ADINIZ SEÇMEN LİSTESİNDE Mİ

ADINIZ SEÇMEN LİSTESİNDE Mİ

12 Haziran 2011’de yapılacak milletvekili genel seçiminde kullanılacak seçmen kütüklerindeki bilgilerin güncellenmesi amacıyla muhtarlıklarda bugünden itibaren askıya çıkarılan seçmen listeleri 31 Mart’a kadar askıda kalacak. Seçmen listelerinden isim sorgusu ise YSK’nın internet sitesindeki seçmen sorgulama sayfasından yapılabiliyor.

SEÇMEN LİSTESİNDE İSMİNİZİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İŞTE PARTİLERİN SEÇİM TAKVİMİ

12 Haziran seçimlerinde milletvekili olmak isteyenlerin aday adaylığı başvuru süreci partilere göre değişiklik gösteriyor. Ak Parti ve MHP’de milletvekili adayları merkez yoklaması yoluyla yapılacak. Ak Parti, 7 Mart’ta başlattığı aday adaylığı sürecini 14 Mart’ta sona erdirdi.

MHP’de 14 Mart’ta başlayan aday adaylığı başvuruları 21 Mart saat 17.00’de sona erecek.

Saadet Partisi’nde 14 Mart’ta başlayan başvurular, 22 Mart’ta sona erecek. 25-27 Mart tarihlerinde il başkanlıklarında adaylarla ilgili teamül yoklaması yapılacak. 28 Mart-4 Nisan tarihleri arasında genel merkezde adaylarla mülakat yapılacak.

YENİ BAŞLAYACAK

CHP’de ise milletvekili adaylarını belirlerken aday yoklaması, ön seçim ve merkez yoklaması yöntemlerini kullanacak. Hangi ilde hangi yöntemin kullanılacağına ilişkin bilginin 18 Mart saat 17.00’ye kadar Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bildirilmesi gerekiyor. CHPMerkez Yürütme Kurulu, Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanarak, hangi ilde hangi yöntemin kullanılacağına karar verecek.

Böylece CHP, YSK ile birlikte kamuoyuna da hangi ilde hangi yöntemin kullanılacağını ilan edecek. CHP’den milletvekili olmak isteyenler için aday adaylığı başvuru takvimi de açıklanacak.

BDP BAĞIMSIZ GİRECEK

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre, BDP ise yüzde 10’luk seçim barajı nedeniyle 2011 seçimlerine de ‘bağımsız’ aday başvurusuyla girecek. Bu nedenle YSK takvimi gereği bağımsız adayların il seçim kurullarına 11 Nisan’a kadar başvurmaları gerekiyor.

BUNDAN SONRA TAKVİM NASIL İŞLEYECEK?

YSK’nın 14 Mart itibariyle başlattığı seçim takviminin bugünden sonraki süreci ise şöyle işleyecek:

18 Mart 2011 Cuma: Muhtarlık Bölgesi Askı Listeleri, Tutuklu ve Taksirli Suçlardan Hükümlü Askı Listeleri, güncelleştirilmek üzere ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılacak. Yurt Dışı Seçmen Kütüğü internet ortamında www.ysk.gov.tr adresinde ilan edilecek.

Siyasi partilerin hangi seçim çevrelerinde önseçim, hangi seçim çevrelerinde aday yoklaması yapacaklarını, YSK’ya bildirmeleri için son gün olacak.

19 Mart 2011 Cumartesi: Siyasi partilerin hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslar ile aday tespiti yapacaklarının YSK’nca ilgili ilçe seçim kurullarına bildirilecek.

Siyasi partilerin, önseçim yöntemiyle aday belirlemesi yapacakları seçim çevrelerine ilişkin önseçimde oy kullanacak partili üyeleri gösteren listelerin, ilgili ilçe seçim kurullarına gönderilmesine başlanması hususu Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan istenilecek. Önseçim ilçe seçim kurullarının oluşturulması çalışmalarına başlanacak. (Önseçim ilçe seçim kurullarında görev alacak siyasi partili üyelerin, aday adayı olmayacak kişilerden bulunması gerektiği hususu siyasi partilere hatırlatılacaktır.)

20 Mart 2011 Pazar: Önseçim İlçe Seçim Kurulu oluşturulması çalışmalarının bitirilmesi ve kurullarda görev alanlara tebligatları yapılacak.

21 Mart 2011 Pazartesi: Önseçim yöntemiyle aday belirleyecek siyasi partiler üye listelerinin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, ilgili ilçe seçim kurullarına gönderilmesinin son günü. Bu konu YSK’ya bildirilecek. Siyasi partilerin üye kayıt defterlerini önseçim ilçe seçim kurullarına vermelerinin son günü.

22 Mart 2011 Salı: Siyasi partiler kayıtlı üyelerinin tamamı dışında başka bir usulle aday yoklaması yapacaksa, bu halde oy kullanacak üyelerin seçmen listelerini üye kayıt

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM