19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlanıyor

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlanıyor

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlanıyor. Ancak resmi bayram ve kutlamalarla ilgili yönetmelik değişikliği nedeniyle bu yıl 19 Mayıs diğer yıllardan farklı kutlanacak.
Resmi kutlamalar dışındaki kutlama programları yarışa dönüştü. 
Partilerle, sivil toplum örgütlerinin konser, yürüyüş ve fener alaylarıyla kutlayacağı 19 Mayıs etkinlikleri özetle şöyle:
ANKARA:
Ankara’da19 Mayıs, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve beraberindeki heyetin Anıtkabir’i ziyaretiyle başlayacak. Ardından Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde 60 spor federasyonunun en yetenekli sporcuları birbirinden ilginç gösteriler sergileyecek. 
Dünya şampiyonu motosikletçi Kenan Sofuoğlu gösteri yapacak. A Milli Futbol Takımı, Avusturya’da hazırlık kampına katılacağı için daha önceki programda Ankara’ya gelmesi planlanan A Milliler yerine eski milli futbolculardan oluşan şöhretler karması takımı, A Milli Ampute Takımı ile 19 Mayıs Stadyumu’nda özel maç yapacak. 
Oyuncular maç bitimi Başbakan Tayyip Erdoğan’ı ziyaret edecek. 15 Mayıs’ta toplanan Gençlik Şurası’nın kapanışını Başbakan Tayyip Erdoğan yapacak. 
Ankara Arena’daki törende şuranın sonunda gençlerin çözüm önerilerini içerecek, “Gençlik Politika Belgesi” kamuoyuna ilan edilecek. 
Erdoğan, törende 62 spor tesisinin temsili törenle temellerini de atacak. Arena’daki gösteriler sırasında Halk Oyunları Federasyonu’nun kurduğu 450 kişilik dev halk oyunları topluluğu gösteri sunacak. Aynı anda Atatürk Kültür Merkezi’nde de 60 spor federasyonunun en yetenekli sporcuları renkli gösterilerle 19 Mayıs’ı kutlayacak, gösteriler sunacak.
İSTANBUL:
Saat 10.00’da Taksim Anıtı’nda düzenlenecek törenin ardından, 10.30’da Galatasaray Lisesi önünden başlayıp Taksim Atatürk Anıtı önünde sona erecek olan “Ata’ya saygı ve gençlik yürüyüşü” düzenlenecek. 
Resmi kutlamalar içinde bu sene Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi’nin hazırladığı program 12.00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek. Haliç’te 20.15 ile 21.30 saatleri arasında teknelerle fener alayı gerçekleştirilecek. Kutlamalarda şiir, kompozisyon, resim, güreş, boks, satranç, atletizm, judo, bisiklet, yüzme, jimnastik, tenis, sualtı sporları yarışmaları, halk oyunları gösterileri, müzik dinletileri ve konserler yer alacak. 
Şişli Belediyesi, en işlek caddesi olan Halaskargazi’de dev bir yürüyüş gerçekleştirecek. Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle donatılan caddedeki yürüyüş 12.00’de Şişli Atatürk Evi’nin önünden başlayıp Cevahir Alışveriş Merkezi’nde sona erecek. Burada Ekrem Ataer yönetimindeki 500 kişilik koro, Atatürk’ün en sevdiği şarkıları seslendirecek. Şarkıcı Kenan Doğulu da bir konser verecek.
TGB’den Diriliş Yürüyüşü
Türkiye Gençlik Birliği’nin (TGB) düzenlediği “Diriliş Yürüyüşü”nde biraraya gelecek olan gençler ise 15.00’de Tünel’den Dolmabahçe’ye yürüyecek. Yürüyüşe, eski ABD Başkanı George Bush’a ayakkabı fırlatan gazeteci Muntazer El Zeydi de katılacak. 19.00’da ise Küçükçiftlik Parkı’nda “Yarının provası, geleceğe söylenen şarkılar” temalı uluslararası gençlik şöleni gerçekleştirilecek. Şölene Muazzez İlmiye Çığ, Tarık Akan, Ferhan Şensoy, Müjdat Gezen, Levent Kırca, Tuna Kiremitçi’nin de katılması bekleniyor. 
Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği meşaleli 19 Mayıs Yürüyüşü 19.00’da Bağdat Caddesi Suadiye ışıklardan başlayacak. Maltepe Belediyesi’nin düzenlediği Meşaleli Gençlik Yürüyüşü, 19.00’da Küçükyalı Adnan Kahveci Parkı’nda başlayacak ve Maltepe Stadı’nda son bulacak. 1

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM