Anasayfa / Polemik Haberleri / TİYATROLARI KİMLER KAPATTI?

TİYATROLARI KİMLER KAPATTI?

KÜLTÜR BAKANI BU TARİHİ BİLİYOR MU


Türkiye, bir süredir Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın “Devlet Tiyatroları kapatılabilir” sözlerini tartışıyor. Sümeyye Erdoğan’ın izlediği bir oyunu terk etmesi üzerine başlayan tartışma tiyatroların kapatılması noktasına kadar geldi.
Peki tarihte tiyatrolar daha önce ne zaman kapatılmıştı?
Önce bir tarih bilgisi…
Ortaçağ, bir tarihi periyodu tanımlamakla beraber aynı zamanda dinsel dogmaların egemen olduğu dönemi anlatmak için de kullanılıyor.
Başlangıcı tartışmalı. Ancak genel kabul M.S. 476’da Roma’nın çöküşü ile başladığı yönünde. Zira Roma düzeni bu tarihten sonra yerini kiliselerin egemenliğine terk ediyor.
Kilisenin sanat yaşamındaki ilk eylem nedir dersiniz?
Tiyatroları kapatmak.
500’lü yılların başında tiyatrolar kapatıldı. Bu tarihten sonra gezici tiyatrolar, Roma tiyatrolarının yerini aldı. Ortaçağ’ın bitişinin ardından tiyatro yeniden eski önemine kavuşmaya başladı.
16. yüzyılda itibaren Shakespeare gibi yazarlar tiyatroyu yeniden toplumsallaştırdılar. Sanat ve tiyatro bir topluma ne kazandırır derseniz size ilginç bir bilgi verelim. Shakespeare, yazdığı eserlerle İngilizce’ye 3 bin yeni sözcük kazandırdı. İngiliz dili zenginliğini bu eserlere ve sanatçılara borçludur.
Türkiye ise bugünlerde tarihi tersinden yaşıyor. Ortaçağ’ın sanata karşı ilk eylemi Kültür Bakanı tarafından çözüm olarak dile geliyor. Türkiye modernleşmesinin kendi ülkesindeki kazanımlarını birer birer yok ediyor


{2}

Çok Okunan Haber

Erdoğan’dan kurmaylara talimat: ‘Aramızda kalsın’

Partisinin MKYK toplantısının ardından kurul bir araya gelen Erdoğan’ın, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili devam eden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir