Anasayfa / Polemik Haberleri / BU DÜMEN BAŞKA DÜMEN

BU DÜMEN BAŞKA DÜMEN

“O Haydar ben değilim”
Ünlü doktordan internette yasak polemiğinde ‘oh dedirten’ açıklama!


Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından internet servis sağlayıcılarına bildirilen sakıncalı ve yasaklı kelimeler arasında ‘Haydar’ isminin bulunması iki gündür tartışılıyor. Forum siteleri ve sosyal ağlarda ‘Haydar’ isminin ünlü seksolog Haydar Dümen yüzünden yasaklandığı iddia edilmişti. Vatan’a konuşan Dümen, yasaklanan Haydar’ın kendisi olmadığını söyledi.
Dümen şöyle dedi: “Anadolu’da Haydar ismi penis ve polis copları için kullanılır. Bu benzetme bir güç simgesinin anlatımı gibi erkeklik uzvuna intikal etmiştir. Oysa Türkiye’de Haydar ismi çok yaygın olarak kullanılır. Adı Haydar olan generaller, profesörler ve saygın bir çok kişi vardır.”
 
“UZUN MEHMET N’OLACAK?”
Dümen, “Bu tür yasaklıların anlamı yok. Haydar ismi Alevi vatandaşlarımız için kutsallığı da olan bir isimdir. Bu kadar yasağa gerek yok. Benim sitemi ve adımı nasıl yasaklayacaklar? Ben de gider o zaman Taksim’e Haydar diye bayrak asarım. Adam penisine Uzun Mehmet diyor. O zaman bütün Mehmetleri mi yasaklayacaklar?” diye konuştu.


Yasaklı kelimelerin cinsellik çağrıştırdığını belirten Dümen, “Benim Haydar ismiyle ilgili bu kadar gücüm olduğunu sanmıyorum. Bizde ‘koydum’, ‘aldım’ ‘çıkardım’ gibi bir çok kelime cinselliği tarif için kullanılıyor. Bunlarda mı yasaklanacak” dedi.
 
KİM BU HAYDAR?
İnternet hukukçusu Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Yaman Akdeniz ise ‘Haydar’ın peşine düştü. Akdeniz, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde TİB’e yazdığı dilekçeyle ‘Haydar’ ve ‘Adrienne’ isminin kime ait olduğunu sordu. Akdeniz, dilekçesinde üç bölüm ve 138 kelimeden oluşan yasak listesinin hazırlanmasıyla ilgili tüm belge ve bilgilerle uygulamanın nasıl yapılacağını da öğrenmek istedi. Akdeniz, “Google’da Haydar’la ilgili arama yaptığımda karşıma Haydar Dümen çıktı. Diğer isim için sebep Adriana Lima olabilir mi diye düşündüm ama o da porno yıldızı değil. Jenna Jameson gibi bir ismi yasaklasan herkesin bildiği bir şey olduğu için belki birileri tamam der. Ancak Haydar ve Adrianne isimlerinin yasaklanması trajikomik. Beni rahatsız eden birilerinin uğraşıp bu listeyi hazırlaması. Kelimelere bakarak illegal site diyemezsin. Ayrıca listede ‘yasak’ kelimesi de yasaklanmış. TİB’in böyle bir yetkisi yok” dedi.


{2}

Çok Okunan Haber

Erdoğan’dan kurmaylara talimat: ‘Aramızda kalsın’

Partisinin MKYK toplantısının ardından kurul bir araya gelen Erdoğan’ın, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili devam eden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir