Anasayfa / Siyaset Haberleri / Ak Parti 335 vekil çıkaracak

Ak Parti 335 vekil çıkaracak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Londra ziyaretinin dönüşünde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Londra ziyaretinin dönüşünde kendisine eşlik eden gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan gazetecilerden, başkanlık sistemi konusuna girmek istemediğini söyledi. Erdoğan, genel seçimlerin ardından konunun halk arasında tartışılıp karara varılabileceğini kaydederek soruları yanıtlamaya başladı…

Başbakan Erdoğan, Suriye’de halkın Olağanüstü Hal’in kaldırılması, siyasi tutukluların bırakılması ve yeni anayasa beklentisi içinde olduğunu söyledi. Bugün gazetesinden Erhan Başyurt’un haberine göre, Başbakan Erdoğan, bunların gerçekleşmemesi halinde pazartesi günü Esed’la tekrar görüşeceğini açıkladı…
 

Başbakan Erdoğan, Savcı Öz’ün terfisinden, Kuzey Irak ziyaretinin detaylarına ve seçim anketlerinden, kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisine kadar gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

İşte sorular ve Erdoğan’ın yanıtları:

2010 büyüme hızı en iyimser tahminlerin bile üstünde çıktı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Erdoğan: Yüzde 8 civarında bekleniyordu, 8.9 çıktı. Avrupa’da birinciyiz, OECD ülkeleri arasında birinciyiz. Dünya’da da 9-10’uncu gibiyiz. Önümüzdekilerin çoğu Afrikalı. Ama onları saymayın, çünkü farklı bir hesaplaması var.

(Not: Aslında büyüme hızı çok daha yüksek çıkabilirdi; dış ticaret açığı aşağıya çekti. Bilgi olarak aktaralım: Bir ülkenin büyüme hızı hesabına şunlar giriyor: Kamu ve özel tüketim, kamu ve özel yatırım, ihracat-ithalat. Eğer ihracat ithalatın üstündeyse, yani dış ticaret fazla veriyorsa, büyüme hızı olumlu etkileniyor, tersi durumda olumsuz yansıyor. Maliye kaynakları dış ticaret açığı bir yana bırakılırsa, sadece tüketim ve yatırım kalemleri dikkate alınırsa, 2010’daki büyüme hızının yüzde 13.3’ü bulduğunu belirtiyorlar.)

SARAYDA KABUL

Kraliçe 2’nci Elizabeth ile görüşmeniz nasıl geçti?

Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki durumla ilgili olarak konuştuk. Kendisine bilgilendirme yaptık. Türkiye ile ilişkilerden memnun. Son yaptığı Türkiye ziyaretinden de çok etkilenmiş.
İngiltere ile aramızdaki ticaret hacmini mevcut 12 milyar doların iki katına rahatlıkla çıkarabiliriz.
İşadamlarıyla yaptığımız oturumda da bunu konuştuk.

İngiltere Başbakanı David Cameron parlamento konuşmasında Libya’daki muhalifleri silahlandırmaktan söz etti, siz ise karşı çıktınız. İkili görüşmenizde bu konu tekrar açıldı mı?

Erdoğan: O da aslında olumlu bakmıyor.
Bize de böyle bir talebi olmadı. Bu konuyu ilk Başkan Obama söyledi. Biz de “Türkiye olarak böyle bir konu gündemimizde yok” dedik.

Suriye lideri Beşşar Esad koltuğunu koruyabilecek mi?

Erdoğan: Kendisini 1-2 gün içinde tekrar aramak istiyorum. Yaptığı açıklamalar Suriye’de ne tür yankı uyandırdı; bunu bir görmek istiyorum.
Halkın beklentileri neydi ne oldu; onu öğrenmek istiyorum. Hükümet değişikliğinden öte, olağanüstü hal uygulamasının kaldırılması, siyasi tutukluların serbest bırakılması, siyasi partiler ve seçim kanunları gibi bir dizi beklenti vardı.
Eğer bu beklentiler olmazsa kendisine söyleriz.

Suriye’nin Libya’ya benzemesi gibi bir kaygınız var mı?

Erdoğan: Kaygıyla izliyoruz tabii.
Kaygılı olmak istemem ancak en uzun sınıra sahip komşumuz Suriye. Ayrıca aile ilişkileriyle de özel bir durum arzediyor. Hatay, Halep, Kamışlı’da iki taraf arasında ciddi evlilikler var. Lazkiye civarından bile bizden yardım isteniyor.

Bir göç dalgası olur mu?

Erdoğan: Temennim olmaması. Olursa bizi sıkıntıya sokar.

Suriye’de askeri müdahale bekliyor musunuz?

Erdoğan: Öyle bir sürece girerse, o zaman farkl

Çok Okunan Haber

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir