ÇORAP KOKU VE  ÖRÜMCEK

ÇORAP KOKU VE ÖRÜMCEK

Çorap Kokusunu Seven Örümcek
Çorap kokusunu seven bu örümcek türüne dikkat!
İngiliz ve Kenyalı bilim adamlarının yaptığı bir araştırma, sıtma mikrobu taşıyan sivrisineklerle beslenen bir örümcek türünün çorap kokusunu sevdiğini ortaya koydu.
Bilim adamları, bu sonucun sıtmayla mücadelede yeni bir dönem başlatabileceğini, evlerde bu amaçla örümcek beslenebileceğini belirtiyor.
Araştırmacılar, Evarcha culicivora türü Doğu Afrika örümceğinin insan kokusuna gelip gelmediğini belirlemek için kirli ve temiz çoraplar kullandılar. Örümceğin tercihi kirli çoraplar oldu. Uzmanlara göre, kirli çorap kokusu, büyük olasılıkla hayvana avının yakınlarda olduğu sinyalini gönderiyor.
İngiltere’deki Canterbury Üniversitesi’nden Fiana Cross ve Kenya’daki Uluslararası Böcek Fizyolojisi ve Ekolojisi Merkezi’nden Robert Jackson, araştırmalarının sonuçlarını Biology adlı dergide yayımladı.
Cross ve Jackson, özellikle kan taşıyan sivrisinekleri avladığı için bu örümcek türüne odaklandıklarını söylüyor.
Cross, “Daha deneylere başlamadan bu hayvanların insan kokusunu cazip bulduğunu tahmin etmiştik. Zira bu örümcekler, evlerin ya da yerleşimin olduğu binaların yakınlarındaki otların arasında yaşıyor” dedi.


 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM