Anasayfa / Güncel Haberler / GÜLŞAH YILDIRIM GENÇ, BUSE YEGÜL’ÜN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

GÜLŞAH YILDIRIM GENÇ, BUSE YEGÜL’ÜN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç,Kent Radyo’da Buse Yegül’ün canlı yayın konuğu oldu.

İL başkanlığına Mart ayının başında seçilen,Kimya Mühendisi Genç, daha önce de CHP Silifke gençlik kokları başkanlığı yapıyordu.

İşte Başkan Yıldırım Genç ile Buse Yıldırım’ın söyleşisi:

Buse Yegül: CHP Kadın Kolları olarak, içerisinde bulunduğumuz süreçte ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Gülşah Yıldırım Genç: Kötü bir dönemden geçiyoruz. Bilimle bu süreci atlatacağımıza inanıyorum. Tek temennim kısa bir zamanda en az hasarla eski günlerimize dönmek. 12 ilçe kadın kollarımız, yönetimi ben ve yönetimim 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağından kaynaklı yaşlılarımızı aradık. İhtiyaçları ile ilgili görüşmeler yaptık. Belediyelerimizin çözeceği konuları oralara aktardık. Mağdur, kadın, çocuk kendi imkanlarımızla ulaşmaya çalıştık. Gönüllü kadınlarımız maske dikimi yaptılar. Devletimiz vatandaşı mağdur etmeyeceğini aöyledi ama maske konusunda ciddi bir sıkıntı yaşanıyor. Maske dikimi vatandaşların yüzünü güldürdü. Bunların bir artısı var. Maskeler yıkandıktan sonra ütüleniyor ve hijyen sağlanıyor.

İlçe kadın kolları başkanlarımız yaş sebze meyve üretip ihtiyaç sahiplerine ilettiler. Yemek yapıp ihtiyaç sahiplerine götüren oldu. Sokak hayvanlarını unutmuyoruz. Düzenli olarak onları besliyoruz. Bu da çok önemli. Bunun gibi pek çok çalışmamız mevcut. Dokunduğumuz vatandaşlarımızın sağlığı söz konusu ama bizimde sağlığımız var. Çalışmalarda gönüllülük esasına uyalım. Zorunlu bir şekilde yönetimdekiler bile çalışmasın dedik. Bizlerde az kişiyle sosyal mesafeye dikkat ederek, gerekli önlemlerimizi alarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Buse Yegül: Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse ile kadın tarım işçilerini ziyaret etmiştiniz. Sayın Köse, o ziyarette çok duygulandığını ifade etmişti. Bir de o anları sizden dinlemek isterim.

Gülşah Yıldırım Genç: Çok anlamlıydı. İlk yaptığımız çalışma biraz tesadüftü. Fatma başkanım kadın çalışanlarımızı görüyor, onlarla sohbet ederken yemek yediniz mi diye sormuş. Yemek yemediklerini ve maskelerininde olmadığını öğrenmiş. Benimle iletişime geçti. Bizim zaten kadın tarım işçileri ile alakalı bir projemiz vardı. Bunu 13 ilçede uygulamak istiyorduk.

Çünkü o kadınlarımızın evde olmadığını ve tarlada çalıştıklarını biliyorduk. Beni de çok duygulandırdı. Güzel bir çalışma oldu. Maalesef biz evde kal desek de, ekmek parası kazanmak için dışarı çıkmak zorunda kalan vatandaşlar var. Bunlarında ilk örneği kadın tarım işçilerimiz. Onların sıkıntıları ve dertleri geçim. Çoğunun eşi rahatsız, çocuğu rahatsız o yüzden çalışıyor. Dışarıda çalışıp eve gelip dinlenmiyorlar evde de çalışıyorlar. Onların sıkıntılarını dinledik. Yardım kolilerinin iletilmesini sağladık. Anında iletildi. Çok mutlu oldular.

Devletimizin vermiş olduğu bin liradan yararlanmadıklarını söylediler. Maskeye başvurmuşlar ama maalesef gelmemiş. Biz partimiz olarak elimizden geleni yapıyoruz ama bir yere kadar. Bu kadınlarımızın sorunlarının çözülmesi hükümetin meselesi. Evde kal demekle maalesef olmuyor. O kadınlar evine ekmek götürmek zorunda.

Haftasonu evden çıkma yasağı uyguluyoruz ama hafta içi herkes dışarıda. Evden çıkma yasağını en az 2 hafta yapmalıyız ama vatandaşı aç bırakmadan ihtiyaçlarını karşılayarak. Maalesef bu konuda başarısız bir yönetim şekli gösterdi AKP hükümeti.

Buse Yegül: Bu süreçte çalışma zorunluluğu olan tüm kadınlar için yaptığınız veya yapmayı düşündüğünüz bir çalışma var mı?

Gülşah Yıldırım Genç: Tabii ki. Bu süreçte gerçekten bizlere telefonla ulaşan mağdur kadınların çoğunda trajedilerle karşılaşıyoruz. Bu anlamda hukuki yardımlar örgüt olarak yapamıyoruz ama yönlendiriyoruz. Onlarda tabii ki hukuki süreçte baro ile iletişimde oluyorlar.

Bu sorunuz güzel oldu aslında. Bizimde şöyle bir çalışmamız vardı. İl ana kademe yöneticilerimizden avukatlarımız, benim yönetimimden avukatlarımız kadın hakları komisyonu oluşturmayı düşündük. Bir nevi danışmanlık gibi. Bir telefon hattımız olacak. Bu hattı sadece kadınlar ve çocuklar ile ilgili ulaşacaklar. Yardımcı olmak isteyen vatandaşlarımız bize ulaşacak, onlara yardımcı olalım diye uğraşacağız.

Koronalı günlerde kadına şiddet maalesef daha çok arttı. İşsizlikte arttı. İşsizlikte kadınlara vurdu. Evi geçindirme erkeğe özgü bir şey değil. Gündelik çalışan kadınlarımız işsiz kaldı. Hem ekonomik, psikolojik her türlü şiddete maruz kaldılar. Çok üzülüyoruz. Bize ulaşırlarsa ya da biz tespit edersek elimizden gelen desteği veriyoruz.

Buse Yegül: CHP’li belediyelere yaptıkları yardımlar yüzünden soruşturma açılmıştı. Bu konu ile alakalı ne düşünüyorsunuz?

Gülşah Yıldırım Genç: Maalesef çok üzülüyoruz. Cumhuriyet Halk Partili belediyeler siyaset yapmıyor. Hizmet götürüyor. Siyaset yapmalı ama bu dönemde başta sayın Genel Başkanımız olmak üzere herkes vatandaşın sorununu nasıl çözebilir ona odaklandı.

Hükümete de yapmaları gereken bazı şeyleri söyledik. Hükümetten gelen maalesef yapmış olduğu olumsuz, kırıcı, kışkırtıcı sözlere asla cevap vermedik. Dönem öyle bir dönem değil. Anlayamıyoruz. Belediye görevini yapıyor. 11 büyükşehir belediyemiz ihtiyaç sahibi vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılıyor. Kadınlarımızı, çocuklarımızı unutmuyor. Belediyelerimiz çok güzel yardımlarını iletiyor ve vatandaşlarımız bu konuda memnun.

Adana’da Sahra Hastanesi kuruldu. Olağanüstü durumda kullanılması için. Yanlış ve eksik görürsen raporlarsın o orada kalır ama bunun kapatılması, ekmek dağıtımının yasaklanması çok yanlış. Burada iyi niyet yok. Belediyeleri çalıştırmayalım derdindeler. Vatandaşın karnı tok artık bunlara. Vatandaşın derdi iş. Vatandaş artık ikili tartışmalar istemiyor.

Cumhuriyet Halk Partilileri nasıl çalıştırmayalım hamleleri bunlar. Mersin’de Askıda 100 ekmek kampanyası çıkarıldı. Başkanımızın yanındayız. Bizde il kadın kolları olarak 2500 ekmek verdik. Bu günlerin bir an önce bitmesini diliyoruz. Yaptığmız çalışmaların hepsine devam edeceğiz. Çalışan kadınları da, üreticilerimizi de dinliyoruz.

Üreticiler de kan ağlıyor. Limon üreticileri zor durumda. Stoktaki limonlar çürüyecekti İBB ve MBB ortak bir çalışma yürüttü. Ekrem İmamoğlu, 100 ton limonu satın aldı ve ihtiyaç sahiplerine dağıttı. Biz çok güzel şeyler yapıyoruz. Neden engellenir bu yardımlar anlamıyorum. Bir kusur yok bunlarda. Bu süreçte sadece vatandaşlarımıza yardım olmayı düşünüyoruz. CHP’li belediyelerin yaptığı tek şey bu.

Buse Yegül: Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başta olmak üzere CHP’li belediye başkanlarının çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Gülşah Yıldırım Genç: Takip ediyoruz tabii ki. Hepsinin bir kriz masası var. Bunun üzerinden vatandaşlarımıza dokunuyorlar. Büyükşehir belediyemiz, başkan Seçer’le birlikte kadınlara pozitif ayrımcılık yaparak çok doğru bir iş yapmıştır. Kadın ve çocuk dairesini kurması çok önemli. Ayrıca kentin temizliği konusunda da başkanımız Seçer kadınları öne çıkarmıştır.Başkanımız Seçer kısa süre içinde Mersini barış ve huzur kenti yaparak, toplumun her kesiminden gelen  desteği daha  da arttırmıştır.Son korona olayından sonra da en kalıcı önlemleri alarak,Mersinin hastalığa karşı daha duyarlı olmasını sağlamıştır.Erzak kolilerin dağıtımı muhteşem bir organizasyon olmuştur.Bu arada el bebek gül bebek paketlerinin ihtiyaç sahiplerine ulaşması, halkın takdirini kazanmıştır.Diğer belediyelerimizde ellerinden  gelen desteği gösteriyorlar. Tarsus Belediyesinin yaptığı en güzel şey dezenfektan üretimini hızlandırıp vatandaşlara dağıtmaları oldu. Tarsus ve Mezitli’nin iş birliği içerisinde 21 bin maske dağıtıldı.

Mezitli Belediyesi gönüllü kadınlarımız ile maske üretim sürecine girdi. Koli yardımları, erzak yardımları oldu. Yenişehir, hijyen paketleri dağıttı. Ellerinden geldiğince vatandaşların hijyeni ve temel ihtiyaçlarına destek veriyorlar. Belediyelerimiz çoğunlukla yapmış olduğu yatırımları durdup, bütçelerini sosyal hizmetlere aktardılar. İşlerini sosyal hizmetler üzerinden yürütüyorlar. Hepsinin çalışmalarını yakından takip ediyorum. Hepsine çok teşekkür ediyorum. 7/24 çalışıyorlar. Mükemmel çalışıyorlar. İnanılmaz bir telefon trafiği var.

Bir çok hatları olduğu halde ulaşamama sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımız oluyor. Hatlar çoğaltıldı. Buradaki çalışan personellerimizde korona ile mücadele ediyor. Belediyelerimizin kısıtlı personel ile çalıştığını unutmamak gerekiyor.

Buse Yegül: Sağlık Bakanlığı ve hükümet bu süreçte, sizce ne gibi çalışmalar yapmalı?

Gülşah Yıldırım Genç: Kriz iyi yönetilemiyor. Cumhuriyet Halk Partisi sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun maddeler ile açıkladığı aslında basit yapılması gereken adımlar vardı. Yapmadılar ya da geç kaldılar. Sokağa çıkma yasağı geç kaldı. Kendi içlerinde de kriz yaşıyorlar. Bakanlıklarında iletişimde eksik kaldıkları ortaya çıktı. 14 gün boyunca bazı bölgelerde kesinlikle sokağa çıkma yasağı uygulansın. Özellike İstanbul. Vakaların, ölümün fazla olduğu bir ilden bahsediyoruz. İstanbul’da acil önlem alabilirlerdi.

Fahrettin Koca’dan yapılan işleri gün içerisinde öğreniyoruz. Aslında öğrendiğimiz tek şey sayılardı. Bununla alakalı da şüphemiz var. İlk yasak 2 saat öncesinden bildirildi. İnsanlarda panik havası oldu. Kendilerini dışarıya attılar. Sosyal mesafe diye bir şey kalmadı. Bu süreçte vaka daha çok arttı. Vatandaşta eleştirildi. Vatandaşı o hale sokan bu kararı alanlardı. Hafta sonlarının çok etkili olduğunu düşünmüyorum. İnsanlar hafta sonu normalde ya yürüyüş yapıyor ya da piknik yapıyoruz.

Biz sadece bu aralar doğayı yormuyoruz bence. Bana artısı sadece bu gibi geliyor. Hafta içi vatandaş her yere gidiyor ama. Hafta içi her yer açık. İç içe oluyorlar. Risk artıyor. Bunu engellemeye çalışan, kurallar koyan görevliler yok. Sokağa çıkma yasağının doğru ve kontrollü yapılmadığını ve vaka sayısının arttığını düşünüyorum.

Mesela, Dr. Erdinç Şahin’in ölüm haberi tüm Silifke’yi yasa boğdu. Korona’dan öldüğünü öğrenmiştik. Test sonucu negatif çıktıktan sonra vefat haberini aldık. Bulgular ve defnedilme şekli covid-19. Ama ölüm şekli covid-19 değil deniliyor. Bunlara bakıldığı zaman doktor beye tanı konmamış oluyor. Doktor Bey’in sağlık ocağının karantinaya alınması lazım. Hasta kabul ettiği herkesle iletişime geçilmesi lazım. Bununla alakalı hiçbir şey yapılmadı. Bakanlığımızın yayınladığı vaka sayılarının güvenilir olmadığını maalesef anlıyoruz.

Çok Okunan Haber

BİR SİLİFKE EFSANESİ….

Mirza Turgut  tanik haber için yazdı   Yıllar yıllar önce Silifke’den kadınlar çamaşırları Göksu’da yıkar, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir