SİGORTAYA DESTEK

SİGORTAYA DESTEK

Aile sigortasına destek yüzde 57
CHP’nin aile sigortası projesi siyasi gündemde tartışılırken, seçmenlerin büyük bölümünün projeye destek verdiği ortaya çıktı. İKSara’nın 15 gün önce yaptığı ankete göre seçmenlerin yüzde 57’si projeyi destekliyor. Ankete katılanların yüzde 16’sı projeden haberdar olmadığını belirtirken, karşı çıkanların oranı sadece yüzde 28
Başlarken…
Türkiye’de ilk kez GPS’li el terminali kullanılarak yaptığı kamuoyu anketleriyle adını duyuran ve New York Üniversitesi’nden Doç. Dr. Selçuk Şirin ile Okan Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Çağdaş Şirin liderliğindeki İKSara, ülkenin siyasi gündemini belirleyen konularda seçmenin nabzını tutmaya devam ediyor. İKSara’nın 8-12 Mart 2011 tarihleri arasında Türkiye’yi coğrafi ve bölgesel seçmen nüfusu bakımından temsil eden 2032 kişi üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçları açıklandı. GPS’li el terminali kullanılarak 80 il, 275 ilçe ve 26 köyde yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilen ve hata payı yüzde 2.2 olarak belirtilen kamuoyu yoklaması Türkiye’nin son birkaç haftadır siyasi gündemine damga vuran konuların seçmen tarafından nasıl algılandığını gözler önüne serdi. Bugün ve yarın AKŞAM’da okuyacağınız bölümlerle Türkiye’nin dört bir yanından seçmenlerin CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortaya attığı ‘Aile Sigortası Projesi’, Başbakan Erdoğan’ın gündeme taşıdığı başkanlık sistemi, siyasal kutuplaşma ve en uzak durulan parti gibi konulara ilişkin değerlendirmelerini ayrıntılarıyla masaya yatıracağız.
İKSara’nın 8-12 Mart 2011 tarihleri arasında Türkiye’yi coğrafi ve bölgesel seçmen nüfusu bakımından temsil eden 2032 kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre, CHP’nin gündeme getirdiği aile sigortası projesi seçmenlerin yüzde 57’sinin desteğini alıyor. ‘CHP’nin sosyal güvencesi olmayanlar için geliştirdiği ‘Aile Sigortası Projesi’ni destekliyor musunuz?’ sorusuna AKP’ye oy vereceklerini söyleyen seçmenlerin yüzde 38’i ‘destekliyorum’, yüzde 43’ü ‘desteklemiyorum’ yanıtını verdi. Projeye en fazla desteği yüzde 91 ile CHP seçmeni verirken, bunu yüzde 68 ile BDP ve yüzde 53 ile MHP seçmeni izledi. Kararsızların yüzde 40’ı da projeye destek verdiğini belirtti. Böylece, aile sigortasının tüm seçmenler arasında yüzde 57 oranında desteklendiği belirlendi.
YÜZDE 16 DUYMAMIŞ
Aile sigortasına en fazla karşı çıkan grup yüzde 43 ile AKP seçmeni oldu. Desteklemeyenler sıralamasında AKP’yi yüzde 29 ile MHP, yüzde 28 ile kararsızlar ve yüzde 14 ile BDP seçmeni izledi. Ankette dikkati çeken bir unsur ise, CHP seçmeninin yüzde 5’inin kendi partilerinin gündeme getirdiği projeyi desteklemediklerini ifade etmeleri oldu. Öte yandan, AKP, MHP ve BDP seçmenlerinin yüzde 18’i, kararsızların yüzde 32’si ile CHP seçmenin yüzde 4’ü projeyi ‘duymadıklarını’ söyledi. Böylece toplam seçmenlerin yüzde 16’sının projeden haberdar olmadıkları belirlendi.
MUTABAKAT SAĞLADIK
 Bu veriler, AKŞAM’da on gün önce yayımladığımız anket verilerinde ortaya çıkan siyasi kutuplaşmanın aile sigortası kavramı ile biraz aşıldığının ortaya çıkması bakımından önem taşıyor. Projeyi bilmeyenleri yok sayarak bir oranlama yaptığımız zaman, projeye destek verenlerin oranı yüzde 67’e çıkarken, karşı çıkanlarınki ise 33 oluyor.
 
Eğitim düzeyi önemli değişken
Aile sigortasına destek verilip verilmediğini eğitim gruplarına göre analiz ettiğimiz zaman, ‘projeyi duymadım’ diyenlerin oranının eğitim seviyesi düştükçe arttığı, projeye verilen desteğin eğitim düzeyi arttıkça yükseldiği görülüyor. Buna göre ‘projeyi destekliyorum’ diyenlerin oranı üniversite mezunlarında yüzde 63.3, lise mezunlarında yüzde 57.74, ortaokul mezunlarında yüzde 55.34, ilkokul mezunlarında yüzde 53.51, okur yazar olmayanlarda ise yüzde 52.41 olarak belirlendi.
ÜNİVERSİTELİ EN HABERDAR
 ‘Projeyi duymadığını’ söyleyenlerin oranı üniversite mezunları arasında yüzde 11.61, lise mezunlarında yüzde 16.24, ortaokul mezunlarında yüzde 14.23, ilkokul mezunlarında yüzde 18.96, okur-yazar olmayanlarda y

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM