Anasayfa / Siyaset Haberleri / Ağaoğlu Başbakan’a ne cevap verdi

Ağaoğlu Başbakan’a ne cevap verdi


Başbakan Erdoğan’ın iki yeni şehir projesini açıkladığı toplantıda kendisine yönelik “Ağaoğlu belki de bu işe girersin” sözlerini değerlendiren Ağaoğlu, “Sağolsun Başbakanımız bizi onore etti. Dediği gibi orada yapılacak projelerle ilgileneceğim.”

Başbakan’ın açıkladığı projeleri değerlendiren inşaatçılar yer seçimini ve bakış açısını olumlu bulduklarını ifade etti.

PARA BULMAYA GEREK YOK

Ağaoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Başbakan’ın açıkladığı iki şehir projesini çok olumlu bulduğunu belirterek, “Türkiye artık günü kurtarmanın peşine düşmemeli. Bu tür vizyoner projelerle önümüzdeki 50 seneyi planlamalıyız” dedi.

Bu tip projelere devletin kaynak ayırmasının gerekmediğini çünkü zaten kendi kaynağını kendisinin yaratacağını ifade eden Ağaoğlu, şunları anlattı:

“Devletler sadece vergiden gelir elde etmez, böyle projelerden de para kazanır. Bakın Dubai’ye, hayvan bağlasan durmayacak yeri ne hale getirdiler. Biz dünyanın en güzel ülkelerinden biri iken böyle projeler yapamıyorsak o bizim vizyonsuzluğumuz. Muhakkak böyle büyük projeler yapmamız gerekiyor.”

ANADOLU’YA DA YILDIZ ŞEHİRLER LAZIM

Benzer yapıların Anadolu’ya da kurulması gerekliliğine işaret eden Ağaoğlu, bu şekilde İstanbul’un göç baskısından kurtulacağını söyledi. Anadolu’ya ‘yıldız şehirler’ kurulması ve bölgesel çekim merkezleri oluşturulması gereğine işaret eden Ağaolğlu, “Mesela Karadeniz’e, Akdeniz’e böyle yıldız şehirler kuralım. altyapısıyla üğstyapısıyla sanayisiyle herşeyi hazır olsun. Böylece göçleri de önlemiş oluruz” dedi.
Başbakan Erdoğan’ın projeyi açıkladığı toplantıda kendisine yönelik “Ağaoğlu belki de bu işe girersin” sözlerini de değerlendiren Ağaoğlu, “sağolsun Başbakanımız bizi onore etti. Dediği gibi orada yapılacak projelerle ilgileneceğim.”

1 MİLYON KONUT GELİYOR

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı İstanbul projeleri ile bölgeye 1 milyon yeni konut yapılacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Dumankaya, Başbakan Erdoğan’ın Avrupa yakası için işaret ettiği bölgenin eski maden ocaklarının olduğu büyük bir bölge olduğunu ve bir süredir bazı çalışmaların yapıldığını belirtti. Bölgenin tamamen yeşillikten kopuk ve yeni bir şehir yaratılması için uygun bir bölge olduğunu kaydeden Dumankaya, şöyle konuştu:

“Zaten havadan bakıldığında maden çalışmaları nedeniyle krater gibi gözüken, kimsenin kullanamayacağı bir alan. Eğer Kanal İstanbul’dan çıkacak hafriyatlar burada kullanılırsa bölgenin rehabilitasyonu da sağlanacak. Ayrıca bir de deprem konusu var. Bahsedilen bölge olan İstanbul’un kuzeyi fay hattından uzak ve güvenilir bir alan. İstanbul’un merkezindeki kötü stoğun değişimi ve dönüşümü açısından çok önemli.”

1 MİLYON YENİ KONUT GEREKECEK

Şehircilik anlamında çok verimli bir proje ortaya çıkacağını düşündüğünü belirten Dumankaya, şöyle devam eti:

“Aslında bu projeler Başbakan’ın hazırladığı ulusal planlama projesinin ilk ayakları. Dünyada planlama işini yapan en büyük gruplar tarafından hazırlandı. Zaten bence esas çılgın proje bu ulusal planlama. Tüm Türkiye’yi kapsayacak.”

Kanal İstanbul’la birlikte düşünüldüğünde iki yeni şehir projesi kapsamında toplam 1 milyon yeni konut üretileceğini tahmin ettiğini söyleyen Dumankaya, sadece bunun maliyetini de 100 milyar lira olarak öngördüğünü söyledi. Dumankaya, “diğer unsurları da eklerseniz çok kaba bir tahminle 200-250 milyar liraya çıkar” diye konuştu.

ÇEVRE AÇISINDAN DİKKATLİ OLMAK GEREKİYOR

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak ise, Başbakan’ın sözünü ettiği projede Anadolu Yakasındaki bölgenin yeri belli olmadığı için bir yorum yapmayacağını söyledi. Avrupa yakası için seçilen yerin eski maden ocakları olması nedeniyle doğruymuş gibi göründüğünü belirtti. Ancak Sazak, “Yine de orman kıyısında bir bölge olması planlamayı yaparken, çevre açıs

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir