Anasayfa / Güncel Haberler / CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Mersin’de

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Mersin’de

“Belediyelerimiz devletin yapması gerekeni yaparken ENGELLENİYORLAR”

“Kadın tarım işçileri çalışsa Korona’dan çalışmasa açlıktan ölecekler”

SÖYLEŞİ/BUSE YEGÜL

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Kent Radyo 98.5’te Buse Yegül’ün canlı yayın konuğu oldu.

Gündeme dair soruları yanıtlayan Fatma Köse, özellikle kadın sorunlarını ele alarak acil bir şekilde çözüm üretilmesi gerektiği belirtti.

Gerçekleştirdiğimiz söyleşi, şu şekilde:

Buse Yegül: Bildiğimiz kadarıyla Mersin’deki evinizdesiniz. Bu süreçte nasıl geldiğinizi az çok tahmin edebiliyoruz. Gelirken neler yaşadınız ve zorlandınız mı?

Fatma Köse: Ben Ankara’da yaşıyorum. Eşim Ankara’da hastanede çalışıyor. Çalıştığı hastane pandemi hastanesi oldu. Bu yüzden farklı yerlerde olmamız gerekiyordu, Mersin’e geldim. İyi ki geldim. Geldiğim zaman çok güzel fırsatlar buldum. Hayat normalleşene kadar burada kalacağım. Gelirken zorluk yaşamadım. İller arası ulaşımın yasaklandığı gün geldim. Ben geldim, yasak açıklandı. Yolculuk anlamında bir sıkıntı yaşamadım. O zaman daha rahattı.

Buse Yegül: Kadın Kolları il kongreleri virüs süreci bu kadar yaygın değilken gerçekleştirilmişti. Genel Kongre ise vaka sayılarının artışı nedeniyle iptal edildi. Büyük kongreyi ne zaman yapmayı düşünüyorsunuz?

Fatma Köse: Henüz planlama yok. Gündem tamamen değişti. Normalleşmesi gerekiyor. Benim tahminim belki 3 ay, 5 ay sonra ama herhangi bir tarih yok. Bakarsınız 1 yıl bile uzayabilir hiç belli değil.

Buse Yegül: Gerçekleştirilen Kongrelerde bir gençleşme söz konusu. Sizin bu konuda emeğinizin çok olduğunu biliyoruz. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Fatma Köse: Genç arkadaşlarımız bizlerden bilgi alarak yollarına devam edecek. Ben çok destekliyorum. Tecrübe siyasette çok önemli. Eğer hayatın içinde, örgütün içinde değilseniz ve kadın hayatına dokunmadıysanız siyaseti çok doğru yönlendiremezsiniz. Geçmiş dönemlerde siyaset yapan arkadaşlarımın bilgileriyle yönlendirilmek çok önemli diye düşünüyorum.

Buse Yegül: Gençleşme demişken, Mersin’e de değinmek istiyorum. Gülşah Yıldırım Genç. Kendisi ile görüşmeleriniz oldu mu?

Fatma Köse: Görüştük. Gülşah Başkan gerçekten konusuna hakim. Gençlikten geldiği için ondan çokta memnunuz. Bulunduğu konuma layık. Bir saate yakın sohbet ettik, projelerini dinledim. Mersin’de kadın konusunda çok iyi şeyler yapacağına inanıyorum. Bundan evvel Pakize Başkan vardı. Ciddi çalışmaları ve emekleri vardı. Buradan da çok teşekkür ederim. Bu gençleşmenin en büyük örgütlenmesini yapan da Pakize Başkandır.

Buse Yegül: ‘Hayatın yükü her zaman olduğu gibi yine kadınların omuzlarında’ diyerek kadın tarım işçilrini ziyaret ettiniz. Bu ziyarette neler yaşadınız?

Fatma Köse: Neler yaşamadık ki. Gerçekten çok üzüldüm. Onların hikayeleri bambaşkaydı. Çok zorlu bir süreç. Onlardan aldığım izlenim şu. Evde 4-5 çocuğu olan, sakat eşi olan kadınlarla konuştum. ‘İş başa düştü’ diyen kadınlar bunlar. Ölümü göze almışlar. Biz evde kalırsak zaten öleceğiz, hiç bir gelirimiz yok, hayatta kalmak için çalışmamız gerekiyor diyen kadınlardı. Gerçekten çok etkilendim. Mersin’de bu çalışmalarımız devam edecek.

Kadın sorunlarını görmek istiyorsanız, onlarla görüşmeniz gerekiyor. Kadın adına çok zorlu bir süreç. Ev işçisi kadınlar ayrı sorun yaşıyor, kadınların %42,2’si gündelik işlerde çalışan kadınlar. Kadınlar ya çalışacak ya da korona’dan korunmak için işe gitmeyip aç kalacak. Kriz zamanında gelirini kaybedenler direk kadınlar oluyor. İşsizlik yardımlarından bile faydalanamıyor bu kadınlar. Hayatını devam ettirebilmek için çalışmak zorundalar. Zor bir buluşmaydı. Hayat devam ediyor.

Aslında çözüm var. Çözüm uygulanabilir. Kadınlar ücretli izinli sayılabilir. Bu sosyal devletin görevidir. Halkına yardım etmek görevleridir. İhtiyacı olanlara, yardım yapılması gerekiyor. Sosyal devletin gereği bu. Bir de krizle mücadele de kadınların üstüne büyük yük düşüyor. Dünya geneline bakıldığında bakım ve ev işlerini kadınlar erkeklere göre, 3 kat daha fazla üstleniyor. Türkiye’ye bakınca bu sayı 5 katına yükseliyor.

Karantina döneminde bile herşey kadınların üstünde. Erkekler kendilerini evde misafir olarak görüyor. Evde kal derken, misafir değilsiniz. Kadınlara yardımcı olacaksınız. Hayatı paylaşmak bu değil.

Buse Yegül: ‘Evde Kal’ deniliyor ama bu da kadına şiddeti çok fazla arttırıyor. Bu konu ile alakalı ne düşünüyorsunuz?

Fatma Köse: Biliyorsunuz geçenlerde bir yasa hayata geçti. Belki de bundan sonra kadınların hayatı çok daha fazla zorlaşacak. Çözüm önerileri gerekli. Çözüm sunmadan, alt yapı oluşturmadan şiddet nedeniyle tutuklanan bu insanların bırakılmaması gerekiyordu. Sığınma evlerinin gözden geçirilmesi gerekiyordu. Ev içi şiddeti görmezden gelemeyiz. Kadınlar her gün öldürülürken, korona günlerinde kadınlar için gereken önlemlerin alınması gerekiyordu.

Kadın için eşitlikçi politikalar geliştirmemiz gerekiyordu. İnfaz yasasıyla serbest bırakılan, Cinsel istismar ve şiddet failleri konusunda bizimde ilk imzacısı olduğumuz İstanbul Sözleşmesi uyarınca kadınların ve şiddete maruz kalan tüm bireylerin bilgilendirilmesi ve bu görevin polis, jandarma, muhtar tarafından yerine getirilmesi gerekiyordu. Kadınlar yasal hakları konusunda bilgilendirilmedi.

Biz CHP’li kadınlar olarak her türlü bilgilendirmeyi yapıyoruz ama bu devletin görevi. Çoğu konuda şüphelerimiz var. Kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair, salgın sürecinde kadın ve çocuklar öncelikli olmalıdır. Cezai işlemlerin uygulanması gerekiyor. Sürekli kamu spotu aracılığıyla bilgilendirme gerekiyor. Biz çokta tanıklık edemiyoruz. Kadınların ev içi şiddetine engel olmak en doğrusudur.

En büyük endişem, kadına yönelik şiddetin bu süreçte artacağı yönünde. Önlemleri almadan, kadını hayatta tutamayız. Tüm yük kadınların omuzunda. Bir de şiddet var. Umarım kadınlar daha rahat, daha özgür, daha eşitlikçi bir düzende yaşam olanağı bulur.

Buse Yegül: CHP Kadın Örgütleri bu süreçte ne gibi çalışmalar yapıyor?

Fatma Köse: Biz sahada olan bir örgütüz. Bu günler başladığında bir genelge gönderdim. Bu genelge de 60 yaş üstü tüm vatandaşlarımıza telefonla ulaşıp, ihtiyaçlarını gidereceğiz, yapamadıklarımızı belediye yardımıyla hayatlarını kolaylaştırmaya çalışmamız gerektiğini ifade ettim. Bu süreçte sağlıkçı arkadaşlarımızın doğru bilgilendirme konusunda dedtek olmaları yönünde bir çalışmamız var.

Sağlık çalışanları çok sıkıntılı. Benim anlatmam doğru olmaz. Biz Mersin’de de tanıklık ediyoruz. Gençler ve kadınlar tamamen sahada. Umarım onların ve bizim başımıza birşey gelmez. Korona şartlarına uyarak her türlü yardımı yapmaya çalışıyoruz. 60 yaşı, 50 yaşa indirdik.

Çalışmalarımız var ve devam ediyor. Bende kadın kolları başkanlarımızla görüşmelere başlayacağım. Bilgiler almaya başlayacağım ve rapor düzenleyeceğim.

Buse Yegül: Başta Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer olmak üzere, CHP’li Belediyelerin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Fatma Köse: CHP’nin çalışmaları son derece yerinde ve olması gerektiği gibi. Sosyal devletin yapması gerekeni CHP’li belediyeler yapıyor. Çalışmaların önüne engel konulmaya çalışılıyor. Yoksul insana ulaştırılan desteğin engellenmesini anlayamıyorum. Biz ne ara bu hale geldik?

11 belediye başkanımıza soruşturma açıldı. Bu neyin soruşturması? Sayın Vahap Seçer. Kendisi çok kıymetli. Tarım işçilerini arayıp ne ihtiyaçları olduğunu sordum. Bir telefonla tüm ihtiyaçları karşılandı. Mersin’de ulaşılmayan yer yok. Devletin yapması gerekeni CHP’li belediyeler yapıyor o da engelleniyor. Gerçekten çok yazık.

Buse Yegül: Son olarak, kadın emekçilerinden bahsettik az önce. Bu süreçte onlara destek amaçlı yapmayı düşündüğünüz veyahut yaptığınız çalışmalar var mı?

Fatma Köse: Kadın emekçileri için tüm işçilere ulaşmaya çalışacağım. Kadın emekçilerinin sorunları hep ortak. 81 il kadınlarının sorunlarını biliyorum. Bu süreçte kadınların ne yaşadığını yerinde görüp paylaşabilirsek daha anlamlı olur diye düşünüyorum. Sonrasında da bir raporla sizlerle bunları paylaşabilirim.

Çok Okunan Haber

BİR SİLİFKE EFSANESİ….

Mirza Turgut  tanik haber için yazdı   Yıllar yıllar önce Silifke’den kadınlar çamaşırları Göksu’da yıkar, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir