Anasayfa / Siyaset Haberleri / 330 Sayısında Meclis Kilitlenir

330 Sayısında Meclis Kilitlenir

Başbakan Tayyip Erdoğan seçim konuşmalarında, 12 Haziran seçimlerinin ardından Meclis’te 367 vekil sayısını yakalamaları halinde, hazırlamayı vaat ettikleri yeni anayasayı referanduma götürmeyeceklerini belirtiyor. Ancak bu vekil sayısı için AKP’nin yüzde 50’nin üzerinde bir oy alması gerekiyor.

KONDA Araştırma Şirketi’nin deneyimli isimlerinden Bekir Ağırdır Taraf’a yaptığı açıklamada son derece kritik bir seçimle karşı karşıyayız. AK Parti’nin 330 milletvekilini aşması halinde anayasa görüşmelerinde Meclisin kilitleneceğini tahmin etmek zor değil. Dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ise “ Yeni Anayasa Türkiye’nin meselesidir. Böyle bir durumla karşılaşacağımızı sanmıyorum ama 330 vekil altında kalırsak da partilerin kapısını çalarız. Olmazsa millete havale ederiz ” şeklinde konuştu.

MHP’NİN OYLARI PAYLAŞILIR

2007 genel seçim sonuçlarını tahmin eden KONDA’nın önemli isimlerinden Bekir Ağırdır, sene başındaki araştırmalarına dayanarak olası senaryolara dair şunları söyledi:
“ Göç nedeniyle Batı illerinin nüfusunda bir artış oldu. Haliyle bu illerin milletvekili sayılarını da arttırdı. Ancak söz konusu artışın ağırlıklı batıda olması, seçmenlerin oylarının bu kentlerde güçlü olan CHP’ye kayacağı anlamına gelmez. Göç nedeniyle kentlerin milletvekili sayılarının değişmesinin ardından partilerin alacağı oy oranında gelenlerin yerleşik kentlerini ne derece korudukları belirleyici olacak.

SON ARAŞTIRMA PERŞEMBE GÜNÜ DUYURULACAK

Son derece kritik bir seçimle karşı karşıyayız. AK parti normalde yüzde 46-47’yi geçtiğinde 330 milletvekiline ulaşabilir. Yüzde 50’nin birkaç puan üstünde ise 367 sayısına ulaşabilir. Perşembe günü son araştırmamızı kamuoyuna duyuracağız. Ancak kişisel görüşüm AK Parti’nin 330 vekilin altında kalması halinde anayasa oylamaları sırasında Meclis’in kilitleneceğidir. Şu anki tablo bunu gösteriyor.

Ağırdır MHP’nin baraj altında kalması durumunda ise

Yüzde 10’a denk gelen 42-46 arası vekilin, kaba bir hesapla 25’inin AK Parti’ye 20’sinin CHP’ye katılabileceğini tahmin etmek mümkün” şeklinde konuştu.

TARAF

330 RAKAMI İLE İLGİLİ İBRAHİM ÖZGÜR KUTLAY’IN YORUMU

{2}

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir