Anasayfa / Siyaset Haberleri / 19 MAYIS İTALYA’DAN KALMA FAŞİST UYGULAMA

19 MAYIS İTALYA’DAN KALMA FAŞİST UYGULAMA

19 Mayıs kutlamaları 1932’nin faşist İtalya’sından alınma. Neden değiştirmek aklımızdan bile geçmiyor?

Zaman Gazetesi’nin eski ülkücü yazarı Mümtazer Türköne, 19 Mayıs kutlamalarının şeklini sert sözlerle eleştirdi. Türköne, ‘Bir şeyi hiç sorgulamadan, anlamı üzerinde hiç düşünmeden, bir çift öküzün tarla sürerken yanında gördüğü izi takip etmesi gibi hûşû içinde tekrarlamak. 19 Mayıs kutlamaları 1932’nin faşist İtalya’sından alınma. Neden değiştirmek aklımızdan bile geçmiyor’ diye yazdı.

İşte Türköne’nin bugünkü o yazısı

19 Mayıs’ta neden hâlâ faşist kutlamalar yapıyoruz?

BİR ÇİFT ÖKÜZÜN TARLA SÜRERKEN..

Yobazlık tam olarak böyle bir şey olmalı. Bir şeyi hiç sorgulamadan, anlamı üzerinde hiç düşünmeden, bir çift öküzün tarla sürerken yanında gördüğü izi takip etmesi gibi hûşû içinde tekrarlamak. 19 Mayıs kutlamaları 1932’nin faşist İtalya’sından alınma. Neden değiştirmek aklımızdan bile geçmiyor?

İTALYA’DAN KALMA FAŞİST GENÇLİK EĞİTİM UYGULAMALARI

40 yıl öncesinin gençliği ile bugünün gençliğinin noktasından virgülüne kadar aynen yaptığı yegâne şey 19 Mayıs kutlamaları olmalı. Mayıs ayını başından sonuna eğitim ve öğretim amaçları dışına çıkartan garip bir ritüel. Beden eğitimi öğretmenlerinin bütün kontrolü ele aldığı, diğer öğretmenlerin mecburen anlayış gösterdiği bir eğitim ve öğretim boşluğu. Neden? Herkes 19 Mayıs provaları ile meşgul. 1930’ların İtalya’sında kalan faşist gençlik eğitimi uygulamalarını, olduğu gibi tekrarlamak için.

GENÇLERİN JİMNASTİK HAREKETLERİ İNÖNÜ’NÜN İTALYA VE MOSKOVA SEYEHATLERİNE DAYANIYOR

Atatürk’ün Samsun’a çıktığı tarih olan 19 Mayıs’ın (Mustafa Armağan’ın bu tarihe önemli itirazları var), ’19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’ (1981’de ‘Atatürk’ü anma’ eklenecek) olarak kutlanmasına dair kanun 1938’de çıkıyor. Atatürk’ün bu tarihi, çevresine hatırlatması ve önemine işaret etmesi 1936 yılında vuku buluyor. Ama gençlerin büyük sahalara çıkıp, basit jimnastik hareketlerini toplu halde tekrarlamasının kaynağı 1932 yılında Başbakan İsmet İnönü başkanlığında bir heyetin Moskova ve İtalya’ya yaptığı seyahate dayanıyor. Recep Peker, Ali Çetinkaya, Yunus Nadi, Falih Rıfkı, Ruşen Eşref ve Yakup Kadri’nin yer aldığı heyet, özellikle Mussolini İtalya’sında gençlerin eğitimi için geliştirilen yöntemleri ve pratikleri derin bir hayranlıkla izliyorlar. Falih Rıfkı (Atay) (Moskova ve Roma, 1932) ‘Cumhuriyet genci yetiştirmek için’ Stalin Rusya’sı ile faşist İtalya’nın ‘çocuk ve genç yetiştirme metotlarının adım adım tedkiki’ni öneriyor. 1932’nin Moskova’sındaki 1 Mayıs kutlamalarını ‘ihtilalin telkin, propaganda ve yığın sanatlarındaki hususiyetleri gösteren en iyi sahne’ olarak naklediyor. Roma’da 5-13 yaş arası çocukların dâhil olduğu faşist teşkilatı (erkeklerin Balila, kızların Piccole) öve öve bitiremiyor: ‘Çocukluktan itibaren herkese vazife verilmiştir. Herkes inzibat ve kontrol altına alınmıştır. Kabiliyetler yarışa çıkartılmıştır; her faşist hiçbir zaman konuşamadığı şefi her an yanı başında hisseder olmuştur… Çocuk ve şef şefin rehberliği altındadır.’ (s. 99) Sonra coşup, daha sonra köy enstitülerinde uygulanacak modeli bir faşizm hayali olarak anlatmaya girişiyor: İmamın yerine geçecek bir öğretmen, ‘köye adım bastığı gün fırkanın kadrosu içinde ve gözü altında’ işe başlıyor.

O DÖNEMDE FAŞİZM HAYRANLIĞI VARDI

O dönemin Türk aydınlarında derin bir faşizm hayranlığı mevcuttur. Hitler henüz iktidarda değildir, Mussolini ise on yılı geride bırakmıştır. 1932’nin Mayıs ayında yapılan bu faşizm seferinin, Cumhuriyet tarihinde birçok yeniliğin hemen öncesinde yer alması tesadüf değildir. Ezanın ve Kur’an’ın Türkçe okunması, meşhur Türk tarih

Çok Okunan Haber

Tarsus CHP’den 128 MİLYAN DOLAR NEREDE UÇURTMASI

Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, 9 ihale, 3 temel atma töreni yapılan, 7 Bakan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir