Transseksüel hostesler iş başı yaptı

Transseksüel hostesler iş başı yaptı

Tayland’da yeni kurulan bir havayolu şirketi, transseksüelleri hostes olarak işe aldı
PC Air adlı yeni şirket, bu şekilde diğer firmalara da örnek olmayı umuyor.
Fırsat eşitliğine destek için Tayland’da ‘üçüncü cins’ diye niteleyen transseksüelleri, hostes olarak işe alan yeni havayolu şirketinin patronu Peter Chan, attıkları bu adımla ilgili çok hevesli.
Chan, “Bence bu insanlar sadece eğlence sektöründe değil, çok değişik kariyerlere sahip olabilirler ve çoğu bir uçuş hostesi olmayı hayal ediyor. Ben de onların bu hayalini gerçek kıldım. Toplumumuz değişti. Bu bir evrim. Ben bir öncüyüm ve benim bu fikrimi takip edecek başka kuruluşlar olacağından da eminim” diye konuştu.
İşe alınan başarılı adaylardan biri, 2007’de transseksüellere özel güzellik yarışması Miss Tiffany “katoey”de birinci olan, Thanyarat “Film” Jiraphatpakorn.
23 yaşındaki Thanyarat “İlk başta sadece başvuru kabul edip, gerçekten işe almayacaklarını düşünmüştüm, diğer yerlerde olduğu gibi” diyor ve seçildiğinde çok sevindiğini anlatıyor.

Tayland’da çok sayıda “katoeys” (Tai dilinde transseksüel anlamına geliyor) bulunuyor. Hatta dünyada en fazla transseksüelin yaşadığı ülke burası. Ülkedeki cerrahlar, daha ucus ve daha hızlı cinsiyet değiştirme ameliyatlarında öncü. Kadın olmak isteyen erkeklerin sayısı da epey fazla.

Ama PC Air, cinsiyet değiştirmeyi iş için gerekli bir kriter olarak göstermiyor, lisan bilmek ve iyi hizmet sunabilecek yeteneklere sahip olmak kriterler arasında öne çıkıyor.
Çoğu ‘katoeys’ maliyeti ya da olası tıbbi komplikasyonlar yüzünden ameliyat olmayı tercih etmiyor. Ama kadın gibi giyiniyor ve sakalları çıkmasın, göğüsleri büyüsün diye hormon tedavisi uyguluyorlar.
İlk etapta 100’den fazla transseksüel işe başvurdu. Havayolu şirketi ilk aşamada üç kişi kotası koydu, 17 erkek ve kadın daha işe alındı.
Transseksüel hostesler, altın renkli ‘üçüncü cinsiyet’ rozetleri takacak. Böylece yolcular ve göçmenlik yetkilileri, karşılarındaki kişinin cinsiyetini bilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM