Anasayfa / Baş Yazar / 2023… 100. YIL MARŞI NEREDE?

2023… 100. YIL MARŞI NEREDE?

Mirza Turgut yazdı… 

2023 yılında, 1933’de yazılan marşı söylemek, geçmişe saygı bağlamında elbette olabilir, ama değişim ve yenilenme bağlamında 100. yıl marşının yazılması gerekiyor… CHP, yeni döneme uygun kazanımlar elde ettiğinde 100. Yıl marşı da, başta  Büyükşehir belediye başkanları olmak üzere, tüm CHP’lilerce yazılacaktır.

Bu konuda detay yazmadan önce, 10. Yıl Marşı kimler tarafından bestelendi ve örneğin ilk mısralarında neler var, bunları görelim;

Onuncu Yıl Marşı, Faruk Nafiz Çamlıbel ve Behçet Kemal Çağlar tarafından yazılan ve Cemal Reşit Rey tarafından 1933 yılında bestelenen marştır. 29 Ekim 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun onuncu yıl kutlamaları için düzenlenen yarışmada seçilen marştır.

İşte ilk mısrası:

Çıktık açık alınla on yılda her savaştan,
On yılda onbeş milyon genç yarattık her yaştan;
Başta bütün dünyanın saydığı Başkumandan;
Demir ağlarla ördük Anayurdu dört baştan.

CHP’liler 90 yıldır aynı marşı söyleyip, dinliyor.

10 yılda 15 milyon genci Cumhuriyet değerleri etrafından yetiştirmek NE KADAR ÖNEMLİ ise, Ülkenin tamamına demiryolu ağı götürmek çok daha önemli

Demek ki 1923 ile 1933 arısında heyecan verici  önemli toplumsal değişimler olmuş ve marş formatında manevi dünyamıza girmiştir. O günden bu yana 10 .Yıl Marşı dinlediğimizde tüylerimizin diken diken olmasının nedeni budur. 

YENİLEŞME VE DEĞİŞİM

Ancak böylesine övünücü gurur okşayıcı marştan sonra, Türkiye çok değişti. 15 milyonluk köylü nüfus 80 milyonluk şehirli nüfusa dönüştü..

Bilim ve teknoloji yepyeni toplumsal yapılar ve değerler  sistemlerini  gündeme getirdi. 1923’deki Cumhuriyet, başka başka paradigmalar ve dinamiklerle buluşarak büyük oranda değişim geçirdi.

1933 yılına kadar yapılan başarıları anlatan 10. Yıl marşının 20., 30., 40., 50., 60., 70., 80., 90. yıl kutlamaları yapılmadı, yapılamadı. Neden?

Bu çok anlamlı ve önemli bir sorudur.

Demek ki 1933’den bu yana yeni bir marş yazdıracak önemli kazanımlar elde edilmedi. Örneğin 50. yıl ya da 90. yıl marşı yazılmadı, yazılabilecek sosyoloji ortayı çıkmadı ve hatta bir çok açıdan 1933’ün kimi kazanımları da yok edildi…

Peki Cumhuriyetin 100. Yılında yeni bir marş yazılmayacak mı? Yazılacaksa bunu kim ya da kimler yazıp besteleyecek? 

Söylemeye gerek yok ama tekrar altını çizelim; Marş yazmak demek, övünülecek, geleceğe aktarılacak çok çok önemli kazanımların elde edilmesi demektir…

Bu bağlamda tekrar sormalıyız: 100. Yıl marşını kim , kimler ve ne zaman yazıp besteleyecekler?
Yoksa yine 100. yılda da 10. yıl marşını mı söyleyeceğiz?

KİMLER YAZACAK

CHP 1950’den sonra tek başına bir türlü iktidara gelememiştir. Durum böyle olunca da toplumu ilerletecek yepyeni kazanımlar üretememiş ve bu nedenle de örneğin 2000’li yıllarda bile 10. Yıl marşını söylemiştir.

Ama şimdi 100 yıl marşını yazıp, bestelemek için ŞANSI  var.

Bu şans Türk ekonomisinin %70’inin döndüğü ve nüfusun yarısından fazlasının yaşadığı yerlerde CHP’nin yerel yönetimlerde iktidar olmasıdır.

Başta 11 Büyükşehir Belediyesi olmak üzere toplam 251 CHP’li belediye, SOSYAL DEMOKRASİNİN YENİ NESİL BELEDİYECİLİĞİ çizgisinden hareketle, yepyeni bir model oluşturduğunda, 2023’e doğru büyük kazanımlar elde edebilir.

Yerel yönetimlerin başarı kriterleri üzerinden GENEL İKTİDARIN yolu açılabilir.

Başta belediye başkanları olmak üzere, CHP il, ilçe yöneticileri, delegeler, Parti Meclisi, MYK üyeleri, Genel başkan… Hep birlikte 100. yıl marşını yazabilirler.

CHP bu tek ve en önemli şansını başarılı bir biçimde kullanabilirse, çok büyük bir toplumsal değişim sürecinin öncüsü olacak demektir.

Demek ki neymiş?

Demek ki 100. yıl marşını büyük toplumsal değişime imza atan CHP’liler topluca yazacakmış…

100. yılda, 10. Yıl Marşını söylemek CHP’nin başarısızlığını tescil etmek demektir

Bu nedenle CHP genel merkezi özellikle belediye uygulamalarını gözetim altına alarak, başarı hikayeleri oluşturmalarını teşvik etmektedir.

CHP’li belediyeler yeni yeni başarı HİKAYELERİ yazdıklarında, artık HEP BİRLİKTE  100. Yıl Marşını yazmaya başlayabiliriz…

 

 

Çok Okunan Haber

ÇEVRE MERKEZİ KUŞATTI

Bekir Zorba yazdı “ Halkın oyunu almak isteyen; önce onu iyi tanımalı ”   Seçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir