Anasayfa / Polemik Haberleri / DEP ESKİ LİDERİ KONUŞTU.

DEP ESKİ LİDERİ KONUŞTU.

Yaşar Kaya: Kürtlere liberal parti şart


DEP’in eski lideri Yaşar Kaya, Başbakan Erdoğan’ın Erbil ziyaretinde sürpriz bir şekilde ortaya çıktı. Kaya, Radikal’e konuştu.


Irak Kürdistanı’na yaptığı ziyaret, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı bölgede günün adamı yaparken, şaşırtıcı bir ayrıntı da dikkatleri çekti. Erdoğan’ı Erbil’de havaalanında karşılayan heyette sürpriz bir isim vardı: Yaşar Kaya.


Kaya, TBMM’de Kürtçe krizine yol açan DEP’li milletvekillerinin genel başkanıydı. Ayrıca Kürt sorunu üzerine yayın yapan Özgür Gündem’in de imtiyaz sahibiydi. Ancak kendi ifadesiyle, 18 ay içinde, aralarında Musa Anter’in de bulunduğu 24 çalışanı ve partisinin milletvekili Mehmet Sincar öldürülünce can güvenliği gerekçesiyle yurtdışına çıkmıştı. Almanya’da Sürgünde Kürt Parlamentosu’nun başkanlığını yaptı. Bu yüzden Türkiye’de hakkında dava açıldı; bu da Kaya’nın sürgününün tescili oldu. Aradan yıllar geçti ve Kemal Burkay’la başlayan ülkeye dönme talebini Kaya da sahiplendi. İşte Yaşar Kaya, önceki gün Başbakan Erdoğan’ı Erbil’de karşılayan heyetteydi.


Kaya, hem Erdoğan’ın ziyaretine dair izlenimlerini hem Türkiye’de Kürt sorunu konusunun dışarıdan nasıl göründüğünü Radikal’e anlattı. Ayrıca Türkiye’ye dönebildiği takdirde aktif politika yapmak istediğini söyleyen Kaya, “Kürtlerin, yüzü batıya dönük liberal bir partiye ihtiyacı var” diyerek ilk ipuçlarını da verdi.


Başbakan Erdoğan’ın Erbil ziyaretini “tarihi” olarak değerlendiren Yaşar Kaya, şunları söyledi:
“Başbakan’la görüşemedim. Programı çok yoğundu. Ancak tebrik etmek isterim. Konuşmasında da artık inkâr siyasetinden Türkiye’nin vazgeçtiğini, kardeşlik ve demokrasinin iki tarafı güçlendireceğini anlattı. Herkes çok memnun oldu.”


‘Müthiş gelişmeler var’
Erdoğan’ın Irak Kürdistanı’nda pozitif bir etki yarattığının altını çizen Kaya, “Türkiye Kürtlerinin nezdinde aynı pozitif etkiye sahip mi” sorumuza ise “İktidarı döneminde müthiş gelişmeler var” diye cevap verdi. Kaya şöyle konuştu: “Şimdiye kadar Kürtler inkâra uğramıştı. Şimdi herkes Kürt meselesini rahatça konuşuyor. Eskiden bundan bahsedenin sonu hapishaneydi. Ergenekon duruşmalarından sonra Türkiye’de artık kimsenin askeri darbeye cesaret edemeyeceği de görülüyor.”


Hükümetin TRT Şeş’i açmasının da önemini vurgulayan Yaşar Kaya, “Bu hükümet Kürt inkârından vazgeçmiş durumda” dedi. Kaya, diyasporadaki Kürtler olarak dönebildikleri takdirde açılım sürecine yardımcı olabileceklerini söyledi:


“TV’lerde Kürtler adına laf edenlerin hemen hiçbiri yakından uzaktan ilgisiz insanlar. Ömrünü vermiş, hapis yatmış bizler varız. Biz Türkiye’de olsaydık açılım dönemine yardımda bulunurduk.”


PKK ve BDP’ye eleştiri
Öcalan, PKK ve BDP çizgisini bir “blok” olarak değerlendiren ve “Türkiye’deki Kürt sorunu ehil ellerde değil. Kürt halkı vesayet altında” diyen Kaya, şöyle devam etti: “Şu anda Türkiye’deki Kürt halkının başka partiler kurmasının önüne geçilmiştir. Tekçi düşünce ve kendisini Stalinist politikadan kurtaramamış davranışlar hâkimdir. Kürtlerin, yüzü batıya dönük liberal demokrat bir partilerinin olması zarurettir.”


Türkiye’de hakkında yürüyen tek davanın ‘Sürgünde Kürdistan Parlamentosu’ davası olduğunu hatırlatan Kaya sözlerini şöyle tamamladı: “26 Haziran’daki mahkeme var. Cezaevine girme ihtimali sürdükçe Türkiye’ye dönmem. Genç olsam basar gelirim. Hapis de yatarım. Ama dört kez kalbimden ameliyat oldum. Sağlığım uygun değil. Ama gördüm ki sürgün de bir açık hava hapishanesi. Artık dönmek istiyorum.”
{2}

Çok Okunan Haber

İstanbul Bbb Ekrem İmamoğlu:

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’de başlatılan teftişle ilgili açıklama yaptı:   İmamoğlu’na, CHP Yerel Yönetimlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir