Anasayfa / Siyaset Haberleri / 5 ANKET BİRDEN SEÇİMİ KİM BİLECEK

5 ANKET BİRDEN SEÇİMİ KİM BİLECEK

5 araştıma şirketinin seçim tahminleri! 12 Haziran seçimlerine az bir zaman kala beş büyük araştırma şirketinin bilen adamları tahminlerini yaptı. Yıllardır siyasi analizler yapan, yaptıkları anketlerle seçim sonuçlarını neredeyse noktasına virgülüne tahmin edebilen isimler son rakamları Aktüel’e açıkladı. Bakalım bu kez sonuçlara en çok kim yaklaşacak?

12 HAZİRAN’IN BİLEN ADAMI KİM OLACAK

12 Haziran seçimlerinin “Bilen Adamı” kim olacak? Bugün seçim olsa… Herkesin dilinde bu soru… Seçim sonuçları sürpriz olmayacak gibi görünse de tahminler havada uçuşuyor… Kimine göre AK Parti yüzde 50’lileri aşacak, kimine göre CHP yüzde 40’lara varacak, kimine göre MHP baraja takılacak, kimine göre ise BDP büyük bir çıkış yakalayacak… Peki ama hangisi doğru?

İşin uzmanları ne diyor?

Yaptıkları anketlerde birbirinden epey farklı sonuçlar elde eden iki isim var; ANDYAR başkanı Faruk Acar ve SİSAM’ın sahibi Abidin Aydoğdu. Faruk Acar’a göre AK Parti yükselişine devam ediyor, tek başına iktidar olacağı garanti, oy oranı yüzde 52’ye bile ulaşabilir. Abidin Aydoğdu’ya göre ise AK Parti yerinde sayıyor, CHP yükselişte… Aydoğdu, “Bu seçimler her şeye gebe, koalisyon olabilir” diyor. MHP konusunda da farklı görüşler var.

GENAR: MHP BARAJ ALTINDA KALIRSA SÜRPRİZ OLMAZ

GENAR Genel Müdürü Mustafa Şen, kaset skandallarının da etkisiyle MHP’nin baraj altı kalmasının sürpriz olmayacağı görüşünde, METROPOLL Genel Müdürü Prof. Dr. Özer Sencar ise tam tersi “kaset olayı MHP’nin işine yarayabilir, MHP’nin oyu yüzde 13 civarında olacaktır” diyor.

ANDY-AR

AK PARTİ: % 50-52

CHP: % 26-28

MHP: % 9-11

BAĞIMSIZLAR: % 6-7

FARUK ACAR (ANDY-AR Başkanı)

“AK PARTİ OYLARINI DAHA DA ARTIRACAK”

Çünkü istikrar algısı toplumda yer etmiş durumda. Lider faktörüyle de henüz başbakana alternatif bir isim çıkmadı. Parti artık kurumsal bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. AK Parti Türkiye’nin ihtiyacı olan sivil anayasayı gerçekleştireceği iddiasıyla gündemde, demokrasi vurgusuyla da halk nezdinde güven uyandırıyor… Ayrıca “çılgın proje” ve benzeri idealler üzerinde durarak seçmen nezdinde iş yapan ve üreten parti konumunu da devam ettiriyor.

KILIÇDAROĞLU DAHA HALKTAN

CHP’ye gelince, her zamankinden daha farklı bir CHP ile karşı karşıyayız. Orta kesimlere de hitap edebilen, bugünün Türkiye’sini daha iyi anlatabilen bir CHP ekibi var. Kılıçdaroğlu daha halktan… Ama daha sakin, daha aklı selim tavırlarıyla ünlenmiş olan Kılıçdaroğlu’nun agresifleşmesi, hırçınlaşması CHP’nin aleyhine işleyen bir süreç diye düşünüyorum. MHP’nin halk nezdinde konuşulan bir projesi yok. Sadece güneydoğu politikalarıyla siyaset yapılıyor. MHP’nin mevcut seçmeni partiyi baraj altına itebilir. MHP’nin mecliste olması gerektiğini düşünüyorum, çünkü Anayasa değişikliği yapılırken, Güneydoğu politikaları belirlenirken MHP’ye

Çok Okunan Haber

BU FOTO TARTIŞILIYOR

Erdoğan yanlısı basın Ecevit – Clinton toplantısında Ecevit’e çok yüklenmişlerdi. Halbuku foto azizliği idi. tıpkı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir