TIPKI BOSNA GİBİ

TIPKI BOSNA GİBİ

Suriye tıpkı Bosna gibi: Cezaevlerinde iki bin kadına tecavüz edildi


BM ve Arap Birliği’nin Suriye temsilcisi Kofi Annan’ın planı uyarınca 12 Nisan’da ateşkes anlaşmasına varılmış olmasına rağmen şiddet dalgasının dinmediği Suriye’de, 20 yıl önceki Bosna trajedisini çağrıştıran zulümler yaşanıyor.
-Suriye’deki şiddet olaylarından kaçarak Ürdün’e gelen kadınlardan 2 bininin Suriye cezaevlerinde tecavüze uğradığı belirlendi. Suriye’deki gerçekleri ortaya çıkarmak için harekete geçen BM heyeti, Ürdün’de Suriyeli kadınlarla yaptıkları görüşmelerde, 2 bin kadının cezaevlerinde güvenlik güçlerince tecavüze uğradığını tespit etti. Kadınların çoğunun bunalım geçirdiği ve psikolojik destek almaları gerektiğini belirten BM heyeti, Suriyeli mülteci kadınlar ve çocuklar için Ürdün’de bir psikolojik destek merkezi kurulmasının planlandığını ifade etti. 1990’larda Bosna’da da 250 bin Müslüman katledilmiş, binlerce Boşnak kadına Sırp güçlerince tecavüz edilmişti.
Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü tarafından dün yayımlanan bir rapor da Suriye’de rejime bağlı güçlerin halka karşı ‘sistematik katliam’ yaptığını ortaya koydu. ‘Ölümcül İntikam’ başlıklı 70 sayfalık raporda, ordunun ve Şebbiha adı verilen milislerin, halkı korkutmak, muhaliflere yardım etmelerini önlemek ve intikam almak amacıyla kasaba ve köylere organize saldırılar düzenlediği belirtildi. Af Örgütü’nün Suriye genelindeki 23 kasaba ve köyde yaptığı görüşmeler ışığında hazırladığı raporda, çocuklar dahil sivillerin evlerinden zorla çıkarılarak askerler tarafından vurulduğu, bazı vakalarda yakınlarının gözleri önünde cesetlerin ateşe verildiği kaydedildi. Askerlerin ve Şebbiha milislerinin evleri, diğer mal ve mülkleri nasıl yaktığını, yerleşim bölgelerine nasıl rastgele ateş açtıkları anlatılan raporda, Suriye rejiminin, yaşlılar ve hastalar da dahil gözaltına alınanları rutin işkenceye maruz bıraktığı ifade edildi. Bir örgüt gözlemcisinin, güvenlik güçlerinin Halep’teki bir muhalif gösteriyi dağıtmak için kalabalığın ve yoldan geçenlerin üzerine ateş açtığına şahit olduğu aktarıldı. Raporda, “Hükümetin, muhalifleri destekleyen köy ve kasabaları cezalandırmak ve korkutarak boyun eğdirmek için uyguladığı misillemenin sıklığı ve vahşeti arttı. Ordu, tüm erkekleri, özellikle de gençleri terörist olarak görüyor. Yargısız infaz edilenlerin çoğu savaşçı değil, sadece sıradan vatandaş. Kimisi, aranan akrabaları bulunamadığı için ordu tarafından öldürülüyor. Suriye hükümet güçleri ve hükümete bağlı milislerin ciddi insan hakları ihlallerinde ve uluslararası yasaları ağır ihlalde bulunarak insanlığa karşı suç ve savaş suçu işledi.” denildi. Af Örgütü, bu şiddete derhal uluslararası müdahalede bulunulması çağrısını yaptı.
DIŞ HABERLER SERVİSİ


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM