Anasayfa / Güncel Haberler / ALİ MAHİR BAŞARIR, BUSE YEGÜL’ÜN KONUĞU OLDU

ALİ MAHİR BAŞARIR, BUSE YEGÜL’ÜN KONUĞU OLDU

CHP’li Başarır: “Keşke Recep Tayyip Erdoğan’da bizim belediye başkanlarımız kadar şovmen olabilse”

“Ekmek, erzak, maske dağıtmak suçsa hepimiz suçluyuz!”

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Kent Radyo 98.5’te Buse Yegül’ün canlı yayın konuğu olarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Gerçekleştirilen söyleşi şu şekilde:

Buse Yegül: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP’li belediyelerin yaptığı yardımları ‘şov’ olarak adlandırdı. Bu konu ile alakalı ne düşünüyorsunuz?

Ali Mahir Başarır: Keşke kendiside böyle güzel şovlar yapabilse. Keşke kendiside bizim belediye başkanlarımız gibi şovmen olabilse. Ekmek dağıtabilse, maske dağıtabilse, erzak dağıtabilse. Dünyanın hiçbir yerinde seçilmiş belediye başkanlarının yaptığı yardımları suç sayan ülke ve iktidar yoktur. Vahap Seçer’in, Abdullah Özyiğit’in, Haluk Bozdoğan’ın, Neşet Tarhan’ın suçu halka erzak, su, maske, ekmek dağıtmak mı? Bu suçsa, hepimiz suçluyuz. Keşke sende onlar kadar suçlu olabilsen sayın Recep Tayyip Erdoğan. Ne yazık ki iktidar, bu dönemde bile koltuk peşinde. Belediye başkanları halka bu dönem iyi bir sınav verirse oyum azalır mı diye düşünüyor. Bu virüsü nasıl yenebiliriz, daha az insan nasıl ölür, bugün sokağa çıkamayan dükkanını açamayan, işten çıkarılan vatandaşlarımın karnını nasıl doyururum onu düşün. Bırak belediyeler yardımını yapsın. Bizim belediye başkanlarımızın altını kazısanız hizmet çıkar, dostluk çıkar. Yolsuzluk yapan belediye başkanları ile mücadele etmiyor, benim hizmet eden belediye başkanlarımı hedef gösteriyor beyefendi. Ama gün gelir bu halk, ondan bunların hesabını sorar. Mersinliler rahat etsin. Elmizden geleni yapıyoruz. Yasaklandı. Beni günde bir sürü insan arıyor. Sen belediye başkanımın elinden hizmet edebilme hakkını alıyorsun. Utanç duyuyorum. Söylediği sözlerden utanç duyuyorum.

Soruşturma açtı. Açar. İstanbul, Ankara, Mersin, Adana bu şehirler AKP için rant kapısıydı. İBB’den vakıflara milyonlar aktarılırken aklın neredeydi? Ekmek dağıtan belediye başkanlarına soruşturma açıyorsun. Çok yazık. Beni arayan her vatandaşa kendisini şikayet ediyorum. Bizim yardım etme hakkımızı kendisi elimizden aldı. Her arayan vatandaşa söylüyorum.

Buse Yegül: ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ cümlesi yeni bir klişe oldu. Son zamanlarda herkes bunu söylüyor. Sizce de böyle mi?

Ali Mahir Başarır: Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak cümlesini çok farklı konuşmamız lazım. Bakın bu coğrafya, bu nüfusu kaldırmıyor. Biz dünyayı, denizi, dağı, ağacı çok hor kullandık. Mersin’den Kıbrıs’ın ışıkları görünüyor neredeyse. Doğa kendine geldi. Arabalar fazla çalışmıyor, çevre temiz. Sosyal devlet gerekeni yapmak zorunda. 3 çocuk diye akıl verenler hayır. Bir çocuk yap. Büyütebileceğin, okutabileceğin kadar. Bu dünyanın gerçekleri bunlar. Küba’da bir kanser ilacı, kolonyadan daha ucuz. Küba’da insanlar virüsten ölmedi. Sağlık, eğitime önem verdiler. Dünya’ya şifa dağıtıyorlar. Bizde; bilime, doğaya, insana önem vermek zorundayız. Yaşanılabilir bir dünya yaratmak zorundayız. Bir virüs karşısında acizsiniz şu an. Bir virüs, dünyayı alt üst edebiliyor. Dostluğu, kardeşliği, paylaşımı öğreneceğiz. Devletin sağlığa, eğitime önem vermesi, herkesin yaşayacağı bir dünya sunması önemli. Bugün evde kalmak zorunda olan insanların yiyeceği yoksa, bu vahşi kapitalizmin bir sorunudur. Artık, insana önem vermek ve yatırım yapma zorundayız.

Buse Yegül: Sizce hükümet, bu süreçte yardıma ihtiyacı olan insanlara ne gibi yardımlarda bulunmalı veya nasıl destek olmalı? Bu süreci nasıl ilerletmeleri gerekiyor?

Ali Mahir Başarır: Bir yardımda bulunulacaksa, sayın Cumhurbaşkanı ulusa bu şekilde seslenmesin. Belediye başkanlarına teşekkür etsin. Daha fazla yardım edin, tüm imkanlarınızı kullanın beyler desin. Bu halka bir ekmek veren başımın tacıdır desin. İşadamlarından, varlıklı insanlardan yardım istesin. Yardımlaşmayı önersin, barışı önersin. Çıksın moral versin. Onun derdi CHP değil, bir felaket. Onunla mücadele edecek, onu da beraberce yapabilecek. Arasın genel başkanımızı sohbet etsin, belediye başkanlarımıza ‘var mı bir ihtiyacınız?’ desin. Biz bunları duymak istiyoruz kendisinden.

Buse Yegül: Virüs konusuna da değinmek istiyorum. Biliyorsunuz, tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına aldı. Ciddi bir mücadele veriliyor. Sizce hükümet ve sağlık bakanlığı bu süreçte nasıl çalışıyor?

Ali Mahir Başarır: Sağlık bakanlığını kafadan suçlamayı doğru bulmuyorum. Bu dünyanın başında olan bir bela. Sağlık bakanı bu konu ile alakalı tedbirlerini alacak. Sağlık bakanını siyasetin merkezine koymayı doğru bulmuyorum. Sağlık bakanı gelsin doktorları ve milletvekillerini karşısına alsın ortak karar verelim. Bir kişinin ölmesi bile büyük bir olay. Bu sayın Koca’nın değil, hepimizin sorunu. Kendisi ile alakalı siyasi bir yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Fakat kutuplaştırıcı yorumları da en ağır şekilde eleştiririm.

Buse Yegül: Türkiye bu süreci en az hasarla atlatabilir mi sizce?

Ali Mahir Başarır: Tüm isteğimiz bu yönde. Ne kadar az kayıp verirsek, vaka sayısı az gelmeye başlarsa, normalleşme ne zaman başlarsa bizim için bütük mutluluk olacak. Atlatacağız. El ele, kardeşçe.

Buse Yegül: Son olarak, 14 Nisan’da kabul edilen infaz kanununun usul yönünden iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdunuz. Ne bekliyorsunuz?

Ali Mahir Başarır: Anayasanın 87, 88, 148. maddelerine aykırı bir durumdur. Genel bir indirim söz konusudur. Anayasa Komisyonunda görülmesi gerekir. Rüşvete, tacize, tefeciye, hırsıza yasanın vurması benim için normal derseniz bu eşitlik ilkesine aykırıdır. Anayasa Mahkemesi bu konuda gereğini yapar. Adil bir karar bekliyoruz.

Buse Yegül: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ali Mahir Başarır: Son bir aydır Ankaradayım. Bir sürü vatandaş ile görüştüm. Kimisinin sorununu çözdük, kimisinin çözemedik. Hepsi hakkını helal etsin. Hepsi için uğraşıyoruz. Mersin’i çok özledim. Halkımı özledim, denizimi özledim. Gelmek istiyorum. Vatandaşlarımıza sarılmak, evlerine misafir olmak istiyorum. Pazara gitmek istiyorum. Biz bu şekilde var olduk. Bu süreç atlatılınca Mersin sokaklarında coşkuyla, mutlulukla yürümek istiyorum. Mersin’i çok seviyorum. Sizleri çok özledim.

Çok Okunan Haber

BİR SİLİFKE EFSANESİ….

Mirza Turgut  tanik haber için yazdı   Yıllar yıllar önce Silifke’den kadınlar çamaşırları Göksu’da yıkar, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir