Anasayfa / Siyaset Haberleri / AKP’liler oksimoron

AKP’liler oksimoron

Emre Kongar: Bir siyasal oksimoron örneği olarak Adalet ve Kalkınma Partisi..

Prof. Emre Kongar, Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde AK Parti ile ilgili analiz yaptı. “Bir siyasal oksimoron örneği olarak Adalet ve Kalkınma Partisi” başlıklı yazısında önce sözcüğün açıklamasını yaptı sonra da  AKP’nin kendini hem “değişimci” hem de”Muhafazakâr Demokrat” olarak tanımlamasını oksimoron örneği olarak niteledi.

İşte Kongar’ın o yazısı:

Sevgili okurlarım, bugünkü yazıma, her şeyden önce size teşekkür etmekle başlamak istiyorum:

Yazarların yaşamları zordur… Yazarsınız, yazarsınız, tek bir olumlu ya da olumsuz ses gelmez! Sonra bir gün bir şey olur… Bir hata yaparsınız… Veya çok dikkati çeken bir noktaya parmak basarsınız…

ŞAŞIRMADIM DESEM YALAN OLUR

Ya da bir soru sorarsınız… Gelen yanıtlar, tepkiler, övgüler, sövgüler, eleştiriler birdenbire okunan ve izlenen bir yazar olduğunuzu anımsatır size. Elbette Cumhuriyet okurlarını normal gazete okurları gibi görmüyorum… Onların hem ilgilerinin hem de entelektüel kapasitelerinin ortalama gazete okurunun çok üstünde olduğunu biliyorum.

Ama yine de oksimoron’un Türkçe karşılığı için gelen mektupların yoğunluğu ve kalitesi beni şaşırtmadı desem yalan olur.

TÜM SÖYLENENLERİ PAYLAŞMAK İSTİYORUM AMA..

Bu mektupların bazıları o denli ilginç ki, sadece önerilen sözcükleri değil, tüm söylenenleri sizle paylaşmak istiyorum… Ama yerim yetmez.

Bu nedenle bugün burada, sadece önerilen sözcüklerin bir bölümüne değineceğim ve yayımlanabilir nitelikteki bütün mektupları tam metin olarak pazartesi günü internet sitemde kullanacağım; tabii izin almadığım için bütün isimleri ad ve soyadların baş harfleriyle belirterek.

OKSİMOROM İÇİN UZUN BİR YAZI..

Bilmem biliyor musunuz, İngilizcede bir de Oksimoron Sözlüğü var; pazartesi günü oksimoron için uzun bir yazı yazmayı planlıyorum sitemin giriş sayfasındaki “Güncel” bölümünde. Çünkü zıt ya da çelişik sözcüklerin birlikte kullanılması apayrı amaçlarla yapılabiliyor ve pek çok farklı durumlarda ortaya çıkabiliyor.

Önce değerli okurlarım tarafından önerilen bazı sözcükler:

E. C.: Zıtdaş.

H. A. (Türkçe öğretmeni): Çelişik uyum.

H. A. (Antalya): Tezat söz sanatı.

L. S. (Doktor): Zıt pekiştirici, zıt eşlek.

N. E.: Karşıtlaştırma, zıtlaştırma, cambazlamak.

H. B.: Ters uyum, uyumsuzluk uyumu.

G. Ş.: Zıt sıfat tamlaması, tezat.

R. K. (Avukat): Karşıtsal, terssel, tersel.

T. K.: Karşıt bağdaştırma.

Ş. Ö. (Mimar): Zıt vurgu.

S. Ü.: Tezat, paradoks.

A. Ö.: Kavramdaş.

Sevgili okurlarımın daha uzun açıklamaları da var ama ben sadece terim gibi kullanılabilecek önerileri buraya aldım; gerisi pazartesiye, internet sitemde.

Doğrusunu söylemek gerekirse ben de tek bir sözcük öneremiyorum karşılık olarak: Çelişik vurgulama, çelişki vurgulaması, çelişkili vurgu, zıt sıfatlar gibi, iki sözcükle açıklanabilir kavramlar geliyor aklıma.

Bunun en önemli nedeni oksimoronun farklı amaçlar için kullanılabilmesi. Örneğin “korkunç güzel” ile “liberal faşist”, birbirinden çok farklı kullanış biçimleri olabilir.

OKSİMORON ÖRNEĞİ: ADALET VE KALKINMA PARTİSİ

Gelelim yine bir farklı kullanıma, “Bir siyasal oksimoron örneği olarak Adalet ve Kalkınma Partisi”ne:

Geçen yazılarımdan birinde Türkiye’de siyasetin oksimoron kavramlar üzerinden yapıldığına, örneğin AKP’nin kendini hem “değişimci” hem de”Muhafazakâr Demokrat” olarak tanımlamasının oksimoron niteliğine değinmiştim.

8,5 YILDA ‘ADALET’İ NE HALE GETİRDİKLERİ ORTADA

Bugün partinin ismiyle icraatı arasındaki oksimoron ilişkiye dikkat çekmek istiyorum: Partinin adı

Çok Okunan Haber

Tarsus CHP’den 128 MİLYAN DOLAR NEREDE UÇURTMASI

Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, 9 ihale, 3 temel atma töreni yapılan, 7 Bakan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir