Anasayfa / Dünya Haberleri / Çin ABD’yi uyardı;

Çin ABD’yi uyardı;

 

 “HONG KONG BİZİMDİR

Müdahale ederseniz sert cevap alırsınız”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cai Licien, başkent Pekin‘de düzenlediği günlük basın toplantısında, ABD‘nin, Çin‘in, Hong Kong’a karışması durumunda bu ülkeye güçlü bir yanıt vereceği yönündeki tehdidi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Hong Kong, Çin’in özel idari bölgesidir. Ulusal güvenliği savunmak merkezi otoritenin sorumluluğudur.” ifadelerini kullanan Cao, Hong Kong ve ulusal güvenliği koruma kanunu meselesinin Çin’in iç işleri olduğunu ve herhangi bir dış gücün müdahale edemeyeceğini ifade etti.

Cao, “Yabancıların Hong Kong’a müdahalesi yanlış bir harekettir, karşılık vermek için gerekli önlemleri alacağız.” şeklinde konuştu.

Çin Komünist Partisi‘nin resmi yayın organlarından Global

 Times gazetesi de gün içinde yayımladığı bir başyazıda, “Çin ve ABD’nin Hong Kong üzerindeki savaşı başladı.” ifadeleri kullanıldı.

Başyazıda ayrıca “ABD, elindeki her kartı oynamakta özgür. Hong Kong Çin’in egemenliği altında, Washington yönetimi hangi kanunu çıkarırsa çıkarsın, kanun sadece müsvedde kağıttan ibaret.” değerlendirmelerine yer verildi.

ABD Başkanı Donald Trump, dün Hong Kong konusunda Çin’e yaptırım planlarına ilişkin sorulara, “Şimdi bir şeyler yapıyoruz. Çok ilginç bulacağınızı düşünüyorum. İleri günlerde onun hakkında konuşacağım.” şeklinde yanıt vermişti.

 

Çok Okunan Haber

Miyase İlknur’dan flaş iddia: Cumhur İttifakı’nın Abdullah Gül planı

Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Abdullah Gül’ün Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olacağına yönelik iddiaları Cumhur İttifakı’nın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir