Anasayfa / Polemik Haberleri / FLAŞ FLAŞ FLAŞ

FLAŞ FLAŞ FLAŞ

Vebalı köy karantinaya alındı
Kırşehir’deki vebalı olduğu tespit edilen köyün Tarım İl Müdürlüğü tarafından karantina altına alındığı bildirildi.
Mucur ilçesine bağlı Yeşilyurt Köyünde küçükbaş hayvancılık yapan Ramazan Kaya isimli besiciye ait hayvanlarda başlayan ve kısa sürede 300’e yakın koyun ve keçinin ölmesi ile sonuçlanan olaylara Tarım İl Müdürlüğünün el koyduğu öğrenildi.


Tarım İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 8 Ağustos 2011 tarihinde kuzularının öldüğü şikayeti ile Mucur İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne gelerek dilekçe veren Ramazan Kaya’ya ait hayvanların kulaklarında BGD (tahminen Bulgaristan orijinli) harfleri ile başlayan kulak küpesi olduğu ve hayvanların Konya dan geldiğini beyan etmektedir. Mucur İlçe Müdürlüğünce hayvanlara yapılan muayenede koyun-keçi vebasından şüphelenilmiş olup, 9 Ağustos 2011 tarihinde bölge laboratuarı Ankara Etlik Merkez Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsüne hastalıkla ilgili numune gönderilmiştir. Hastalığın bulaşıcı ve salgın olma ihtimaline karşı şahsın 950 koyun kuzu ve çevre köylerde de 3 bin 931 adet olmak üzere toplam 4881 baş koyun keçiye çevre aşılaması derhal yapılmıştır. Yine köye 9 Ağustos 2011 tarihi itibariyle kordon kurularak hayvan giriş-çıkışı yasaklanmıştır. Köyde Ramazan Kaya’ya ait ölen 297 adet ithal kuzu 12 Ağustos 2011 tarihinde Mucur Belediye görevlileri ve kepçesi eşliğinde köyün uygun bir yerine üzeri sönmemiş kireçle örtülerek gömülmek suretiyle imhaları gerçekleştirilmiştir” denildi.


Ankara Etlik Merkez Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsünden 15 Ağustos 2011 tarihinde gelen sonuca göre hastalığın tahmin edildiği gibi koyun-keçi vebası olduğu doğrulandığı öğrenildi.


 

Çok Okunan Haber

Erdoğan’dan kurmaylara talimat: ‘Aramızda kalsın’

Partisinin MKYK toplantısının ardından kurul bir araya gelen Erdoğan’ın, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili devam eden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir