi. Merkez Sur İlçesi’nde partisinin adayı Cuma İçten’in seçim bürosunu Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile ziyaret eden Arınç, burada toplananlara konuştu:

“Biz birbirimizi anmaya birbirimizi dinlemeye ve saygı göstermeye mecburuz. Elimizde sopa, molotof kokteyli, silahla ’Benden olmayan yaşamasın düşüncesi’ veya ’Bana destek olmayan kahrolsun’ düşüncesi artık Türkiye’de yer bulmamalı. Türkiye’de her şey konuşulabilmeli en uç talepler dile getirilebilmeli ama bunların şiddetle bir araya gelmesi çok yanlış olur. Dolayısıyla tüm dünyada demokrasi ve siyaset sadece taleplerimizi haklı düşüncelerimizi savunmakla olur. Başkalarına dayatmakla, zorla kabul ettirmekle olmaz. İktidar olmasan, oyun az olsa bile ’Benim dediğim mutlaka olmalı yoksa ben şiddete sığınırım anlayışı’ fevkalade yanlış bir anlayıştır. Bunu kim yaparsa yapsın. Bu düşünceye AK Parti sahip olsa da yanlış yapıyor. Başka bir parti sahip olsa da yanlış yapıyor. Yine kucaklaşmak varken, birbirimizi gözünü, başını oyacak noktaya geliyoruz. Niçin birbirimize benden olmazsan düşmansın gözüyle bakabiliyoruz. Bunu kışkırtanlar elbette vardır. Türkiye’de huzurun bozulmasını, Türkiye’de insanların birbirlerine kamplaşmasını arzu edenler olabilir. Ak Parti olarak huzurun, barışın, demokrasinin teminatı olacağız. Şu sandıklardan bir tanesinden bile AK Parti’ye 1 tane bile oy çıkmazsa biz kendimizde kabahat ararız. Ama yeter ki o sandığa serbestçe gidilsin, herkes elini vicdanına koysun, anasının ak sütü gibi helal oylarla sandıklarda kararını versin. Çıkan sonucun başımızın gözümüzün üstünde yeri var. Bu oyların kullanılmasını engelleme yolunda çalışanlara elbette hukuk, devlet yasaların verdiği imkanları da kullanacaktır.”
Arınç, dünyada korku hastalığının ilacının bulunamadığırı, Türkiye’de tabu, korkuları yıkmanın yolu “çok şükür ben varım, benim oyum var. Oyumu kullanıyorum buna da hiç kimse engel olamaz” diyerek insanlık görevini yapmamızdır. Diyarbakır’ın, Şırnak’ın, Silvan’ın, Hakkari’nin, Van’ın da hepsi canımızdır. Vatandaşın sandığa düğüne gider gibi gideceğine ve bu görevini Allahın izniyle hiç korkmadan yerine getireceğine inanıyorum” dedi.

Arınç, daha sonra Gazi Caddesi ve tarihi Hasanpaşa Hanı’nda bulunanlarla sohbet etti, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kürt sorunu yoktur. Kürt kardeşlerimizin sorunu vardır” sözlerinin hatırlatılması üzerine Arınç, şöyle dedi:
“Kürt sorunu’ diye bir mesele geçmişte siyasetçiler tarafından yeri geldiğinde konuşuldu. Ama sadece bu kelimeyi konuşmaktan ibaret kaldı. Bu sorun üzerine hiçbir çalışma yapılmadı. İlk defa 2005 yılında ben Meclis başkanıyken bayın başbakanımız Diyarbakır ziyaretinde bu sorun üzerinde bugüne kadar

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir