Anasayfa / Polemik Haberleri / TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ.

Türkiye’yi nasıl bir gelecek bekliyor
Dünyanın en etkili istatistik gurusundan Türkiye’nin gelecek 40 yılına ilişkin tespitler..
Dünyanın en etkili 100 küresel düşünürü arasında gösterilen ‘istatistik gurusu’ İsveçli bilim adamı Prof. Hans Rosling, Türkiye’nin gelecek 40 yılına ilişkin tespitlerde bulundu.
Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nin konuğu olan Rosling, 1800’lü yılların ikinci yarısından itibaren tüm dünyadaki ülkelerin nüfus ve güç gelişimlerini rakamlı balonlu bir sunumla anlatırken, 2050’li yıllara kadar olan tahminlerini de açıkladı.
İsveçli bilim adamı, gençlerin iyi eğitim almasıyla Türkiye’nin 2030’da altın fırsat yakalayacağını söyledi.
TÜRKİYE’DE HALA NÜFUS KAĞIDI OLMAYAN ÇOCUKLAR VAR
Geliriniz az Yapı Kredi Murahhas Azası ve Genel Müdürü Faik Açıkalın ve gazetecilerle buluşan Rosling, “İstatistikler, yanlışları nasıl gizler?” sorumuza, “İstatistiklerde yanlış ve yalanlardan kurtulmak için olgun göstergeler kullanın, Avrupa hala sizin çocuk sayınızı tam bilmiyor. Çünkü, Türkiye’de hâlâ nüfus kağıdı olmayan çocuklar var” dedi.
İlk geldiğinde Türkiye’nin Hindistan ile Çin arasında yer aldığını dile getiren Rosling, Türkiye’nin ilerlediğini ancak kişi başına gelirin hâlâ az olduğunu bildirdi.
DÜNYADA TÜRKİYE’NİN REKABET EDECEĞİ TEK ÜLKE
Dünyada Türkiye’nin rekabet edeceği tek ülkenin Rusya olacağını dile getiren Rosling şunları söyledi: “Gelişen olaylara göre ya Türkiye, ya Rusya 2050’ye gelindiğinde en büyük olacak. İyisiniz ama enerjide bağımlılık değil, çeşitliliğe önem verin. Bölgesel sıkıntılarınız olacak, komşularınızla ilişkilerinizi mesafeli ve doğru koyun. Milli geliri artırmak ve eşitlikçilik için yatırım yapın. Bunları yaparsanız her yıl yüzde 8 büyüyebilirsiniz.”
MEVCUT GENÇ NÜFUSUNUZU İYİ EĞİTİN
Gençlerinizi iyi eğitin Türkiye’nin, iyi bir noktaya geldiğini, değerler zincirini iyi koruması gerektiğini ifade eden Rosling, 2030’da demografik anlamda Türkiye’nin altın fırsat yakalayacağını söyledi. Rosling, bunun 2050’ye kadar süreceğini belirterek, “Mevcut genç nüfusunuzu iyi eğitin, enerjinizi çeşitlendirin” dedi.


{2}

Çok Okunan Haber

Erdoğan’dan kurmaylara talimat: ‘Aramızda kalsın’

Partisinin MKYK toplantısının ardından kurul bir araya gelen Erdoğan’ın, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili devam eden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir