CHP’de yeni polemik

CHP’de yeni polemik

Bazı CHP’li vekiller “direniş” çağrısı yaptı. Bu durum CHP genel merkezindeki “iç kavgayı” derinleştirdi.Milletvekili aday listeleri belli olunca kavga daha da kızışacak..İşte Mahmut Övür’ün yazısı:
‘Direniş çağrısı’ bir iç hesaplaşma aracı mı?
CHP’de son günlerde neler olduğunu doğrusu herkes birbirine soruyor. Sorunun nedeni de “Silivri çıkışı” yla başlayan, Anayasa ve Adalet Komisyonu üyesi milletvekillerinin “direniş” çağrısıyla devam eden “sert” politikalar. Bu iki çağrı CHP içinde daha önce de dile getirdiğimiz “statükocu-değişimci” mücadelesinin bir yansıması olarak niteleniyor. Parti içinden haberlere göre Meclis grubunun, Atatürk’e ait olup olmadığı bilinmeyen “Bursa Nutku”nu referans alarak harekete geçmeleri iki hedefe yönelikti:

Bir: Mart ayında açığa çıkacak milletvekili listelerinde etkin olmak.

İki: Kılıçdaroğlu’nun çevresinde etkisi artmaya başlayan “değişimci” isimleri köşeye sıkıştırmak.
CHP Genel Merkezi koridorlarında da benzer soruların cevabı merak ediyor. Ancak, ilginçtir, imzacı milletvekillerinin kamuoyuna açıklanan “direniş” çağrısının, genel başkan ve genel merkez yöneticileri tarafından hızlı biçimde desteklenmesi birçok insana şaşırtıcı geldi ve şu soru soruldu: “Acaba CHP rota mı değiştiriyor?”
Bir CHP’li genel merkezdeki bir fotoğrafı anlatarak rota değişikliğine genel merkezde karar verildiğine dikkat çekiyor:
“Milletvekillerinin direniş çağrısından çok önce genel merkezdeki yöneticilerin odasında ilginç bir şey dikkatimi çekti. Her odaya Bursa Nutku asılmıştı. Anlaşılan CHP yönetimi önümüzdeki süreci ‘direniş’ penceresinden bakarak yönetecek.”
İçeriden bakan CHP’li böyle diyordu ama aynı fotoğrafa farklı bakanlar da vardı. Onlara göre genel merkez yöneticileri Meclis’teki milletvekili grubu ve “Ulusalcı”ların siyasi ataklarını boşa çıkartmak için onların beklentisini de aşan bir destek verdi. Böylece olası bir sıkıştırma operasyonu önlenmiş oldu.
CHP’de ne iç çekişme, ne de taktikler bitiyor. Bu yüzden de sular durulmuş değil. Seçime doğru, özellikle de milletvekili listelerinin hazırlanma aşamasında parti içi kutuplar savaşının daha da yükselmesi bekleniyor. Çünkü listeler konusunda milletvekilleri bir hayli kaygılı. Çoğu da listelerde yer almayacağını biliyor. İşte geçici de olsa milletvekilleriyle ulusalcıları aynı rotada birleştiren gerçek bu. Bakalım CHP yönetimi bu iç gerginliği seçim öncesi giderebilecek mi?
SABAH

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM