LİBYA’YA 10 BİN MEHMETÇİK.

LİBYA’YA 10 BİN MEHMETÇİK.


Türkiye’den Libya’ya 5 gemi, bir denizaltı
NATO’nun Akdeniz’de Libya’ya silah ambargosunu denetleme misyonuna en büyük katkıyı Türkiye yapacak. Türkiye, 4 firkateyn, 1 denizaltı ve 1 yedek gemi gönderecek. Tezkere bugün Meclis’e gelecek
Mahmut GÜRER / ANKARA
Libya’ya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararıyla uygulanan silah ambargosunu denetlemek için Libya açıklarında düzenlenecek deniz operasyonunun hatları netleşti. NATO’nun silah ambargosunu uygulamak için Libya açıklarındaki deniz misyonuna en büyük katkıyı Türkiye sağlayacak. NATO askeri kanat sözcüleri, 16 savaş gemisi ve denizaltının katılımının bildirildiği misyonda Türkiye’den 4 firkateyn, 1 denizaltı ve 1 yedek geminin bulunacağını açıkladı. Misyonun komuta ve kontrol gemisini İtalya sağlayacak. Türkiye dahil 10 firkateyn bulunacak misyona Kanada, İspanya, İngiltere, Yunanistan, İtalya ve ABD birer firkateyn verecek. Misyondaki 3 denizaltı ise Türkiye ile İspanya ve İtalya tarafından sağlanacak. Türkiye ile İtalya birer yedek gemi tahsis edecek.
NATO sözcüsü Oana Lungescu uçuşa yasak bölge uygulamasında  NATO’nun rolü konusunda üye ülkeler arasında müzakerelerin ‘müspet bir ruhla’ sürdüğünü belirtti. NATO savaş gemileri, silah ambargosunu uygulamak için Libya açıklarına gelirken, ABD Libya operasyonunda NATO’nun komutayı devralması için süreci başlattı. Uçuşa yasak bölge uygulamasında NATO komutayı devralmaya hazırlanırken Libya’ya silah sokulmasını engellemek için de sıkı denetim başlatılmış oldu. Libya operasyonunun komutası NATO’ya geçmesi halinde harekat, İtalya’nın Napoli kentindeki
NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı’nca (AFSOUTH) yönetilecek.
Bu arada Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Uğur Yiğit, ‘2 gemimiz zaten Libya’da. 2 gemi ile denizaltı da hazırlıklarını tamamlayıp yola çıktı’ bilgisini verdi.
NATO komutanı Stavridis Ankara’da
NATO’nun Ankara’yı ikna trafiği dün büyük hız kazandı. NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Oramiral James G. Stavridis Ankara’ya geldi. Stavridis, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. Dışişleri Konutu’nda gerçekleşen Davutoğlu – Stavridis  görüşmesinde, NATO’nun Afganistan ve Irak’taki faaliyetleri ile Libya’daki son gelişmeler değerlendirildi. Davutoğlu, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile telefonla görüştü.
Türk jetleri de pist basında
NATO’da bir türlü sonuç alınamayan Libya toplantılarının perde arkası netleşmeye başladı. Türkiye, Libya’daki operasyonların tamamının NATO’ya geçmesi için bastırırken Fransa, bunu kabul etmiyor. Paris yönetimi, operasyonu tamamen NATO’ya devretmeyi kabul ederse Türkiye de hava harekatı için 12 jetten oluşan bir filo görevlendirecek. Üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi sürece ilişkin yaşananları
AKŞAM’a anlattı.
ABD VE İNGİLTERE PARİS’TE ÖĞRENDİ: ABD ve İngiltere dışişleri bakanları, Paris toplantısına Türkiye’nin davet edilmediğini oturum başlayınca anladı. Toplantı sırasında Arap ülkelerinin temsilcilerine de operasyonun başlayacağı bilgisi verilmedi.
FRANSA İKNA EDİLEMEDİ: Ankara bu duruma ilk günden tepki gösterirken, ABD ve İngiltere’den sürecin BM kararıyla birlikte NATO şemsiyesi altına alınmasını istedi. ABD ve İngiltere de Türkiye ile ‘aynı görüşte olduklarını’ iletmesine karşın, Fransa bir türlü ikna edilemedi. Paris yönetimi koalisyon güçlerinin operasyonunu sürdürmesini, ancak NATO’nun sadece teknik destek vermekle yetinmesini istedi.
SİVİL ÖLÜMLERE, BÖLÜNMEYE NEDEN OLUR: Türkiye, NATO kabiliyetiyle gerçekleştirilmeyen bir operasyonunun sivil ölümlerin yanı sıra bölünmeye dahi neden olabileceği uyarısı yaptı. Bunun büyük sorumluluğu beraberinde getirdiğini ve hesap vermenin zorunlu olacağını kaydeden Ankara, ‘Yetki sahibi olmadan hesap veremeyiz, hesap vermek zorunda kalacaksak yetkili olmalıyız’ dedi.
Bunun yanı sıra Ankara, operasyonların NATO şemsiyesi altında yapılması durumunda Ar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM