SİNEK KUŞU CASUS OLDU!

SİNEK KUŞU CASUS OLDU!

“Sinek Kuşu” Casus Oldu!
Bir firma, Amerikan ordusunun gizli operasyonlarında kullanılmak üzere kameralı robot geliştirdi. Robot sinek kuşundan ilham alınarak dizayn edildi.
ABD’nin California eyaletinde bir firma, Amerikan ordusunun gizli operasyonlarında kullanılmak üzere kameralı robot “sinek kuşu” geliştirdi.
“Nano Hummingbird” adlı robot, Monrovia kentindeki AeroVironment (AV) şirketi tarafından Pentagon’a bağlı Amerikan Savunma ve Araştırma Ajansı (DARPA) için üretildi.
Sinek Kuşundan İlham Alınarak Diyazn Edildi
AV, ordunun hizmetinde kullanılacak casus kuşun en son imal edilen prototipini tanıttı. Kanat açıklığı 16,5 santimetre olan 19 gram ağırlığındaki Nano Hummingbird, gerçek sinek kuşlarından ilham alınarak dizayn edildi.
Uzaktan kumanda ile kontrol edilen robot, itme gücü ve kontrol için sadece iki kanadını kullanıyor. Saatte yaklaşık 8 kilometre hızla yol alabilen Nano Hummingbird, kapalı ya da açık her ortamda uçabiliyor.
Gözlerindeki yüksek çözünürlüklü kamera, gece görüş özelliğine de sahip. Operatör, önündeki video ekranından kuşu kontrol edebiliyor. Tek bir uçuşunda yaklaşık 18 kilometre gidip gelebilen casus kuş, bu süre içerisinde hafızasına görüntü kaydı yapabiliyor.
Sinek Kuşu Robotu Japonya’da da Üretilmişti
Japonya’da da 2009 yılında robot sinek kuşu üretilmişti. Chiba Üniversitesi’ndeki bilim adamlarınca, depremlerde enkaz altında kalanlara ulaşmak için üretilen robot, gerçek bir sinek kuşu ile aynı boyutlarda ve ağırlıktaydı. 


 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM