Anasayfa / Güncel Haberler / BAŞKAN GÜLTAK: “VİRÜS MÜCADELESİNDE, KADINLAR GİZLİ KAHRAMANIMIZ”

BAŞKAN GÜLTAK: “VİRÜS MÜCADELESİNDE, KADINLAR GİZLİ KAHRAMANIMIZ”

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Koronavirüs ile mücadelelerini, aldıkları önlemi ve yaptıkları çalışmaları Kent Radyo’da Derşah Nar’ın sunduğu Radyoskop Programı’nda anlattı.

Buse YEGÜL’ün ÖZEL HABERİ

Virüs’ün Türkiye’ye geldiği ilk gündem itibaren, Akdeniz Belediyesi olarak çalışmalara başladıklarını kaydeden Başkan Gültak:

“Yaklaşık 1 aydır ülkemizde virüs tespitiyle çalışmalar başladı. En başta eczacı olmamdan kaynaklı, maske ihtiyacını önceden ön gördük. 21 gündür maske üretiyoruz. Cerrahi malzeme üretmeye başladık. Bin tanesini belediyemizde kullanırken, geri kalanını Toros Devlet Hastanesine yollayarak sağlık çalışanlarımıza destek olduk.

Kadın kooperatiflerimize makine ayarladık onlarda maske üretiyorlar. Günde binin üzerinde maske üretiyorlar. O kadınlar gizli kahramanımız. Günlük 100 bin litrelik dezenfektasyon çalışmamız var. Ana caddeler ve sokaklar ekiplerimiz tarafından yıkanıyor. Sağlık merkezleri, eczaneler, marketler ve iş yerlerini her gün ilaçlatıyoruz. Pazarlara maske koyduk. Maskesiz gelen vatandaşlarımıza, jandarmamız maske dağıtıyor. Kurduğumuz kriz merkezi var. Hem belediye üzerinden, hem kaymakamlık üzerinden çalışıyor. Günde, 1500 eve sefer tasıyla yemek gönderiyoruz. 100’ün üzerinde vatandaşımıza paket dağıtılıyor, yaşlı vatandaşlarımızın maaşları çekilip veriliyor.” dedi.

“BELEDİYE OLARAK TAMAMEN HİJYENİ ÖNEMSİYORUZ”

Başkan Gültak; yaptıkları çalışmaları detaylı bir şekilde anlatarak şu ifadelere yer verdi:

“Kazanlı, Karaduvar, Adanalıoğlu, Karacailyas ve Huzurkent bölgesinde dönem tarım işçilerinin geldiği dönem. Bir sürü işçimiz var, çadır ortamına yaşıyorlar. Onları gezdik. Maske, eldiven dağıttık. Zabıtamız da düzenli olarak gidip bilgiler veriyor. Orada çıkacak kriz tüm Türkiye’ye yansır. Orayı da devamlı denetim altında tutuyoruz. Ekonomiye de katkı da bulunuyoruz. Türkiye’de bir çok ilkler üretim noktasında bizde.

Bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Sosyal medya üzerinden çalışmalarımız devam ediyor. Sanal medyayı önemsiyoruz. Belediye olarak, tamamen hijyen ve steril ortamları önemsediğimizden çalışmalarımız devam ediyor. Kapalı olmasına rağmen, okulların ve camiilerin dezenfeksiyonlarına da özen gösteriyoruz.”

“BİR İHTİYAÇLARI OLDUĞU SÜRECE TÜM VATANDAŞLARIMIZA ULAŞIYORUZ”

Vatandaşlara ‘evde kal’ çağrısı yapan Başkan Gültak, virüsün geçtiğine dair bir açıklama yapılana kadar, herkesin üst düzeyde dikkat etmesi gerektiğini söyleyerek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bu virüs yeni virüs. Tahmin ediyorum sayılar açıklandıktan sonra Mersin’li vatandaşlarımız rahatladı ama bu yanlış. Aramızda hala test yapılmamış ve pozitif olan vatandaşlarımız vardır. Kurallara uymalıyız. 20 yaş altının ve 65 yaş üstünün çıkmaması gerek. Diğer vatandaşlarımız da mecburi olmadığı sürece çıkmamalıdır. Bilim Kurulu ve Bakanlığımızdan, virüsün geçtiğine dair bir açıklama gelmeden teyakkuz halinde olunması gerekiyor. Bir ihtiyaçları olduğu sürece vatandaşlarımıza tüm belediyeler olarak ulaşıyoruz. Hep beraber aşacağız bunu. Rehavete kapılmayalım. Evde kalın, sağlıklı kalın.

Belediye çalışanları, bankacılar, emniyet mensuplarımız, basın emekçilerimiz hepimiz cephedeyiz. Bu savaşı veren tüm ekiplere, çalışanlara da ayrıca teşekkür ediyorum.”

Çok Okunan Haber

BİR SİLİFKE EFSANESİ….

Mirza Turgut  tanik haber için yazdı   Yıllar yıllar önce Silifke’den kadınlar çamaşırları Göksu’da yıkar, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir